Lietuvoje

2016.10.27 17:19

Iš Ruklos Pabėgėlių priėmimo centro paspruko dvi pabėgėlių šeimos

BNS 2016.10.27 17:19

Pabėgėlių priėmimo centrą Rukloje paliko dvi šeimos, kurios bandė išvykti iš Lietuvos.

„Kalbama apie dvi jaunas šeimas, kurios turi po du vaikus, mažamečius. Viena šeima išvyko ir negrįžo, kita sulaikyta pasienyje ir grąžinta į mūsų pabėgėlių priėmimo centrą“, – „Lietuvos ryto“ televizijos Žinių tarnybai pasakojo socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis.

Kaip informavo „Lietuvos ryto“ televizija, abi šeimos perkeltos į Lietuvą spalio viduryje.

Vidaus reikalų ministras Tomas Žilinskas BNS patvirtino, kad viena šeima iš Sirijos be pilietybės buvo sulaikyta Lenkijoje. Kita šeimą, anot jo, Lietuvos-Lenkijos pasienyje sulaikė pasieniečiai. Pasak Žilinsko, šeimą bandė išvežti serbas, turintis leidimą gyventi Vokietijoje. Pasieniečiai dėl to vykdo ikiteisminį tyrimą, serbas šiuo metu sulaikytas.

„Atsižvelgiant į tai, kad daugiausia nelegalių žmonių kontrabandininkų yra serbų kilmės žmonės, galima įtarti, kad prekeiviai žmonėmis stebi, į kokias šalis žmonės yra perkeliami iš pabėgėlių stovyklų Turkijoje, Italijoje ir Graikijoje, palaiko su jais ryšį ir po perkėlimo toliau bando susisiekti ir tokiu būdu realizuoti sandorį ir juos pristatyti į tikslo šalį – Vokietiją, Austriją ar Švediją“, – teigė T. Žilinskas.

Pabėgėlių priėmimo centro direktorius Robertas Mikulėnas BNS patvirtino, kad irakiečių šeima ir dar viena šeima be pilietybės iš Sirijos pabėgo greičiausiai naktį iš sekmadienio į pirmadienį, irakiečiai jau grąžinti į centrą.

„Keturi žmonės grįžo iš pasienio – po Lietuvą jie keliauti gali. O apie dar vieną šeimą mes pranešėme tarnyboms po atitinkamo laiko, kad prapuolė kažkur šeima. Oficialių maršrutų mes nežinome – kol kas sustabdėme integracijos programą, aiškinamės“, – BNS sakė R. Mikulėnas.

Jis sako, kad centro teritorija nėra uždara, tad net ir oficialaus pabėgėlio ar papildomos apsaugos statuso negavę asmenys gali palikti pastatą. Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis BNS sakė, kad Migracijos departamentas dar nėra priėmęs sprendimo dėl to, kokį statusą suteikti šioms šeimoms, todėl jos negalėjo legaliai kirsti sienos, bet galėjo keliauti Lietuvos teritorijoje.

„Čia viena iš paskutiniųjų žmonių grupių, kurios perkeltos, jie dar turėjo laukti Migracijos departamento sprendimo dėl statuso suteikimo“, – sakė A. Šešelgis.

„Negaliu atsakyti, ar tos šeimos bėgo sutarę, ar nesutarę (...). Gal jie tiesiog pabandė kelius, ar galima pabėgti iš Lietuvos – gal galima taip būtų spėti“, – sakė R. Mikulėnas, neatmetęs, kad pabėgėliai turėjo giminaičių ar pažįstamų Vakarų Europoje.

Praėjusį trečiadienį miestelyje du nepažįstami jaunuoliai užsipuolė dvi Pabėgėlių priėmimo centro gyventojas – sirę ir irakietę, kurios vežimėlyje vežėsi mažametį vaiką. Asmenys užstojo joms kelią, neleido praeiti bei bandant ištrūkti, sugriebė už drabužių bei vienai jų sulaužė akinius. Dėl to kilo pabėgėlių nepasitenkinimas – apie 30 asmenų buvo pasiryžę patys aiškintis situaciją, bet pasikalbėję su pareigūnais, tokių planų atsisakė. Dėl įvykio atliekamas ikiteisminis tyrimas.

R. Mikulėnas BNS tvirtino, kad dviejų šeimų pabėgimas iš centro nėra niekaip susijęs su praėjusios savaitės incidentu.

Šiuo metu Rukloje esančiame pabėgėlių priėmimo centre gyvena apie 180 pabėgėlių. Daugiausia jų – žmonių iš Artimųjų Rytų, perkeltų pagal Europos Sąjungos (ES) programą. Iš viso Lietuva įsipareigojo priimti 1105 pabėgėlius. Šiuo metu į šalį perkelta beveik 200 asmenų.