Lietuvoje

2016.10.26 15:58

Skinasi kelią siūlymas dėl išankstinio mokėjimo SIM kortelių registravimo

ELTA2016.10.26 15:58

Vyriausybė trečiadienį vykusiame pasitarime pritarė Elektroninių ryšių įstatymo pataisoms, kurios reikalautų registruoti visas – tiek naujas, tiek jau naudojamas – išankstinio mokėjimo SIM korteles. Tokiam siūlymui nepritaria vienintelis mobiliojo ryšio operatorius – „Tele2“, teigė vidaus reikalų ministras Tomas Žilinskas.

„Pristatydamas klausimą sakiau, kad „Bitė“, „Omnitel“ ir „Teo“ pritarė šitai iniciatyvai, vienintelė „Tele2“ prieštarauja. (...) Klausimui buvo iš esmės pritarta Vyriausybės pasitarime, turime atsižvelgti į tam tikras Vyriausybės kanceliarijos Teisės departamento pastabas ir klausimas bus teikiamas Vyriausybės posėdžiui“, – sakė T. Žilinskas.

Vidaus reikalų ministras nesutinka su siūlymui besipriešinančio operatoriaus argumentais, kad tai brangintų paslaugos kainą.

„Aš norėčiau sutikti su likusių operatorių nuomone, kuri buvo pasakyta ir „Teo“ atstovų, kad neaišku ir nepagrįsta, iš kur tokie kaštai yra paskaičiuoti, ir neaišku ar dėl to turėtų brangti šita paslauga. Kiti operatoriai nemato priežasčių, kodėl turėtų brangti paslauga ir iš kur tokie kaštai. Nes „Omnitel“, „Bitės“ ir „Teo“ paskaičiavimu, jiems kainuotų pasirengti šitai paslaugai – 2 mln. eurų, o „Tele2“ – kažkodėl 8 mln. eurų. „Tele2“ turi vieną milijoną tokių kortelių išdavę, „Bitė“ kartu su „Omnitel“ – irgi 1 milijoną “, – sakė T. Žilinskas.

Vidaus reikalų ministro vertinimu, kortelių registravimas būtinas siekiant kovoti su sukčiavimu.

„Telefoninių sukčiavimų kasmet valstybėje nemažėja. Padaroma žala taip pat nemažėja – kasmet vidutiniškai apie 0,5 mln. eurų, kasmet mes fiksuojame daugiau kaip 300 telefoninio sukčiavimo atvejų“, – teigė T. Žilinskas.

Pasak ministro, kortelių registravimas padėtų kovoti su teroro aktų organizavimu. Operatoriai būtų įpareigoti nustatyti asmenų, esančių bejėgiškoje fizinėje ar psichinėje būsenoje, ar paklydusiųjų, buvimo vietą.

Pritarus pataisoms operatoriai taip pat galėtų teikti telefono numerį kriminalinės žvalgybos, žvalgybos, kitoms teisėsaugos institucijoms, pateikus jiems vardą, pavardę ir asmens kodą.

Įstatymo įsigaliojimas numatomas nuo 2018 m. liepos 1 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.