Lietuvoje

2016.10.28 17:05

Lietuvos ambasadorius Berlyne pabrėžė Europos vienybę

LRT.lt2016.10.28 17:05

Lietuvos ambasadorius Vokietijoje Deividas Matulionis spalio 27 dieną Konrado Adenauerio akademijoje skaitė pranešimą apie Lietuvos požiūrį į europinį bendradarbiavimą. Jis apibūdino Europos Sąjungą, kaip bendromis vertybėmis grindžiamą taikos projektą, o svarbiausiomis Vokietijos ir Lietuvos bendradarbiavimo gairėmis pastaraisiais metais įvardijo euro įvedimą ir Vokietijos vadovaujamo NATO bataliono būsimą dislokavimą Lietuvoje, rašoma URM pranešime spaudai.   

D. Matulionis pažymėjo, kad Lietuva savo konstruktyviais veiksmais nuosekliai palaiko atsakingą ES finansų politiką ir bendro europinio pabėgėlių krizės sprendimo paieškas. Kalbėdamas apie ES patiriamus iššūkius, Lietuvos diplomatas pasisakė už vienybės išlaikymą ir ragino nepamiršti, kad susivienijusios ES šalys paklojo pamatus taikai Europoje. „Nobelio premiją Europos Sąjunga gavo už savo indėlį taikai, o ne dėl techninio ekonominės politikos koordinavimo“, – pažymėjo jis.

Priminęs Lietuvos nueitą kelią stiprinant demokratiją, kuriant atvirą visuomenę ir laisvą ekonomiką, D. Matulionis  pasisakė už europinės perspektyvos suteikimą Ukrainai, Gruzijai ir Moldovai.

„Būtų neatsakinga atimti iš Rytų partnerystės šalių europinės integracijos perspektyvą, nes tai yra svarbiausias jų suartėjimo su ES motyvas ir užtikrina šių šalių modernizavimui būtinų reformų vykdymą“, – teigė Lietuvos diplomatas. Jis priminė ir ES įsipareigojimą panaikinti vizas Gruzijos ir Ukrainos piliečiams.

Apibūdindamas dvišalius Lietuvos ir Vokietijos santykius D. Matulionis pažymėjo, kad Lietuvą ir Vokietiją šiandien sieja kaip niekada glaudūs politiniai, ekonominiai ir visuomeniniai ryšiai. Vokietija yra svarbiausia Lietuvos eksporto rinka, o pagal investicijas patenka į svarbiausių šalių trejetą. Pernai daugiausia turistų į Lietuvą atvyko būtent iš Vokietijos. D. Matulionio teigimu, Vokietijos sprendimas vadovauti NATO batalionui Lietuvoje turi istorinę reikšmę, nes užtikrins didesnį  saugumą ir sumažins konfliktų regione tikimybę.

Lietuvos ambasadoriaus pranešimui buvo skirtas penktasis Konrado Adenauerio fondo inicijuoto diskusijų ciklo „Europos paveikslai“ renginys.  Jo dalyvius pasveikino Konrado Adenauerio fondo atstovė Rita Schorpp, o diskusiją moderavo žurnalistas Malte Zeeckas. Pagal organizatorių sumanymą, visi pranešėjai savo kalbai iliustruoti pasirenka keletą su Europos istorija susijusių nuotraukų, kurios rodomos ekrane. Ambasadorius D. Matulionis savo pranešimo metu rodė nuotraukas iš  1989 m. rugpjūčio 23 d. vykusio Baltijos kelio, 1991 m. rugpjūčio 28 d. įvykusio Vokietijos ir Baltijos valstybių diplomatinių santykių atkūrimo ir Vilniaus senamiesčio panoramą.