Naujienų srautas

Lietuvoje2016.10.28 20:33

Socialdemokratai nusprendė pradėti derybas dėl koalicijos su „valstiečiais“

Socialdemokratų prezidiumas penktadienį nusprendė pradėti derybas dėl valdančiosios koalicijos formavimo su Seimo rinkimus laimėjusia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, po partijos posėdžio pranešė premjeras socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius. Tuo metu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis mano, kad derybas dėl valdančiosios koalicijos su socialdemokratais gali pavykti baigti per savaitę

R. Karbauskis pasveikino socialdemokratų sprendimą pradėti derybas dėl valdančiosios koalicijos: „Sveikinu ir džiaugiuosi, kad socialdemokratai sugebėjo peržengti per savo partines ambicijas ir interesus ir vardan visos Lietuvos gerovės pradėti derybas dėl koalicijos ir naujos vyriausybės sudarymo.“

Derybas su socialdemokratais „valstiečiai“ pradės pirmadienį.

„Prezidiumas priėmė ką tik sprendimą dėl dalyvavimo derybose su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Ką tik paskambinau ponui Karbauskiui, pranešiau, kad yra toks priimtas sprendimas. Jis mūsų sprendimą pasveikino, priėmė teigiamai ir tikimės, kad artimiausiu metu derybos prasidės“, – žurnalistams Seime sakė socialdemokratų lyderis.

Jis vylėsi, kad derybos dėl valdančiosios koalicijos prasidės jau kitą savaitę, pirmiausia reikės suderinti programinius dalykus, o apie postus esą bus kalbama vėliau.

„Nenorėčiau apie ministerijas kalbėti, tikrai nenorėčiau kalbėti apie ministerijų pasiskirstymą, nenorėčiau kalbėti apie kažkokių ministrų delegavimą į atskiras ministerijas. Pirmiausia susitarkime dėl programinių nuostatų. Tada, kada matysime, kad programinės nuostatos yra panašios, dėl jų galime sutarti, jas perkelti į vyriausybės programą, tada tikriausiai kalbėsime apie žmones, kurie galėtų užimti ministrų portfelius, pirmiausia atsižvelgiant į kompetenciją, o ne į ministerijų pasiskirstymą ar tam tikrų žmonių iš anksto delegavimą“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Jis taip pat sakė, kad premjero postas priklauso LVŽS, o dėl Seimo pirmininko pareigų esą dar gali vykti derybos.

„Manau, kad ministro pirmininko postas jau yra aiškus, jis turi priklausyti Valstiečių ir žaliųjų sąjungai, o dėl Seimo pirmininko aš išgirdau visiškai neseniai, kad gali pasiūlyti ir partneriams. Bet jeigu Valstiečių ir žaliųjų sąjunga pareikalaus ir Seimo pirmininko, manau, dėl to didelio pasipriešinimo nebus. Seimo narių santykis, palyginti, kiek yra jų partijoje, ir mūsų partijoje, skirtumas didžiulis“, – teigė socialdemokratų lyderis.

Socialdemokratų derybininkų atstovas, Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas, kalbėdamas, kokių postų būtų siekiama sėkmingų su „valstiečiais“ derybų atveju, užsiminė, kad jo partija neatsisakytų ministrų postų ir greičiausiai – Seimo vicepirmininko portfelio.

Pats A. Sysas teigė esąs linkęs labiau palaikyti partijos sprendimą palaikyti tam tikrus strateginius „valstiečių“ sudarytos vyriausybės sprendimus, tačiau nedalyvauti su jais valdančiojoje koalicijoje kaip pilnateisiai nariai.

Panašiai 1996–2000 m. tuometinė Centro sąjunga bendradarbiavo su konservatorių ir krikščionių demokratų vyriausybe bei valdančiąja dauguma.

„Valstiečiai“ savaitgalį skirs poilsiui

„Valstiečių“ atstovai, kuriuos partija įpareigojo, konsultuotis su konservatoriais ir socialdemokratais dėl valdančiosios koalicijos sudarymo, savaitgalį neposėdžiaus. Tai LRT.lt patvirtino konsultacijose su abiem partijom dalyvavęs Seimo narys Povilas Urbšys.

„Valstiečių“ grupės narė, parlamentarė Rima Baškienė taip pat atkreipė dėmesį, kad konservatoriai konsultacijoms dėl koalicijos buvo pakviesti pirmieji, duodama suprasti, kad galbūt jiems ir suteikta pirmumo teisė duoti atsakymą, ar sutiks dalyvauti formuojant naują valdančiąją daugumą ir vyriausybę.

„Valstiečių“ lyderis R. Karbauskis, vykstant socialdemokratų prezidiumo posėdžiui, bendraudamas su LRT.lt, dar kartą pakartojo, kad derybos dėl valdančiosios daugumos su pradėtos su tais, kas priims jo partijos siūlymą jungtis į koaliciją: „Bet mes tikrai neposėdžiausim nei savaitgaliais, nei naktimis. Jau pakanka Lietuvai naktinių koalicijų, ir naktinių reformų.“

Prezidentūra akylai seka derybas?

Nors prezidentė Dalia Grybauskaitė ne kartą yra pareiškusi, kad nesikiš formuojant naująją valdančiąją daugumą, Seimo kuluaruose jau kalbama, esą ji jau pageidauja, jei ir atsitiktų taip, jog socialdemokratai atsidurtų valdančiojoje daugumoje, neskirti jų atstovo Susisiekimo ministerijos vadovu.

Prieš kelias dienas „valstiečių“ atstovai užsiminė, kad konsultacijų su socialdemokratais metu, buvo kalbėta, jog pastarieji galėtų pretenduoti į Susisiekimo, Ūkio, Teisingumo bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų vadovų postus.

Šalies vadovės nuostatą užkirsti kelią socialdemokratų atstovui vėl vadovauti vienai svarbiausių Susisiekimo ministerijai, galėjo lemti ir tai, kad šiai institucijai pavaldžių „Lietuvos geležinkelių“ vadovas Stasys Dailydka – jau seniai D. Grybauskaitės nemalonėje. Ji ne kartą yra sakiusi, kad būtina „Lietuvos geležinkeliuose“ naikinti „valstybę valstybėje“.

Be to, D. Grybauskaitė negailėjo kritikos S. Dailydkai po to, kai jis delsė pasirašyti sutartį dėl europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ viešųjų pirkimų sutartį. S. Dailydka ne kartą yra sakęs, kad tokia sutartis Lietuvai – nenaudinga, nes pagal ją jo vadovaujama įmonė privalėtų prisiimti atsakomybę už trijų Baltijos šalių įmonės „RB Rail“ klaidas.

Tokie argumentai D. Grybauskaitės neįtikino ir yra nedviprasmiškai užsiminusi, kad „Lietuvos geležinkelių“ vadovybė gali būti pakeista.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi