Lietuvoje

2021.10.23 21:48

Čaplinskas sako, kad galimybių pasas išsisėmė, žmonės prisipažįsta nevengiantys sukčiauti

Milda Vilikanskytė, Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.23 21:48

Už svetimo galimybių paso naudojimą gresia tūkstantines baudos ar net areštas, tačiau tai nestabdo bandančiųjų apeiti taisykles.

Netrūksta pažeidimų

Policija penktadienį patikrino beveik 12 tūkstančių prekybos centrų didmiesčiuose lankytojų. Pradėti 38 ikiteisminiai tyrimai dėl naudojimosi svetimu galimybių pasu. Pareigūnai įspėja, kad baudžiami ir tie, kurie savo galimybių pasus perleidžia kitiems.

„Kiekvieno ikiteisminio tyrimo būdu bus siekiama nustatyti, kokiu būdu tas asmuo gavo galimybių pasą ir jei bus įrodyta, kad kažkas perdavė su tikslu leisti naudotis savo Galimybių pasu kitam asmeniui, tai tokiems, galbūt ir teisėtiems Galimybių pasų naudotojams, gali kilti baudžiamojo atsakomybė“, – LRT TELEVIZIJAI sakė policijos generalinio komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas.

Anksčiau vienam asmeniui skirta 5000 eurų bauda už svetimo galimybių paso naudojimą, dar vienas nuteistas 20 parų.

Žmonės pasiryžę sukčiauti

Rugsėjį galimybių pasas pradėtas taikyti kaip nepasiskiepijusių karantino priemonė, tikintis, kad tai paskatins vakcinuotis. Ši priemonė vis dar galioja, nors, pasak ekspertų, nėra efektyvi.

„Galbūt tiktų metafora, kad gali kalt vinį ir su kirviu, bet galbūt geriau tam naudoti plaktuką? Ką aš noriu pasakyti, kad vis tik galimybių pasas, kaip vakcinaciją skatinanti priemonė, – tai jau turbūt baigia išsisemti“, – mano epidemiologas Saulius Čaplinskas.

LRT TELEVIZIJOS Lietuvos miestuose kalbinti praeiviai sutinka – galimybių paso sistema turi spragų.

„Girdėjau, kad skolinasi. Taigi jie viską ir daro, šitą chaosą, kad daugiau žmonių užsikrėstų. Man gaila jų“, – sako šiaulietė, tvirtinanti, kad ir jos pažįstami galimybių pasą naudoja nesąžiningai.

O Klaipėdoje sutiktas vyras sako, kad, jo žiniomis, sukčiautojai dažniausiai prašo draugų pagalbos.

„Žinokite, aš lygiai tą patį padaryčiau“, – žurnalistams prisipažino kita praeivė.

LRT TELEVIZIJOS žurnalistai atliko ir eksperimentą – pabandė į kelias prekybos vietas patekti su svetimu dokumentu. Problemų nekilo, nes asmens dokumento niekas netikrino.

Lietuvoje verslas nėra įpareigotas tikrinti galimybių paso autentiškumo, už tai atsakingas pats žmogus. Ekonomikos ir inovacijų ministerija pripažįsta, kad reikalaujant asmens dokumentų užtikrinti saugumą būtų lengviau, tačiau prievolės tam nebus.

„Kalbamės ir su verslų atstovais, ir su kontroliuojančiomis institucijomis tam, kad ta patikra vyktų <...> Prievolė tikrinti dokumentą būtų papildoma apkrova verslams ir šiuo atveju mes turime rasti balansą tarp asmens atsakomybės ir verslo paprastumo tikrinti dokumentus“, – sako Ekonomikos ir inovacijų ministrės patarėjas Karolis Žemaitis.

Žinios. Aplinkosaugininkai apie gaisrą sandėlyje Šiauliuose: miestas buvo per žingsnį nuo ekologinės nelaimės
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt