Lietuvoje

2016.10.28 16:25

Mokslininkai surengė protestą dėl mažų atlyginimų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS, LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2016.10.28 16:25

Kelių valstybinių mokslo tyrimų institutų darbuotojų iniciatyvinė grupė surengė piketą prie vyriausybės. Siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į mokslininko padėtį Lietuvoje reikalaujama, kad kitų metų valstybės biudžete būtų numatyta lėšų mokslininkų atlyginimams didinti.

Mokslininkai atkreipia dėmesį, kad vyriausybė nenumato kitąmet didinti jų atlyginimų. Aukštųjų mokyklų asistentų ir lektorių, taip pat institutuose dirbančių jaunesniųjų mokslo darbuotojų atlyginimai 25–30 proc. mažesni už šalies vidurkį. Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro duomenimis, 2015 m. jaunesnieji mokslo darbuotojai vidutiniškai uždirbo 450 eurų, aukštųjų mokyklų lektoriai – 440 eurų per mėnesį.

Dėl prastos finansinės padėties pastarieji emigruoja, traukiasi iš aukštojo mokslo arba yra priversti dirbti keliose darbovietėse. Piketo iniciatorė Viktorija Šeina-Vasiliauskienė sako, kad dėl to aukštasis mokslas žlunga.

„Jeigu kris aukštojo mokslo kokybė, kris studijų kokybė, automatiškai visų specialybių parengimas aukštosiose mokyklose. Ir visa tai leisis žemyn iki mokytojų prastėjančio parengimo, tada vėl žemyn iki vidurinio ir pradinio mokymo. Tai yra grandininė reakcija“, – teigia piketo iniciatorė.

Mokslininkų atlyginimus didinti 70 procentų numatyta dar 2008-aisiais, tačiau, prasidėjus finansinei krizei, šie įsipareigojimai neįgyvendinti iki šiol. Anksčiau protestais atlyginimų didinimo daug kartų reikalavo mokytojai ir policijos pareigūnai.

Finansų ministrė sako, kad nusprendus didinti jaunųjų mokslininkų uždarbį, turės būti peržiūrėtos biudžeto išlaidos. Rasa Budbergytė sako, kad, ar didinti atlyginimus, gali nuspręsti ir Seimas, svarstantis vyriausybės biudžeto projektą. Pasak R. Budbergytės, Lietuvoje per mažai investuojama į žmogiškąjį kapitalą.

Tuo metu švietimo ir mokslo viceministras Rolandas Zuoza teigia, kad mokslininkų atlyginimai didėja tiek, kiek gali mokėti valstybė.

R. Zuoza sako, kad taip pat reikalingas švietimo sistemos efektyvumas. Pasak R. Zuozos, mokslininkų uždarbio didinimui dar gali pritarti Seimas svarstantis biudžeto projektą.

Daugiau apie mokslininkų reikalavimus – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.