Lietuvoje

2021.10.22 11:59

SAM išplatino komentarą dėl garsiųjų nuotraukų: akcentuoja darbuotojų atvaizdų apsaugą

LRT.lt2021.10.22 11:59

Kilus triukšmui dėl Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) darbuotojų dalykinės fotosesijos, jai surengti ir viešinti išleistų mokesčių mokėtojų pinigų, ministerija penktadienį išplatino komentarą.

Šią savaitę žiniasklaida skelbė, kad per 5 tūkst. eurų mokesčių mokėtojams kainavusių SAM darbuotojų nuotraukų skelbimą, anot ministerijos, reglamentuoja Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR). Taip atsisakymą paviešinti visuomenei 120 per fotosesiją padarytų SAM darbuotojų fotografijų grindė pati ministerija.

Delfi.lt spalio 5 d. paskelbė, kad SAM praėjusią vasarą be konkurso pirko fotosesijos paslaugas iš fotografo Vilmanto Martinėlio. Iš viso sutarties vertė siekia 5200 eurų.

Penktadienį ministerijos išplatintame pranešime teigiama, kad „Sveikatos apsaugos ministerija yra atvira ir interneto svetainėje skelbia vadovybės narių nuotraukas“.

SAM skelbia, kad „vadovybės dalykinės fotosesijos nuotraukas galite rasti čia, taip pat Spaudos tarnybos patarėjos, laikinai vykdančios vedėjo funkcijas, nuotrauka čia. Kitų padalinių vadovų dalykinės fotosesijos nuotraukos šiuo metu ruošiamos – adaptuojamos publikuoti SAM interneto svetainėje“. Pasak SAM, darbuotojų dalykinės fotosesijos nuotraukos bus skelbiamos ir kitais reprezentaciniais tikslais.

· siunčiant žiniasklaidos priemonėms, komunikuojant Ministerijos socialiniuose tinkluose, siekiant iliustruoti darbuotojo teikiamus komentarus, tais atvejais, kai atvaizdas papildo ir sustiprina Ministerijos teikiamą komunikacinę žinutę, kuri susijusi su darbine veikla. Tai reiškia, kad bet kada, kai jums teikiamas komentaras viena ar kita sveikatos priežiūros tema, jūs galite prašyti komentuojančio asmens nuotraukos ir mes mielai pasidalinsime;

· teikiant su darbuotojo darbine veikla susijusią informaciją reprezentaciniuose spaudos darbuose (skrajutės, bukletai, žurnalai, plakatai ir pan.);

· konferencijų ir kitų renginių komunikacijai (spaudai, tinklalapiams, socialiniams tinklams), pristatymams (prezentacijoms), siekiant pristatyti darbuotoją, kaip pranešėją ar dalyvį;

· dėti į Ministerijos tinklalapį, siekiant pristatyti darbuotojus.

„Teikti darbuotojų nuotraukas tretiesiems asmenims kitais, nei minėta pirmiau, tikslais Ministerija kaip duomenų valdytoja be darbuotojų sutikimo ir žinios neturi teisės. Toji teisė suteikiama tik darbuotojo sutikimu ir tik sutikime nurodytais tikslais. Tai reiškia, kad nepakanka tiesiog nufotografuoti darbuotojus ir teisė į nuotraukas (jų turinį) jau savaime priklauso Ministerijai. Net jeigu tikslinė fotosesija atliekama Ministerijos lėšomis, teisę į savo atvaizdą (kaip ir teisę kontroliuoti savo atvaizdo naudojimą) vis viena išlaiko darbuotojas ir tik su jo sutikimu ir žinia galima tą atvaizdą teisėtai valdyti ir skelbti“, – rašo ministerija.

SAM taip pat pažymi, kad darbuotojas bet kada gali laisva valia nuspręsti dėl savo veido atvaizdo likimo.

Anot SAM, ministerijos darbuotojų veido atvaizdas „yra asmens duomenys, kurių viešą skelbimą ar kitokį tvarkymą reglamentuoja 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas)“.

Pasak SAM, šiuo metu Ministerijos darbuotojų asmens atvaizdai yra perduoti SAM Spaudos tarnybai. „Spaudos tarnyba, kaip atsakingas už darbuotojų nuotraukų (t. y. asmens duomenų) tvarkymą padalinys, jas turi tvarkyti tik pirmiau minėtais tikslais, o Ministerija naudoja įvairias saugumą užtikrinančias technologijas ir procedūras, siekdama apsaugoti darbuotojų asmeninę informaciją nuo neteisėtos prieigos, naudojimo ar atskleidimo“, – teigiama pranešime.

SAM atkreipia dėmesį, kad „esama ir kitų teisėtų būdų, įrodančių viešųjų pirkimų būdu sudarytos sutarties tinkamą įgyvendinimą, nepažeidžiant darbuotojų teisės į asmens atvaizdą: tai ir pati sutartis, ir darbų perdavimo–priėmimo aktas“.

Seimo narė Agnė Širinskienė kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį bei jo politinę komandą ragindama į valstybės biudžetą iš savo lėšų grąžinti 5 tūkst. eurų, sumokėtus už nuotraukas.

Atsisakymą, atsakydama į Seimo narės A. Širinskienės paklausimą, ministerija motyvavo asmens duomenų apsauga, nors prieš tai viešai skelbė, kad nuotraukos skirtos viešinti žiniasklaidoje bei kitais informaciniais kanalais, rašoma penktadienį ryte išplatintame „valstiečių“ frakcijos Seime pranešime.

„Šokiruoja tai, kad A. Dulkio ministerija asmens duomenų apsauga, kaip figos lapeliu, dangstosi nenorėdama paviešinti už valstybės pinigus labai brangiai (maždaug vienas šimtas nuotraukų kainavo 5 tūkst. eurų), net samdant vizažistą, pagamintas nuotraukas. Jose užfiksuoti ministro A. Dulkio politinės komandos nariai, vieši žmonės, fotografuoti jų darbo laiku, jų atvaizdai yra visuotinai žinomi, šie žmonės yra atpažįstami gatvėje. Ką norima nuslėpti slepiant nuotraukas ir kalbant apie privatumą, asmens duomenų apsaugą?“ – klausia Seimo narė Agnė Širinskienė.

A. Dulkiui adresuotame rašte Seimo narė A. Širinskienė taip pat prašė nurodyti konkretų Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) straipsnį, kuriuo remdamasi ministerija nusprendė, kad viešo visuotinai atpažįstamo asmens už valstybės mokesčių mokėtojų lėšas pagaminti atvaizdai, padaryti darbo metu, fotografuojamiems asmenims žinant, kad nuotraukos skirtos viešajai erdvei, ir neatskleidžiantys jokių asmeninio gyvenimo aplinkybių, gali būti pripažinti tokiais asmens duomenimis, kurių paviešinimą imperatyviai draudžia BDAR.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt