Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Pliušinių meškiukų istoriją perima švedų prokurorai

ELTA 2015.09.08 13:45

Švedijos generalinė prokuratūra perima tyrimą dėl neteisėto Lietuvos valstybės sienos kirtimo ir tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimo vadinamojoje pliušinių meškiukų istorijoje.

Švedijos generalinė prokuratūra perima tyrimą dėl neteisėto Lietuvos valstybės sienos kirtimo ir tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimo vadinamojoje pliušinių meškiukų istorijoje.

Generalinė prokuratūra praneša pirmadienį gavusi Teisingumo ministerijos pranešimą apie tai, kad Švedijos generalinė prokuratūra priėmė sprendimą perimti baudžiamąjį persekiojimą byloje dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo ir tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimo.

Lietuvos generalinė prokuratūra, atlikusi visus galimus baudžiamojo proceso veiksmus šiame ikiteisminiame tyrime, šių metų sausio 16 d. kreipėsi į Švedijos Karalystės kompetentingas institucijas su prašymu perimti baudžiamąjį persekiojimą.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, 2012 m. liepos 4 d. lengvasis lėktuvas „Jodel“ su Švedijos Karalystės registracijos numeriu pažeisdamas tarptautinių skrydžių taisykles, neturėdamas reikalingų dokumentų ir leidimo kirsti valstybės sieną išskrido iš Lietuvos Respublikos į Baltarusijos Respubliką, o vėliau sugrįžo į Lietuvos Respubliką. Dėl nurodytų galimai padarytų nusikalstamų veikų Valstybės sienos apsaugos tarnyboje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, kurį kontroliavo ir organizavo Lietuvos generalinė prokuratūra.

2013 m. sausio 4 dienos prokuroro nutarimais įtariamaisiais pripažinti du asmenys. Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos teritorijoje atlikti visi galimi baudžiamojo proceso veiksmai, o tolesnis baudžiamasis persekiojimas galimas tik Švedijos Karalystėje, priimtas sprendimas kreiptis su prašymu į užsienio valstybę dėl baudžiamojo persekiojimo perėmimo.

Dėl vadinamojo pliušinių meškiukų incidento, kai nedidelis švedų lėktuvas įskrido į Baltarusijos oro erdvę, karinis teismas dvejų metų kalinimo bausmę skyrė vienam Baltarusijos pasieniečiui, primena ELTA. Nuteistas pasienietis jau perkeltas į koloniją. Jis buvo pripažintas kaltu dėl tarnybinių pareigų neatlikimo. Tai yra pirmasis nuosprendis šiame incidente.

Baltarusijos ir Švedijos santykiai po šio incidento tapo ypač įtempti.

Baltarusijos vyriausybė praėjusių metų rugpjūtį išsiuntė iš šalies visus švedų diplomatus ir nurodė uždaryti savo ambasadą Stokholme. Prezidentas Aliaksandras Lukašenka taip pat atleido kelis aukštus pareigūnus, tarp jų – karinių oro pajėgų ir pasienio kontrolės vadus.