Naujienų srautas

Lietuvoje2016.10.27 16:37

V. Andriukaitis: rinkėjai mums labai aiškiai pasakė – eikit pailsėti

Socialdemokratai, laimėję tik septyniolika Seimo mandatų, sprendžia dilemą – likti opozicijoje ar kartu su triuškinančiai rinkimus laimėjusiais „valstiečiais“ sudaryti valdančiąją daugumą. Vienas šios partijos atkūrėjų po nepriklausomybės paskelbimo, eurokomisaras Vytenis Andriukaitis prieš penktadienį vyksiantį prezidiumo posėdį partijos kolegoms išsiuntė laišką, kuriame tvirtino: „Rinkėjas čia – karalius, pasakydamas, kad valdančioji Socialdemokratų partija eitų į poilsį. Ir padorumo prasme socialdemokratams nesuteiktas joks rinkėjų mandatas būti valdžioje.“

V. Andriukaitis taip pat atkreipė dėmesį, kad net buvusios konservatorių ir liberalų koalicijos dėl vadinamųjų naktinių reformų bei apkarpytų pensijų ar socialinių išmokų rinkėjai per 2012 m. rinkimus taip nenubaudė, kaip per šiuos rinkimus nubaudė socialdemokratus.

„Kur mes atsidūrėme su septyniolika mandatų? Ar negresia mums sudėtingos tapatybės problemos? Mano galva, per ketverius valdžios metus pritrūkome socialdemokratinio užtaiso ir socialinio jautrumo. Dėl to ir atsidūrėme tokioje situacijoje ir kryžkelėje. Po tokių rinkimų reikėtų ne apie valdžią galvoti, o apie giluminę pertvarką socialdemokratijoje, atlikti prieš rinkėjus išpažintį. Be to, atėjo laikas kartų kaitai. Reikia permąstyti ir lyderių kaitą“, – tvirtino V. Andriukaitis.

Galima būtų paremti mažumos vyriausybę

V. Andriukaitis pabrėžė, kad rinkėjai pasitikėjimo mandatą per Seimo rinkimus suteikė Ramūno Karbauskio sąrašui ir būtent jis turi teisę formuoti vyriausybę.

Tačiau, pasak V. Andriukaičio, socialdemokratai galėtų konstruktyviai paremti „valstiečių“ mažumos vyriausybę, raštu įsipareigojant, kokiais atvejais būtų garantuota Seime reikalinga 71 balso dauguma.

„Toks socialdemokratų sprendimas būtų aiškus, logiškas, moralus ir padorus“, – įsitikinęs socialdemokratų garbės pirmininkas.

V. Andriukaitis taip pat svarstė, kad, jeigu R. Karbauskio vyriausybei arba Seime reikėtų patyrusių vienos ar kitos srities specialistų, juos į kai kuriuos postus galėtų deleguoti socialdemokratai. Tačiau nesusisaistant su vyriausybės programa ir jos nepasirašant.

„O eiti dabar į valdančiąją koaliciją būtų pati didžiausia socialdemokratų klaida, nes rinkėjai mums labai aiškiai pasakė – „Eikit pailsėti“. Tai ką – nusispjauti į rinkėjų valią ir toliau vadovautis „valdžiukių“ principu – nors trys ar keturi, bet vis tiek einame į valdžią? Po 26-erių nepriklausomybės metų derėtų vadovautis demokratijos taisyklėmis“, – karštai savo mintis liejo V. Andriukaitis.

Jis kategoriškai atmetė galimybę socialdemokratams valdžioje dalyvauti kartu su konservatoriais. Anot jo, ugnies ir vandens „į vieną daiktą sudėti negalima“: „Tuomet gautųsi pilki pelenai, o, supūdžius žemę, dažnai gaunasi purvas.“

Partijos kolegas, kurie siekia dalyvauti valdančiojoje daugumoje su „valstiečiais“ ir už tai norėtų gauti kokių nors postų, V. Andriukaitis išvadino oportunistais ir prisitaikėliais.

Žvilgsniai iš Briuselio – kritiški

Pirmadienį socialdemokratų valdybos posėdyje dalyvavęs europarlamentaras Zigmantas Balčytis irgi nepritarė minčiai eiti į valdžią.

„Pirmiausia mes turėtume ieškoti būdų, kaip pertvarkyti partiją. Persidažymo jau nepakanka. Viskas jau taip išdaužyta, kad net rajonuose nėra pasitikėjimo vienas kitu. Būdami opozicijoje, galėtume atsikvėpti, apmąstyti, kodėl taip kraupiai pralaimėjome rinkimus ir užsiimti partijos reikalais“, – įsitikinęs Z. Balčytis.

Jis taip pat mano, kad socialdemokratai neturėtų trukdyti „valstiečiams“ suformuoti naujos vyriausybės.

Europarlamentarė Vilija Blinkevčiūtė prisipažino pritarianti kolegos V. Andriukaičio mintims, išdėstytoms laiške partijos kolegoms. Bet, jos įsitikinimu, penktadienį vyksiančiame socialdemokratų prezidiumo posėdyje būtina atvira ir argumentuota diskusija, kaip po pralaimėjimo turėtų elgtis partija. Jos manymu, rinkėjai socialdemokratus pirmiausia nubaudė dėl socialinio nejautrumo.

Partijos veteranas siūlo viską pamatuoti

Socialdemokratų veteranas Česlovas Juršėnas aiškaus atsakymo, kaip turėtų elgtis partija, rinkimuose patyrusi skaudų pralaimėjimą, vengė.

Jis įsitikinęs, kad prezidiumo posėdyje būtina viską apsvarstyti ir priimti protingai pamatuotą sprendimą.

Vertindamas tai, kad socialdemokratai gavo tik septyniolika Seimo mandatų, Č. Juršėnas priminė, kad 1996 m. partija turėjo tik dvylika mandatų, tačiau labai produktyviai dirbo opozicijoje – buvo ir matoma, ir girdima: „Aš per kadenciją tada surengiau daugiau spaudos konferencijų už pakalbėti labai mėgstantį buvusį konservatorių lyderį Vytautą Landsbergį. Nepražūsime ir dabar. Esame stiprūs, todėl mus visi ir muša.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi