Lietuvoje

2021.10.20 15:07

Vyriausybė numatė, kada migrantus bus galima sulaikyti ilgiau nei 6 mėnesiams

atnaujinta 15.13
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.10.20 15:07

Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministerijos teikiamiems siūlymams dėl migrantų sulaikymo laikotarpio pokyčių bei jų teisių ir pareigų užtikrinimo. Tokiems pakeitimams dar turės pritarti Seimas.

Kiek anksčiau vidaus reikalų viceministras prabilo, kad gali būti svarstoma siūlyti neteisėtus migrantus sulaikyti neribotam terminui. Šiuo metu galiojantys teisės aktai numato maksimalų šešių mėnesių sulaikymo terminą.

Visgi vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė trečiadienį Vyriausybės posėdyje pateikė siūlymą, kaip tokią sistemą keisti.

„Turėjome daug diskusijų dėl Užsieniečių teisinės padėties įstatymo ir manau, kad šiuo projektu radome kompromisą, kuriuo mums pavyko suderinti mūsų nacionalinio saugumo interesą saugant mūsų sienas ir kartu užtikrinti žmogaus teises“, – Vyriausybės posėdyje kalbėjo ministrė.

Kaip aiškino A. Bilotaitė, teikiamu projektu siūloma išskirti atskirą skyrių, skirtą atvejams, susijusiems su nepaprastąja padėtimi ar ekstremalia situacija. Projektu taip pat siūloma atskirti prieglobsčio prašytojų ir neteisėtų migrantų, kuriems prieglobstis nesuteiktas arba kurie prieglobsčio neprašo, procedūras.

„Dėl neteisėtų migrantų sprendimus priima Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), dėl prieglobsčio prašytojų – migracijos departamentas. Taip pat yra nustatomos neteisėtų migrantų teisės.

Kalbant apie tai, kas bus po 6 mėnesių, taigi, pasibaigus 6 mėnesių pasienio procedūros terminui, projekte siūloma dėl kiekvieno migranto apgyvendinimo ir judėjimo teisės spręsti individualiai. Jeigu migrantui prieglobstis yra suteikiamas, jis gauna leidimą gyventi Lietuvoje ir judėjimo apribojimai jam yra netaikomi“, – kalbėjo ministrė.

Jei migrantui prieglobstis nesuteikiamas, tačiau dar vyksta apskundimo procedūras, o pats migrantas jokio pavojaus nekelia, kol įsiteisės sprendimas, jam nebus taikomas judėjimo ribojimas.

Jei kyla pavojus, kad migrantas gali pasislėpti ar pabėgti, Migracijos departamento arba VSAT sprendimu jis gali būti apgyvendintas ribojant judėjimo laisvę iki 6 mėnesių.

„Jeigu yra kitų įstatyme nustatytų sulaikymo pagrindų, pavyzdžiui, grėsmė valstybės saugumui ar sąmoningas piktnaudžiavimas prieglobsčio procedūra, VSAT gali kreiptis į teismą dėl neteisėto migranto sulaikymo ir alternatyvios sulaikymo priemonės taikymo. Teismai migrantus gali sulaikyti ne ilgiau kaip 18 mėnesių“, – aiškino A. Bilotaitė.

Pasak ministrės, projekte taip pat siūloma, kad esant ekstremaliai situacijai nebūtų galima riboti teisės migrantams nemokamai, jiems suprantama kalba gauti informaciją apie teises ir pareigas bei jų nevykdymo padarinius prašymo suteikti prieglobstį nagrinėjimo metu. Taip pat negali būti ribojama teisė gauti psichologinę pagalbą, socialines paslaugas ir t.t.

„Taip pat siūloma nustatyti, kad pasibaigus 6 mėnesių pasienio procedūrai, visiems užsieniečiams būtų išduotas užsieniečių registracijos pažymėjimas. Šis pažymėjimas nesuteiktų teisės gyventi Lietuvoje, su juo migrantas negalėtų teisėtai išvykti iš Lietuvos, bet jis įgytų tolerancijos statusą.

Šis dokumentas patvirtintų migranto teisinį statusą ir teisę dirbti, kol sprendžiamas jo grąžinimo klausimas. Teisė dirbti būtų įgijama po 12 mėnesių nuo migranto užregistravimo dienos“, – nurodė ministrė.

Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska siūlė projektą papildyti nuostatomis, kad į prašymo dėl prieglobsčio nagrinėjimo žingsnius būtų įtraukta ir apeliacijos instancija. Vyriausybė pritarė, kad tokios nuostatos būtų įtrauktos į projektą.

„Pereinama prie dviejų etapų teisme su apeliacija Lietuvos vyriausiame administraciniame teisme (LVAT), sprendimo apskundimui taikomos dabar įprastiems atvejams numatytos nuostatos, tačiau numatant, kad apskųsti galima per 14 dienų, LVAT turi išnagrinėti per vieną mėnesį. Apskundimas LVAT nesustabdo vykdymo, <...> labai svarbu, kad apeliacijos atsiradimas, kuris buvo laikinai sustabdytas, jokiu būdu nestabdo proceso“, – kalbėjo E. Dobrovolska.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt