Lietuvoje

2021.10.21 16:01

Prezidentas pasiruošęs dialogui su LGBT vaiko mama, bet regi platesnį paveikslą: įdomu, kaip ji vertina kitų grupių persekiojimą

LRT.lt2021.10.21 16:01

LGBT vaiko mama Rasa Račienė trečiadienį viešu laišku kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą. Laiške ji rašė, kad dėl Lietuvoje tvyrančios atmosferos LGBT bendruomenės nariai kasdien sulaukia užgauliojimų, o kartais ir tiesioginių grasinimų. Ketvirtadienį prie R. Račienės solidarumo su LGBT šeimomis akcijos šalia prezidentūros prisijungė ir grupelė žmonių, taip pat siekiančių atkreipti prezidento dėmesį į problemą. Savo ruožtu prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad yra pasirengęs susitikti su R. Račiene ir tikisi nuoširdžios diskusijos, bet pabrėžia, jog šiuo metu ir daugiau visuomenės grupių patiria ne tik patyčias, bet ir grasinimus net mirtimi.

Šalies vadovas ketvirtadienį teigė, kad yra pasirengęs susitikti ir kalbėtis šia tema, bet pastebi, jog patyčių kultūra šalyje stipriai išplitusi, su ja susiduria nemaža dalis aplinkos.

Nausėda apie klausimus, kuriuos kels susitikime su LGBT vaiko mama: įdomu, kaip vertina kitų grupių persekiojimą

G. Nausėda pabrėžia – šiandien susipriešinimo Lietuvoje yra per daug.

„Aš esu pasiruošęs tokiam dialogui. Aš ir galiu, ir noriu susitikti, manau, kad tikrai verta išklausyti, kai ką aš girdėjau iš nuotrupų žiniasklaidoje, bet šiandien aš manau, kad problema yra gerokai platesnė. Ir kuomet mama kalba apie patyčias, grasinimus – mes visi šiandien susiduriame su šiuo fenomenu. Nepriklausomai nuo seksualinės orientacijos, šiandien susipriešinimo Lietuvoje yra aiškiai per daug. Man tikrai įdomu pasišnekėti, kaip ji vertina kitų visuomenės grupių persekiojimą, pavyzdžiui, dėl to, kad jos negalvoja kaip šita visuomenės grupė. Juk ir už tai šiandien yra grasinama net ir mirtimi“, – pabrėžė šalies vadovas.

Prezidento teigimu, jis pasirengęs tiek kalbėti, tiek išgirsti.

„Tai yra jautru, kuomet mama kalba apie savo vaikus, todėl aš pirmadienį susitiksiu su gerbiama Račiene, kuri, kaip išaiškėjo, turėjo reikalų su mano dukra. Deja, aš to negalėjau žinoti, nes tai buvo prieš 20 metų ir tuomet mes buvome gerokai jaunesni, aš jos neatpažinau. Dabar aš ją atpažinau ir galiu pasakyti, kad tai buvo geležinės kantrybės gydytoja odontologė, nes mano vaikas labai bijojo eiti pas dantistę ir ji nežinau kiek paklojo jėgų ir laiko tam, kad padėtų“, – prisiminimu apie pažintį su LGBT vaiko mama pasidalijo G. Nausėda.

Jis tikisi, kad pirmadienį bus nuoširdi ir konstruktyvi diskusija, nes, pasak prezidento, kalbėtis būtina visais klausimais.

„Manau, kad bus nuoširdi ir jautri diskusija ir mes privalome šiais laikais klausytis vienas kito“, – sako G. Nausėda.

Šalia prezidentūros – solidarumo su LGBT bendruomene akcija

LRT.lt primena, kad po laiško paviešinimo R. Račienė buvo pakviesta į prezidentūrą susitikti kitą savaitę, pirmadienį.

„Ar tai jau yra ženklas, kad prezidentas, pakviesdamas mane kalbėtis, yra nusiteikęs kalbėti teigiamai apie LGBT žmones? Dėl šios savo abejonės aš ir nusprendžiau simboliškai ateiti, pabūti čia. Tai bus dar vienas parodymas, kad vien pakviesti neužtenka. Man, kaip mamai, reikia tikėjimo, kad mūsų pokalbis tikrai gali atnešti, sakyčiau, perversmą. Nes stoviu čia ne vien už save, stoviu už daug mamų, kurios niekada neateis į prezidentūros aikštę atsistoti viešai, nes apie jų gyvenimus nežino net jų bendradarbiai. Man dėl šių mamų labai stipriai skauda ir aš turiu ką ištransliuoti dar iki pirmadienio“, – LRT RADIJUI sakė R. Račienė.

Ketvirtadienį prie prezidentūros susirinko ir būrelis bendraminčių, taip pat besitikinčių prezidento G. Nausėdos supratimo.

„Pirmiausia, reikia palaikymo vaikams. Kas labiausiai gali palaikyti vaikus? Manau, kad tėvai. Dabar žingsnį turėtų žengti prezidentas, aš norėčiau, kad jis palaikytų visus Lietuvos gyventojus, neskirstytų jų į baltus, juodus, žalius, mėlynus, o palaikytų visus“, – LRT RADIJUI sakė akcijos prie prezidentūros dalyvė.

Žmogaus teisių centro vadovė Jūratė Juškaitė sakė, jog džiugina tai, kad prezidentas nusprendė susitikti su LGBT vaiką turinčia mama ir taip „ryžosi išgirsti ir kitą visuomenės pusę, kurios, atrodo, iki šiol vengė“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt