Lietuvoje

2021.10.22 15:54

LRT FAKTAI. Mėgėjiški vaizdai iš pasienio – kuo tikėti, o kuo ne?

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.10.22 15:54

Socialiniuose tinkluose netrūksta migrantų krizės Baltarusijos pasienyje su Lenkija ir Lietuva vaizdų. Tačiau nuotraukos ir vaizdo įrašai, dažniausiai skelbiami arabų kalba, dažnai suklaidina lietuvius.

Neseniai pasirodžiusiuose įrašuose galima matyti, kaip sieną bandantys kirsti migrantai bando įveikti spygliuotos vietos ruožą. Tai jie daro su metaliniais įrankiais, kopėčiomis, gadina ir pačią koncertiną.

Nors išplitę vaizdai suklaidino ne vieną komentatorių, Vidaus reikalų ministerija (VRM) patikino LRT.lt, kad tai – vaizdai ne iš Lietuvos.

„Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai nėra fiksavę atvejų, kuomet tvorą gadintų migrantai“, – komentavo ministerijos atstovai.

Šiuo metu nutiesti beveik 54 kilometrai koncertinos. Lenkija rudens pradžioje buvo nutiesusi dvigubai ilgesnį tokios vielos ruožą.

Tačiau suklydo ne tik pavieniai socialinių tinklų vartotojai: ši žinutė buvo paskelbta ir kaip naujienų straipsnis viename portale, jame bandoma tvirtinti, esą daug kainavusi konstrukcija tėra valstybės pinigų švaistymas.

O „Kurdistan24“ šią savaitę paskelbtas tekstas taip pat neatitinka tiesos – jame tvirtinama, esą Lietuvos ir Lenkijos pasieniečiai naudoja jėgą prieš migrantus, tai esą įrodo nuotraukos ir vaizdo įrašai. Tačiau juose užfiksuoti ne Lietuvos, o Lenkijos pareigūnai ir kariai.

Viename jų matyti, kaip pareigūnas su šunimi migrantams liepia eiti per plyšį spygliuotos vielos užtvaroje, kitur užfiksuoti migrantus stumiantys pareigūnai. Tačiau girdima lenkų kalba, ženklai ant uniformų atskleidžia, kad tai nėra lietuviai.

Lietuvos pasienyje nutiesta spygliuota viela nėra apgadinta, LRT.lt patvirtino VRM, socialiniuose tinkluose plinta vaizdai iš Lenkijos, o ne Lietuvos pasienio.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt