Lietuvoje

2016.10.28 10:41

Vėlinių savaitgalio sindromas: spąstai šalia kapinių

LRT.lt2016.10.28 10:41

Ilgąjį Vėlinių savaitgalį, kai Lietuvos gyventojai masiškai važiuoja lankyti artimųjų kapų, be neįprastai didelių eismo srautų keliuose susiformuoja dar viena rizikos zona –  improvizuotos automobilių stovėjimo aikštelės šalia kapinių. Draudimo bendrovės BTA duomenimis, Vėlinių savaitgalį patiriamas vidutinės žalos dydis siekia 1100 eurų.

Vėlinių savaitgalį nemažai eismo įvykių nutinka ne keliuose, bet netipinėse vietose – šalia kapinių. Dėl vairuotojų neapdairumo ir skubėjimo statant automobilius tam nepritaikytose vietose, neretai apgadinami ne tik kiti automobiliai, bet ir nuosavos transporto priemonės.  

„Lietuvoje įprotis privažiuoti kaip įmanoma arčiau galioja ne tik kalbant apie prekybos centrus, bet ir apie kapines. Kartais atrodo, kad jei galėtų, tai ir prie pat kapo privažiuotų. Ten, kur stovėjimui skirtų vietų nėra, arba jų labai trūksta, improvizuotomis parkavimo aikštelėmis tampa rizikingos, tam visiškai netinkamos teritorijos – laukai, dirvonai, pamiškės. Deja, kartais sutaupytos 5 minutės kelio pėsčiomis virsta ne tik pusvalandžio diskusija apie tai, kas įvykio kaltininkas, bet ir dar ilgiau trunkančiu deklaracijos pildymu“, – teigia bendrovės Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis.

Draudimo bendrovės turima statistika neigia mitą, kad didžiąją dalį eismo įvykių šiuo metu sukelia vyresnio ir pensinio amžiaus žmonės. A. Žiukelio teigimu, ši vairuotojų grupė Vėlinių savaitgalį kaip tik vairuoja atsargiau, taip pat galbūt dažniau persėda į jaunesnių šeimos narių ar giminaičių vairuojamus automobilius. 

Pasak jo, dažniausios eismo įvykių priežastys – saugaus atstumo nesilaikymas, pirmenybės nesuteikimas, neatsargus manevravimas. Nors dominuoja smulkūs įvykiai, jų Vėlinių savaitgalį padaugėja iki 40 proc. ir žmonėms tai gali lemti nemažus nuostolius. 

Prieš leidžiantis į kelionę ekspertas taip pat rekomenduoja pasitikrinti, ar turite eismo įvykio deklaracijoms pildyti skirtų blankų, įdėmiau juos pastudijuoti, kad esant reikalui ne tik žinotumėte, kaip juos užpildyti, bet ir galėtumėt padėti kitiems.

„Po ilgųjų savaitgalių padaugėja vairuotojų su neteisingai užpildytomis eismo įvykio deklaracijomis. Dėl skubėjimo, nežinojimo žmonės privelia klaidų. Jei vairuotojas abejoja, nesupranta, kaip pildyti deklaraciją geriau pakviesti artimuosius, kurie galėtų pagelbėti. Taip pat nerekomenduojame pasirašyti po dokumentu, jei jo iki galo nesuprantate, kažko neįžiūrite“,  – pataria darudimo bendrovės Ekspertizių skyriaus vadovas.

Daugiau apie saugumą per Vėlines – LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.