Lietuvoje

2021.10.20 15:37

VSAT vadas: pasieniečiai sulaukia grasinimų

atnaujinta 16.41
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.10.20 15:37

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas teigia, kad pastaruoju metu ėmė augti neteisėtų migrantų iš Baltarusijos pusės, bandančių patekti į Lietuvą, skaičius. Anot jo, dar didesni neteisėtos migracijos srautai fiksuojami prie Baltarusijos ir Lenkijos sienos.

„Dabar jau galime konstatuoti, kad Baltarusijos Respublikos teisėsaugos institucijos pradėjo gabenti neteisėtus migrantus, kurie buvo neįleisti į Lenkijos Respubliką, prie Lietuvos Respublikos sienos. Ir vykdomas neteisėtų migrantų įstūmimas į Lietuvos Respublikos teritoriją“, – trečiadienį spaudos konferencijos metu sakė R. Liubajevas.

Anot jo, praėjusią savaitę fiksuoti 150 mėginimų nelegaliai kirsti Lietuvos sieną. Tokių atvejų, VSAT vado teigimu, daugėja.

„Turime informacijos, kad pakankamai griežtai elgiamasi su neteisėtais migrantais, kurie yra prie Lietuvos ir Lenkijos sienos“, – užsiminė R. Liubajevas.

VSAT vado teigimu, prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos mėginimų neteisėtai kirsti sieną fiksuojama itin daug.

„Berods rekordas (neįleistų neteisėtų migrantų – LRT.lt) buvo 900 asmenų per parą“, – sakė R. Liubajevas.

Jis, paklaustas, kiek migrantų, kurie ketintų kirsti Lietuvos sieną neteisėtai, gali būti Baltarusijoje, teigė tikslaus skaičiaus negalintis įvardinti.

„Jų yra daug sostinėje, jų yra daug Gardino mieste ir kituose miestuose, tačiau pasakyti kiek neteisėtų migrantų yra prie sienos su Lietuvos Respublika, prie sieno su Lenkijos Respublika, yra labai sudėtinga. Tokių duomenų mes tikrai neturime“, – komentavo R. Liubajevas.

Įleista grupė migrantų, bus sprendžiama dėl jų prieglobsčio

LRT žurnalistai pirmadienį pasienyje su Baltarusija, netoli Kabelių, aptiko 13 neteisėtų migrantų grupę.

VSAT vadas R. Liubajevas tvirtino, kad 11 minėtos grupės narių nuspręsta įleisti į Lietuvos teritoriją. Anot jo, migrantai paprašė prieglobsčio, šiuo metu jie testuojami dėl koronaviruso, izoliuojami, karantinuojami, vėliau bus sprendžiama dėl jų prieglobsčio. Du iš minėtos grupės asmenų buvo neįleisti į Lietuvos teritoriją.

„Kalbant apie visą tą grupę, tai yra pakankamai retas atvejis, kai beveik visi tos grupės nariai buvo šeimos nariai, tačiau dviejų suaugusiųjų asmenų priklausomybė šiai šeimai nebuvo patvirtinta, todėl buvo priimtas sprendimas neįleisti būtent tuos du asmenis į Lietuvos Respublikos teritoriją“, – teigė pasieniečių vadas.

Anot jo, šie migrantai pasakojo bandę pakliūti į Lenkiją, bet Lenkijos pasieniečių esą buvo neįleisti.

„Galiausiai jie buvo nugabenti Baltarusijos pasieniečių prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos ir išstumti į Lietuvos Respublikos teritoriją“, – migrantų versiją perpasakojo R. Liubajevas.

Anot jo, tikėtina, kad migrantai kilę iš Afganistano.

VSAT vadas, paklaustas, kodėl ši grupė buvo įleista į Lietuvą, tikino, kad taip nutarta elgtis, nes grupėje buvo kelios šeimos, mažamečiai vaikai.

„Čia buvo mažamečių vaikų, taip pat beveik visi šios grupės nariai buvo vienos arba dviejų šeimų nariai“, – sakė jis.

Pasak R. Liubajevo, dažniausiai motinos su mažamečiais vaikais yra priskiriami pažeidžiamai žmonių grupei, tad būna įleidžiami į Lietuvos teritoriją. Tačiau pastaruoju metu, anot jo, dažniausiai Lietuvos sieną iš Baltarusijos pusės neteisėtai bando kirsti vieniši vyrai arba moterys.

Teigė nenorintis komentuoti kliedesių

R. Liubajevas pasakojo, kad VSAT šiuo metu stiprina savo pajėgumus.

„Kalbame apie mūsų pajėgumų stiprinimą valdant neteisėtų migrantų apgyvendinimo, registracijos centrus“, – dėstė pasieniečių vadas.

VSAT vadas, paklaustas apie nevyriausybinių organizacijų veiklą, susijusią su neteisėtų migrantų teisių gynimu, teigė pastebintis tokių organizacijų aktyvumą Lietuvoje.

„Mes šiuo atveju irgi turime pagrindą manyti, kad galimai tos organizacijos gali talkinti tokių migrantų atvykimui į Lietuvą. Tai pat pakankamai dažnai gauname pranešimus apie tai, kad viena ar kita grupė yra įstrigusi prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos. [...] Patikriname informaciją ir tos grupės būna arba Baltarusijos teritorijoje, arba nebūna“, – aiškino jis.

Anot jo, VSAT su kai kuriomis nevyriausybinėmis organizacijomis bendradarbiauja. R. Liubajevo teigimu, ikiteisminių tyrimų dėl galimai neteisėtų nevyriausybinių organizacijų veiklos pasieniečiai šiuo metu nevykdo.

VSAT vadas, paprašytas pakomentuoti pastaruoju metu viešojoje erdvėje pasirodžiusius neteisėtų migrantų liudijimus, kur jie Baltarusijos pasieniečiams pasakoja apie Lietuvos pareigūnų smurtą prieš juos, tikino nenorintis komentuoti kliedesių. Anot jo, tai tėra Baltarusijos režimo propagandos vaisius.

„Kaip galima pakomentuoti kliedesius? Tai yra ne pirmas ir ne paskutinis kartas, kai tokia informacija teikiama. Manęs nė kiek nestebina tokie metodai“, – kalbėjo R. Liubajevas.

Prabilo apie grasinimus

VSAT vadas R. Liubajevas, paklaustas žurnalistų, kodėl žiniasklaidos atstovai negali fiksuoti, kaip vykdomas migrantų atstūmimas, prabilo apie grasinimus, kurių sulaukia pasieniečiai.

„Kol kas nelabai norėtume, kad būtų fiksuojami neįleidimo veiksmai. Tai yra susiję su dviem pagrindiniais aspektais: saugumo, [...] kitas – susijęs su taktiniais dalykais“, – pažymėjo pasieniečių vadas.

„Mūsų pareigūnai, kurie dalyvauja šioje veikloje, gali susilaukti grasinimų ir tokių atvejų yra. Daugelis iš mūsų gauna grasinimų. Asmeniškai aš jų gavau tikrai nemažai, tačiau aš esu pakankamai viešas asmuo ir, matyt, labai nesudėtinga identifikuoti mane, kaip tarnybos vadą, ir tas žinutes siųsti man. Tačiau pakankamai dažnai tai buvo daroma ir su tais mūsų pareigūnais, kurie dalyvavo, vykdant arba neįleidimo procedūrą, arba tiesiog organizuojant valstybės sienos apsaugą“, – dėstė R. Liubajevas.

Anot jo, VSAT nenori, kad būtų fiksuojami pasieniečių veiksmai, atstumiant migrantus, ir dėl to, kad Baltarusijos pareigūnų nesužinoti tam tikrų taktinių manevrų.

„Taip pat mūsų pareigūnai atlieka tuos veiksmus, kurie turi didelę reikšmę mūsų taktikos prasme ir tikrai nenorėtume, kad ta informacija būtų labai lengvai prieinama Baltarusijos specialiosioms tarnyboms“, – pridūrė jis.

Anot R. Liubajevo, grasinimai pareigūnams yra Baltarusijos specialiųjų tarnybų poveikio priemonė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt