Lietuvoje

2021.10.21 11:37

Klaipėda ruošiasi stipriai audrai: iš uosto – raginimas stebėti ir pritvirtinti laivus, mieste bus sekamas galimas potvynio pavojus

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.10.21 11:37

Meteorologai įspėja – jau šią popietę pajūris turėtų sulaukti kone uraganinio vėjo. Siekiant užbėgti už akių artėjančiai stichijai Klaipėdos uoste ir mieste imamasi tam tikrų saugumo priemonių. Kol kas tikimasi, kad potvynio Klaipėdoje išvengti pavyks.

Pajūryje vėjo gūsių greitis gali siekti iki 32 m/s

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba dar trečiadienį pranešė, kad artimiausiomis dienomis Lietuvoje vyraus audringi orai.

Nors šiandien šils net iki 18 laipsnių šilumos, tačiau didžiausias akcentas visgi bus stiprus vėjas, LRT TELEVIZIJAI sako Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) direktoriaus pavaduotoja Vida Ralienė.

„Iš Pietų per Baltiją link Botnijos įlankos besiritantis nedidelis cikloniukas itin sustiprins vėjus, ypač antroje dienos pusėje, į vakarą, – įspėja ji. – Didžiojoje šalies dalyje pietvakarių ir pietų vėjo gūsiai sieks 15–20 m/s, vakariniuose rajonuose vėjas išvystys 22–27 m/s greitį, o pajūryje – net 28–32 m/s. Taigi, pajūrio gyventojai sulauks labai smarkaus, 100 km/h viršijančio vėjo!“

Sinoptikė taip pat įspėja, kad per Baltiją keliausiantis stiprus vėjas įsiūbuos ir jūrą. „Bangų aukštis sieks net 4–5 metrus. Išties bus įspūdinga audra, tačiau pasigrožėti šėlstančia gamta audrų mėgėjams nepavyks, mat pats tas smagumas ar baisumas vyks jau saulei nusileidus“, – sako V. Ralienė.

Artimiausią naktį stiprus vėjas ir toliau siautės taip pat stipriai, tačiau jau rytoj dieną jis pradės silpti.

„Pajūryje jis susilpnės iki 22 m/s, o didžiojoje šalies dalyje neturėtų viršyti 15–20 m/s greičio“, – sako LHMT direktoriaus pavaduotoja V. Ralienė.

Artėjančiai stichijai Klaipėda mėgina pasiruošti iš anksto, viliamasi užbėgti už akių nemaloniems incidentams mieste ir uoste.

Generalinio direktoriaus padėjėja ryšiams su visuomene Ignė Rotautaitė-Pukenė LRT.lt teigė, kad, remiantis LHMT Prognozių ir perspėjimų skyriaus duomenimis, Klaipėdos uosto krantinių naudotojai, laivų agentai, laivų kapitonai, rangovai, dirbantys Klaipėdos uoste, yra įspėti apie būsimas oro sąlygas ir kad ruoštųsi artėjančiai audrai.

„Stebime jautriausias uosto vietas, sprendžiame dėl laivų perdislokavimo į saugesnes vietas. Nuolat stebime ir sekame atnaujinamą orų prognozę“, – teigė uosto atstovė.

Dar trečiadienį Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos Kapitono tarnyba dalyvavo nuotoliniame pasitarime su LHMT dėl artėjančios audros.

Prie keliskart Danėje skendusio laivo bus budima

Sudėtingoms oro sąlygoms rengiasi ir Klaipėdos pilies uostas. Šis mažųjų pramoginių laivų ir jachtų uostelis įsikūręs Danės upės žiotyse ties vartais į Kuršių marias ir Nemuno deltos baseiną vienoje pusėje ir Baltijos jūra – kitoje.

Uostelio vadovo Alvydo Butkaus teigimu, pagal šiuo metu esančią prognozę matyti, kad apie 15–16 val. jau turėtų atsirasti gūsingas vėjas, jis pūs visą naktį, penktadienį dieną ir rimti turėtų pradėti tik 21 val.

Klaipėdos pilies uoste laivus laikantys jų šeimininkai turi pasirūpinti, kad laivai būtų gerai pritvirtinti. Uostelis savo ruožtu vykdo nuolatinę priežiūrą – situaciją visą parą stebi du kontrolės postai.

„Kadangi situacija yra sudėtingesnė, postai yra informuoti, kad turi dažniau apeiti ir apžiūrėti uostelį tiek Kruizinių laivų terminale, tiek piliavietėje, tiek Danės upėje, taip pat stebi ir vaizdo kameromis, ar koks laivas neatitrūko, ar kas neįvyko ir pan.“, – dėstė A. Butkus.

Danės upėje vis dar yra prišvartuotas per pastaruosius metus net tris kartus skendęs laivas „Ole Wilassen“. Šiam objektui bus skiriamas ypatingas dėmesys.

„Teko bendrauti su jais jau nuo ryto. Kalbėjome, kad jie budėtų fiziškai ir patys, prižiūrėtų laivą patys, neskaitant mūsų darbuotojų. Taip pat kad veiktų siurblių pumpavimo sistema. Kaip ir susitarėme ir jie supranta patys, kad bus, žiūrės ir stebės laivą, kad nekiltų kokių problemų“, – sakė uostelio vadovas.

Potvynio tikimasi išvengti

Neretai uostamiestį pasiekus audroms, pakilus smarkiam vėjui bei atslinkus gausesniems krituliams patvindavo kai kurios gatvės, daugiabučių namų kiemai.

Artinantis stichijai imamasi prevencinių veiksmų, kad taip nenutiktų. Prognozuojama, kad šįkart potvynis klaipėdiečiams negresia.

„Esame pasiruošę, stebime orų prognozes. Manome, kad vėjas neturėtų sukelti vandens iš upių į lietaus tinklus“, – teigė bendrovės „Klaipėdos vanduo“ komunikacijos vadovė Gintarė Butkienė.

Bendrovė į Klaipėdos savivaldybę kreipėsi dar praėjusią savaitę ir paragino, kad būtų atidžiau peržiūrėtos visos miesto gatvės ir nuo lapų išvalytos lietaus nuotekų tinklų grotelės. Ypatingą dėmesį prašyta atkreipti į situaciją šalutinėse miesto gatvėse. Taip pat apsivalyti kiemus paprašyta daugiabučių namų administratorių bei bendrijų.

Jau kurį laiką „Klaipėdos vandenų“ darbuotojai, mieste vykdantys darbus, taip pat atkreipdavo dėmesį į lietaus tinklų groteles ir jeigu pastebėdavo lapais užsikimšusių – jas išvalydavo.

„Kol kas nematome, kad turėtų būti didelių problemų, nes pranašaujamas tik vėjas, bet ne lietus. Nebent tas vėjas pasisuktų iš kitos pusės ir labai staiga pakiltų vandens lygis upėse, bet kol kas neprognozuojama“, – sakė G. Butkienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt