Lietuvoje

2021.10.22 07:16

Audros žala: dėl galingo vėjo medžiai virto ant automobilių, atplyšo stogai, elektros dar neturi apie 3 tūkst. vartotojų

atnaujinta 12.19
Austėja Masiokaitė-Liubinienė, Sniegė Balčiūnaitė, BNS, Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.10.22 07:16

Per praėjusią parą ugniagesiai jau apie 100 kartų vyko šalinti stipraus vėjo padarinių: medžiai virto ant automobilių, apgadino pastatų konstrukcijas. Elektros dar neturi apie 3 tūkst. vartotojų.

Per praėjusią parą iki penktadienio 6 val. ugniagesiai 87 kartus vyko šalinti stipraus vėjo padarinių. Nuo 6 val. vykta dar 22 kartus, BNS sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovė Edita Zdanevičienė.

Du medžiai užvirto ant stovėjusių automobilių, o Biržų rajone – ant judančio automobilio.

Pastarasis įvykis užregistruotas po 22 val. Širvėnos seniūnijoje, Šlepščių kaime. Atvykus ugniagesiams gelbėtojams, žmonės buvo išlipę iš automobilio, nukentėjusių nebuvo.

Anksčiau apie 13.30 val., Klaipėdoje, Sausio 15-osios gatvėje, medis užvirto ant dviejų stovinčių automobilių: degalinės teritorijoje stovėjusių automobilių „Ford Galaxy“ ir „Škoda Octavia“, taip pat kliudytas teritorijos apšvietimo stulpas.

Apie 20 val. medis ant automobilio užvirto Partizanų gatvėje Kaune.

Medžius gelbėtojai supjaustė ir pašalino nuo transporto priemonių.

Apie 22 val. Kauno rajone, Noreikiškių kaime, smarkus vėjas atplėšė kotedžo stogo dangą. Atvykę gelbėtojai ištraukiamomis kopėčiomis užlipo iki pažeisto stogo vietos ir skardos lakštą nuleido ant žemės.

Klaipėdoje ugniagesiai vyko dėl pavojingai atplyšusios balkono palangės skardos: automobilinėmis kopėčiomis pakilę į penktą aukštą, jie skardą pašalino.

Jonavos rajone ir Kaune taip pat pranešta apie medžius, atsirėmusius į elektros laidus.

Daugiausiai – 24 – kartus šalinti vėjo padarinių vykta Kauno apskrityje, Marijampolės ir Vilniaus apskrityse – po 12 kartų, Alytaus ir Tauragės apskrityse gauta po devynis iškvietimus, Klaipėdos – aštuoni, Panevėžio – šeši, Šiaulių – keturi, Utenos – trys.

Meteorologijos tarnyba įspėja, kad penktadienį Lietuvoje tęsiasi labai vėjuoti orai. Pietvakarių, vakarų vėjo gūsiai sieks 16–21 metrų per sekundę, vietomis, daugiausia vakariniuose rajonuose, jie sustiprės iki 22–27 metrų per sekundę, pajūryje – 28–30 metrų per sekundę.

ESO: didžiajai daliai gyventojų elektros tiekimas atstatytas

Kaip skelbia bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), didžiajai daliai gyventojų, kurie buvo susidūrę su elektros tiekimo sutrikimais, energija yra atstatyta. Iš viso apie 35 tūkst. namų ūkiams. Anot ESO, buvo dirbama per visą naktį. Tinklo įdiegti automatizuoti sprendimai leido reikšmingai daliai klientų elektrą atkurti per mažiau nei 3 min.

Pasak bendrovės, su elektros tiekimo sutrikimais vis dar susiduria apie 3 tūkst. klientų. Daugiausia gedimų fiksuojama Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio ir Kauno rajonuose. Gedimų šalinimas vysta toliau – intensyvaus vėjo sukeltų gedimų šalinimui sutelktos padidintos darbuotojų pajėgos. Specialistai iš visos šalies dirba vietose, kur gedimų fiksuojama daugiausiai.

Laivyba Klaipėdos uoste toliau ribojama

Dėl didelio vėjo laivyba Klaipėdos jūrų uoste teberibojama, penktadienį pranešė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos atstovė Ignė Rotautaitė-Pukenė.

„Išplaukti iš uosto dėl nepalankių sąlygų šiuo metu kol kas negali keturi laivai, įplaukti taip pat laukia keturi laivai“, – nurodė ji.

Taip pat yra keli laivai, kurie Klaipėdos uosto nepaliko dėl kapitonų noro neplaukti į audrą.

Pasak I. Rotautaitės-Pukenės, dėl sustiprėjusio vėjo uoste incidentų neužfiksuota.

Naktį gūsiais fiksuotas iki 28 metrų per sekundę stiprumo vėjas, šiuo metu gūsiais fiksuojamas iki 24 metrai per sekundę stiprumo vėjas. Bangos aukštis jūroje išlieka apie 4,5-5 metrus.

Dėl sustiprėjusio vėjo Klaipėdos uoste pradėta riboti laivybą ketvirtadienio pavakarę.

„Kalbant bendrai apie situaciją, jokių siurprizų nebuvo. Stebėjome orų prognozę atidžiai jau jau nuo pirmadienio žinojome, kad tokia situacija su orais šį savaitgalį. Papildomai trečiadienį Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba surengė pasitarimą dėl suprastėjusių oro sąlygų, kurioje buvo paminėta tai, kad vėjui sustiprėjus ir pasukus į vakarus galima tikimybė vidutinio stiprumo traukūno“, – teigė Klaipėdos uosto kapitono pavaduotojas Eduardas Ringis.

Traukūnu vadinamas toks reiškinys, kai vėjo kryptis sutampa su uosto vartų kryptimi, bangos nestabdomai eina tiesiai į uostą. Tada bangos ties 3–12 krantinėmis lūžta ir ima judinti laivus prie krantinės, o kai laivai yra nepakrauti, jų grimzda yra maža, jie tampa labai jautrūs minėtam reiškiniui. Tad kyla grėsmė, kad laivai gali atitrūkti ar paliesti vienas kitą.

Todėl jau ketvirtadienį nurodyta patraukti prie kai kurių krantinių stovinčius laivus – 5 laivai buvo prišvartuoti saugesnėse uosto vietose, o 2 buvo išvesti į jūrą.

Kol kas oro prognozės rodo, kad penktadienį popiet, apie 15 val., vėl laukiama vėjo sustiprėjimo. Šiuo metu gūsiuose vėjo greitis siekia iki 22 m/s, tačiau matoma, kad vėjas gūsiuose vėl gali sustiprėti iki 27 m/s.

Taigi, kol kas apie laivybos atnaujinimą Klaipėdos uoste nekalbama. Jeigu prognozės pasitvirtins, laivybą iš dalies ketinama atnaujinti šeštadienį ryte, o apie vidurnaktį – pilnai.

Tiksliai dar nežinoma, kokia laivų, norinčių įplaukti išplaukti iš Klaipėdos uosto, gali susidaryti per šį laiką.

Vėjo padarinių Klaipėdoje ir aplink skubėta šalinti 30 kartų

Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Marius Garbenis LRT.lt teigė, kad per praėjusią parą net 30 kartų skubėta šalinti vėjo padarinių.

„Iš 30 kartų įvykiai daugiausia buvo susiję su medžių virtimu. Du įvykiai buvo kai medžiai virto ant elektros stulpų, ant automobilio, taip pat turėjome ir nemažai įvykių, kai buvo atplėštos skardos pastatų. Mūsų apskrityje buvo nuvirtęs vienas tvoros segmentas ant jo buvo užvirtęs medis. Jis buvo pašalintas. Įvykiai tikrai buvo neeiliniai ir reikėjo tikrai stipriai dirbti“, – apibendrino M. Garbenis.

Pašnekovas pastebėjo, kad gyventojai, pajūryje siaučiant audringam vėjui, turėtų gerai uždaryti savo namų duris ir langus, kiemuose ir terasose visus nebūtinus daiktus uždaryti patalpose ar gerai pritvirtini, jog vėjas jų neblaškytų, taip pat reikėtų patikrinti, ar ant pastatų nėra atplėštų įvairių fasado konstrukcijų, skardų.

„Dažniausiai virsta seni, sutrūniję medžiai. Tokių medžių dar yra ir jie kelia grėsmę, nes tai yra ilgaamžiai medžiai, stori kamienai. Jie gali bet kada užvirsti ant praeinančių žmonių. Taip pat yra elektros stulpų, kurie gali užvirsti. Todėl žmonės turi saugotis, įvertinti visas aplinkybes, kur pastatyti automobilį, pro kurią vietą eiti“, – akcentavo M. Garbenis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt