Lietuvoje

2013.04.09 09:58

Į Lietuvos karius šovė Afganistano armijos kareivis

ELTA2013.04.09 09:58

Sekmadienį Afganistane sužeistas Lietuvos karys jau perduotas aukštesnio lygio ligoninės Mazar-i Šarifo mieste medikų globai. Kariuomenės atstovų teigimu, pavojus jo gyvybei negresia, tačiau ar karys galės likti tarnyboje, kol kas nesvarstoma – pirmiausiai norima pasirūpinti sveikata. Kitas lietuvis, kuriam buvo sužeista koja, po kelių dienų turėtų grįžti į rikiuotę.

Afganistane į Lietuvos karių automobilį šovęs karys priklausė Afganistano nacionalinei armijai – NATO sąjungininkei, pirmadienį sakė Lietuvos kariuomenės jungtinio štabo viršininkas brigados generolas Vilmantas Tamošaitis.

„Rankiniu prieštankiniu granatsvaidžiu šovė Afganistano nacionalinės armijos karys. Jis šiuo metu yra sulaikytas“, – jungtiniame kariuomenės štabe surengtoje spaudos konferencijoje sakė brigados generolas.

Pasak V. Tamošaičio, šovusį karį iš karto sulaikė ir savo vadovybei pristatė kiti Afganistano nacionalinės armijos kariai.

Apie tai, ar karys yra susijęs su Talibanu, kol kas kalbėti anksti, bus atliktas ikiteisminis tyrimas, sakė brigados generolas.

„Šiuo metu su juo dirba tiek Afganistano nacionalinės armijos personalas, tiek policijos, tiek vietos prokuratūros, tiek nacionalinio saugumo direktorato personalas. Taip pat į šiuos procesus įsitraukė ir mūsų Provincijos atkūrimo grupės vadovybė.

Kol kas anksti spręsti, su kuo galima susieti šį kario poelgį. Tačiau, be jokios abejonės, tai yra įvykis, kokių neturėtų būti. Ir tuo labiau iš to personalo, kuris mums yra draugiškas ar bent jau turėtų būti draugiškas“, – sakė V. Tamošaitis.

Brigados generolas sakė, kad šiuo metu Goro provincijos atkūrimo grupės vadovybė bendrauja su dalinio, kuriam priklausė į Lietuvos karius šovęs karys, vadovybe.

„Jų, afganistaniečių, požiūris į tai yra labai neigiamas. Jie smerkia tą kario poelgį. Jokiu būdu mes negalime apie Afganistano nacionalinę armiją spręsti pagal šitą vieną poelgį“, – pažymėjo V. Tamošaitis.

Vis dėlto brigados generolas pripažino, kad Goro provincijoje Lietuvos kariams bendraujant su nacionalinėmis Afganistano saugumo struktūromis teks imtis papildomų saugumo priemonių.

Į šarvuoto automobilio, kuriame buvo Lietuvos kariai, bokštelį granata pataikė tiesiogiai. Bokštelis nebuvo pramuštas, tačiau skeveldros, pirminiais duomenis, per automobilio stogą pateko į automobilį ir sužaidė karius, pasakojo V. Tamošaitis.

„Tai jau trečias įvykis su apšaudymais su sprogmenimis, į kurį patenka mūsų kariai. Ir trečią kartą šarvuoti automobiliai išgelbsti mūsų karių gyvybes“, - sakė generolas.

Sužeistieji kariai, pasak V. Tamošaičio, Afganistane jau atitarnavo apie penkis mėnesius. Ar sunkiau sužeistas karys liks Afganistane, pasak V. Tamošaičio, kalbėti dar anksti.

„Dabar anksti kalbėti apie jo tarnybą. Reikia rūpintis jo sveikata“, – sakė brigados generolas.

V. Tamošaitis sakė bendravęs su Goro provincijos atkūrimo grupės vadu. Pasak jungtinio štabo viršininko, tiek vadai, tiek eiliniai kariai, tarnaujantys provincijoje, patiria stresą, tačiau kol kas nėra nė vieno kario, kuris norėtų nutraukti misiją ir grįžti namo.

Iš viso Afganistane jau yra užfiksuota 70 įvykių, kuomet Nacionalinės armijos kariai atidengia ugnį į Aljanso pajėgas, vien per 2012 m. – 44 tokie įvykiai, kalbėjo brigados generolas.

V. Tamošaitis taip pat sakė, kad nuo misijos Afganistane pradžios Goro provincijoje žuvo vienas Lietuvos karys, 11 sužeisti. 2012 m. Lietuvos kariai sužeidimų ir žūčių išvengė.

Vis dėlto stebėtis įvykiu, pasak V. Tamošaičio, nereikėtų.

„Afganistane nėra saugi aplinka ir tokie įvykiai visuomet yra galimi. Ten, kur yra saugu, kariuomenė nevažiuoja“, – pažymėjo Jungtinio kariuomenės štabo viršininkas.

ELTA primena, kad Afganistano Goro provincijos sostinėje Čagčarane sekmadienį buvo sužeisti du Lietuvos kariai. Incidentas įvyko kariams grįžtant iš patrulio Čagčarano apylinkėse į stovyklą. Į karių šarvuotą automobilį HMMWV buvo paleista prieštankinė raketa.

Incidentas įvyko apie 16 val. vietos laiku. Vienas iš karių lengvai sužeistas į koją, kitas karys patyrė stiprų smegenų sutrenkimą.

Kariai buvo skubiai evakuoti į Provincijos atkūrimo grupės stovykloje esantį medicinos punktą, kur jiems buvo suteikta būtinoji pagalba. Karius prižiūri karo medikai. Galvos sutrenkimą patyręs karys pirmadienį nuskraidintas į Mazari Šarifo mieste esančią aukštesnio lygmens sąjungininkių ligoninę tolesnei apžiūrai ir gydymui.

Karių artimieji apie įvykį informuoti. Įvykį tiria vietos saugumo pajėgų – Afganistano nacionalinės policijos ir Nacionalinio saugumo departamento – pareigūnai.

Paieškos rezultatai

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius