Lietuvoje

2021.10.22 15:06

Trakų istorinis nacionalinis parkas bus perduotas Aplinkos ministerijai

BNS2021.10.22 15:06

Aplinkos ir kultūros ministrai penktadienį sutarė Trakų istorinį nacionalinį parką įtraukti į bendrą saugomų teritorijų tinklą ir perduoti jo pavaldumą iš Kultūros ministerijos Aplinkos ministerijai.

Trakų parkas yra vienintelis pavaldus Kultūros ministerijai, tuo metu Kuršių nerijos, Aukštaitijos, Žemaitijos, Dzūkijos nacionaliniai parkai priklauso Aplinkos ministerijai.

„Aplinkos ministerijai pertvarkant saugomų teritorijų administravimo ir plėtros priemones, šių teritorijų tinklo dalimi turėtų tapti ir kompleksinis, gamtos ir kultūros vertybių apsaugą užtikrinantis Trakų istorinis nacionalinis parkas“, – teigiama penktadienį išplatintame Aplinkos ministerijos pranešime.

Šis parkas užima 8,2 tūkst. ha plotą, apima daugiau kaip 30 ežerų.

Pasak aplinkos ministro Simono Gentvilo, Trakų istorinio nacionalinio parko tvarkymo schema patvirtinta 1993 metais ir keista tik kosmetiškai.

„Toks archajiškas dokumentas lemia archajišką vadybą, todėl Trakuose neevoliucionuoja gamtos vertybių ir kultūros paveldo apsauga. Tikimės tai pakeisti ir pasiekti pažangos, įtraukdami parką į bendrą saugomų teritorijų tinklą“, – sakė ministras.

Kultūros ministras Simonas Kairys pabrėžė, kad visi kiti nacionaliniai ir regioniniai parkai yra pavaldūs Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos.

„Trakų istorinis nacionalinis parkas yra pavaldus Kultūros ministerijai, tačiau paveldo dalis visoje šio parko veikloje yra gerokai mažesnė, palyginti su gamtine aplinka, natūraliomis pirminės gamtos vietovėmis ir kraštovaizdžiu“, – tvirtino jis.

Pasak kultūros ministro, iš visos Trakų istorinio nacionalinio parko struktūros Kultūros ministerijos pavaldume pagal funkcijas turėtų likti parko teritorijoje veikiantis Užutrakio dvaras. Pilies kompleksas, kaip saugoma kultūros paveldo vertybė, taip pat liks Kultūros ministerijai pavaldžiai įstaigai – Trakų istorijos muziejui.

Anot pranešimo, rekomendacijas dėl saugomų teritorijų pertvarkos aplinkos ministro sudaryta darbo grupė pateiks iki gruodžio 31 diena, pati pertvarka bus įgyvendinama 2022-aisiais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt