Lietuvoje

2021.10.22 23:14

Šiauliuose atidarytas Pasaulio tautų teisuolių skveras, pagerbiantis per karą žydus gelbėjusius žmones

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.22 23:14

Minint 80-ąsias holokausto metines, Šiauliuose atidarytas Pasaulio tautų teisuolių skveras. Jame įamžinti Šiaulių regione žydus per karą gelbėję žmonės.

Genovaitės Černiauskaitės-Dugnienės pavardė iškalta naujajame Pasaulio tautų teisuolių memoriale. Moteris prisimena, kaip su tėvais Kelmės rajone gelbėjo žydus.

„Žiūri, kad naktį atsirado žmonių. Reiškia, Macijevskis, toks kunigas, atsiųsdavo. Tėvas sėsdavo ant arklio ir ieškodavo, kur apgyvendinti. Visą laiką ryšius. Paskutiniu laiku, kai atgal tie rusai grįžo, buvo pas mus viena moteris dar ir vienam namely, kur mes vaikai nešdavom valgyt“, – prisimena G. Černauskaitė-Dugienė.

Skvere įamžinta apie 180 per holokaustą žydus gelbėjusių Šiaulių karšto žmonių pavardžių.

„Pats memorialas yra svarbus ne tik žydam, bet ir visai Lietuvos visuomenei. Būtent tas memorialas parodo, kad buvo ir ta geroji pusė, kad ne vien buvo tie, kurie pasirinko bendradarbiaut su naciais, o buvo žmonių, kurie priešinosi tam ir gelbėjo gyvybes“, – tvirtina Šiaulių žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis.

Žinios. Kaune galimai klastoti vakcinavimo dokumentai: žmonės neatvyko, o e. sveikatoje – įrašai apie suleistus skiepus

Memorialas atidarytas vietoje, kuri žymi dviejų Šiauliuose buvusių getų teritoriją ir simbolizuoja žydų ir lietuvių tautų likimus.

„Pagrindinis simbolis reiškia to lietuviško tautinio rašto motyvą, būtent pasirinkta eglutė, kaip tokio jungties, pasitikėjimo, tvirtumo simbolis, ir ji apkabina Dovydo žvaigždę“, – teigia dizaineris Adas Toleikis.

Tarpukariu žydų bendruomenė Lietuvoje siekė per 200 tūkstančių žmonių. Antrojo pasaulinio karo metais buvo nužudyta apie 195 tūkstančius žydų. Izraelyje įsikūręs Holokausto atminimo centras už žydų gelbėjimą Pasaulio tautų teisuoliais yra pripažinęs 918 lietuvių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt