Lietuvoje

2021.10.20 16:20

Žuvusios Didžiūnaitytės byloje advokatą stebino ir liudininko parodymai, ir kaltinamųjų laikysena: negi esame tiek nužmogėję?

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.10.20 16:20

Klaipėdos apylinkės teisme toliau nagrinėjama manekenės Dovilės Didžiūnaitytės tragedijos byla. Aiškinantis prieš kelerius metus įvykusią istoriją vis dar vyksta liudytojų apklausos. Trečiadienį nuotoliniu būdu apklausti asmenys, susiję tiek su vienu iš teisiamųjų, tiek su žuvusia mergina. Po apklausos advokatai nusiteikę skirtingai: kai kas sudvejojo liudytojų pateikta informacija, kai kas jaučia, kad po apklausos sutvirtėjo anksčiau dėstyti argumentai.

Velionės bičiulio pateikta informacija sukėlė abejonių

Uostamiestyje ir toliau narpliojama tragedija, kai 2017-ųjų lapkritį iš Klaipėdos centre esančio viešbučio balkono 14 aukšto iškrito ir žuvo tuomet 22-ejų metų amžiaus buvusi manekenė Dovilė Didžiūnaitytė.

Šioje baudžiamojoje byloje dviem kaltinamiesiems – Ričardui Pinikui ir Aivarui Milteniui – keliami kaltinimai dėl fizinio skausmo sukėlimo, išžaginimo, neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis, poveikio liudytojui.

Trečiadienį Klaipėdos apylinkės teisme vykusiame posėdyje liudytojai buvo apklausiami nuotoliniu būdu. Teismas išgirdo su abiem pusėmis siejamų žmonių liudijimus.

Nors šįkart įvykusios apklausos metu D. Didžiūnaitytės šeimai atstovaujantis advokatas Gintaras Černiauskas LRT.lt teigė reikšmingų aplinkybių iš liudytojų neišgirdęs, tačiau kai kurie liudijimų metu nuskambėję faktai, panašu, jam kelia klausimų.

Pasak advokato, vienas iš teismo posėdyje dalyvavusių liudytojų prisistatė kaip Dovilės draugas, o kitas – kaip R. Piniko pažįstamas. Būtent žuvusios merginos bičiulio liudijimu ir sudvejojo G. Černiauskas.

„Keista, kad draugas pasakoja tokius dalykus apie Dovilę… Negaliu pasakyti, kad ne tiesą ar šmeižtą, tačiau aš tiesiog įsivaizduoju, kad jeigu esu draugas, tai vengčiau bent jau pasakoti tuos dalykus, dėl kurių nesu tikras. Yra daug abejotinų dalykų, kurie, toks įspūdis, labiau naudingi gynybai, nes ir jo atsiradimas yra labai keistomis aplinkybėmis. Tai yra būtent tas liudytojas, kuris, kai buvo rodomas siužetas, kuriame Dovilė pasakojo apie narkotikus, neva ją filmavo. Neva draugas jos. Kažkaip filmas, kurį jis kūrė kaip dokumentinės žurnalistikos darbas, niekam nebuvo rodomas, kol neįvyko įvykis ir kol neprireikė gynybai. Draugas turėjo labai keistą pilietinę pareigą rodyti žmogų tokiu amplua, kur jis pats nelabai gali būti užtikrintas, kad ji iš tiesų vartojo narkotikus“, – dėstė G. Černiauskas.

Liudijimas sustiprino kaltinamųjų argumentus?

Tiesa, trečiadienį vykusią liudytojų apklausą kiek kitaip vertina R. Piniką ginanti advokatė Julija Manako-Galminė.

„Buvo pateikta Dovilę charakterizuojanti medžiaga dėl jos pačios bei jos mamos ir Dovilės santykio“, – LRT.lt sakė J. Manako-Galminė.

Anot jos, trečiadienį liudytojų pateikta informacija tik sustiprino gynybos argumentus.

„Buvo apklaustas atlikėjas, kurio renginys buvo lapkričio 20 d., kai žuvo modelis, ir kuris, likus pusvalandžiui iki modelio žūties, tiesiogiai bendravo su R. Piniku ir patvirtino faktą, kad R. Pinikas žūties dieną nebuvo nei apsvaigęs, nei girtas, nes tą aplinkybę, kaip liudijo liudininkas, matė daugybė žmonių, kurie buvo salėje“, – aiškino advokatė.

Kitas teismo posėdis numatytas lapkričio 30 d. Tądien, anot advokatų, ketinama apklausti D. Didžiūnaitytės mamą, dėdę, geriausią draugę bei dar du kitus liudytojus.

Manoma, kad po šio posėdžio jau ateis eilė kalbėti ir kaltinamiesiems, jeigu jie pasirinks duoti parodymus.

Pasak J. Manako-Galminės, jos klientas R. Pinikas ketina duoti parodymus, tačiau su jam pareikštais kaltinimais vyras nesutinka.

„Mano nuomone, jokių įrodymų dėl jo kaltės byloje tikrai nėra. Šiandienos apklausos sustiprino tai, kad mano klientas nekaltas, ir man tiesiog sunku prognozuoti, kaip prokuratūra palaikys savo kaltinimus“, – sakė advokatė.

LRT.lt jau skelbė, kad ir kitas kaltinamasis A. Miltenis savo kaltę neigia.

Jeigu R. Pinikas ir A. Miltenis nuspręstų neduoti parodymų, lauks bylos medžiagos garsinimas ir baigiamosios kalbos. Taigi, artėjama prie proceso pabaigos.

D. Didžiūnaitytės šeimos advokatas kritikuoja teisiamųjų laikyseną proceso metu

Anot G. Černiausko, D. Didžiūnaitytės šeimai, kuri prarado artimąją, padaryta žaizda nėra užgijusi ir niekada neužgis.

„Manau, kad jie stengiasi dabar padaryti bent vieną gerą darbą iš šios situacijos, kad visuomenė žinotų, kas vyksta, ir kad kaltininkai negalėtų išsisukti nuo atsakomybės. Tai nėra keršto reikalas, tai yra prevencija ateičiai, kad tokie dalykai nepasikartotų. Kad kiekvienas, kuris galvos, kad gali daryti ką nori su mergina, žinotų, kad atpildo valanda ateis. Mes turime ir Jurbarko atvejį, kai mergina pasipriešino ir buvo smarkiai sužalota, turime šį atvejį, kai mergina nesugebėjo pasipriešinti, nes negalėjo valdyti nei savo proto, nei kūno dėl to, kad buvo paveikta narkotikų ir ja buvo galima naudotis, nes ji buvo bejėgiškos būsenos. Už tokius dalykus reikia atsakyti“, – sakė advokatas.

Kaip ir po praėjusio posėdžio, nukentėjusios pusės advokatas akcentavo kaltinamųjų laikyseną viso proceso metu ir tai, jog nematyti nė kruopelytės apgailestavimo dėl šios tragiškos istorijos.

„Aš manau, kad jie galbūt apskritai nelabai suvokia, kas įvyko. Bet kuriuo atveju, laikysena, kurią aš dabar matau iš jų pusės per procesą, kai kalbame apie merginą, kuri iškrito per balkoną ir užsimušė... Kad ir kaip žiūrėsi, kad ir kokios aplinkybės buvo, kaip reikėjo švęsti, kaip reikėjo elgtis, kad mergina iškristų ir nejausti jokios graužaties, nepatogumo ne tik prieš artimuosius, bet ir prieš visą visuomenę – man sunkiai suvokiama. Negi mes tiek esame nužmogėję, kad kito žmogaus tragedija nebejaudina? Ne bet ko, bet tų, kurie iki paskutinės minutės buvo kartu su ja“, – klausimus kėlė G. Černiauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt