Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Teisme nepasirodžius V. Vonžutaitei, stringa Darbo partijos byla

ELTA 2015.09.08 13:45

Vilniaus apygardos teismas (VAT) po dviejų savaičių pertraukos pirmadienį turėjo sugrįžti prie Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos bylos nagrinėjimo, kuris buvo atidėtas dėl partijos lyderio Viktoro Uspaskicho ligos.

Vilniaus apygardos teismas (VAT) po dviejų savaičių pertraukos pirmadienį turėjo sugrįžti prie Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos bylos nagrinėjimo, kuris buvo atidėtas dėl partijos lyderio Viktoro Uspaskicho ligos.

Pirmadienio posėdyje turėjo paaiškėti, kokią bausmę prokurorai siūlo kaltinamiesiems, buvo numatyta pradėti klausyti baigiamųjų kalbų, tačiau teisme nepasirodė viena iš kaltinamųjų Vitalija Vonžutaitė.

Jos gynėjas Arūnas Petrauskas paaiškino, jog 7 val. ryto sulaukė jos skambučio, esą ginamoji prastai jautėsi visą naktį, išsikvietė greitąją medicinos pagalbą, yra paguldyta į Santariškių klinikas.

Prokuroras Saulius Verseckas pareiškė, kad nesant V. Vonžutaitės nėra galimybės nagrinėti bylą.

Teisme padaryta pertrauka iki 13 val. V. Vonžutaitės gynėjui nurodyta teismui pristatyti pažymą, liudijančią apie moters ligą.

„Bylos nagrinėjimas, kaip girdėjote, atidėtas iki šiandien 13 val., kadangi kaltinamosios V. Vonžutaitės gynėjas pranešė, kad šiandien greitosios pagalbos automobiliu išgabenta į Santariškių ligoninę. Jokių dokumentų, konkretesnių duomenų apie jos susirgimą nėra.

Tikimės, kad iki to laiko tokie duomenys bus gauti ir galėsime žiūrėti, kokia yra tolesnė bylos nagrinėjimo perspektyva, t. y., koks susirgimas, kiek ilgai jis gali trukti ir atitinkamai kiek dėl to gali susitrukdyti nagrinėjimas“, – po teismo posėdžio žurnalistams sakė prokuroras S. Verseckas.

Klausiamas, ar įtarimų nekelia „darbiečių“ ligos, prokuroras teigė, kad visi žmonės suserga, o kol nėra duomenų, paneigiančių, kad liga simuliuojama ar netikra, kitokio vertinimo pateikti negalįs.

Penktadienį Lietuvos apeliacinis teismas galutine ir neskundžiama nutartimi konstatavo, kad Darbo partijos baudžiamoji byla turi būti toliau nagrinėjama dėl visų kaltinamųjų, dėl kurių ji buvo perduota teismui, o nutartis dėl V. Uspaskicho baudžiamosios bylos išskyrimo į atskirą turi būti panaikinta. Prokuroro manymu, tai bylos eigos nekeičia. V. Uspaskichui pageidaujant procesiniai bylos veiksmai, kurie buvo atlikti po bylos išskyrimo jam nesant – kaltinamųjų Marinos Liutkevičienės, Vytautos Gapšio apklausos bei kai kurių dokumentų pagarsinimas – galės būti pakartoti.

Pirmadienio posėdyje pasirodė ir Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas. Jis nestokojo geros nuotaikos ir teigė esąs geros sveikatos. V. Uspaskichas sakė esąs pasiruošęs teismo posėdžiui, nežinojęs apie V. Vonžutaitės ligą.

„Net pietus su savimi paėmiau, nes man patarė laikytis dietos. Kavinėje neduoda to, ko reikia“, – kalbėjo politikas.

V. Uspaskichas patvirtino apie „darbiečių“ jungimąsi su Leiboristų partija. Jungiamasis partijų suvažiavimas turėtų įvykti balandžio 24 d.

„Jau neužilgo bus visuotinis posėdis jų ir mūsų ir bus jungiamasis. Jeigu prokurorų pagrindinis siekis yra uždaryti Darbo partiją, tai mes ją uždarysime. Jeigu prokuroro pagrindinis siekis – nubausti Darbo partiją, visa bausmė pereis naujam kūriniui, todėl, kad kreipėmės į Teisingumo ministeriją ir parašėme, kad jungiamės su tokia sąlyga, kad pereitų visos atsakomybės naujam kūriniui. Jeigu kažkas nori sunaikinti 17 tūkst. „darbiečių“, tai nepavyks nei Seimui, nei teismui, nei oponentams, nebent Dievui, jis tiktai visagalis“, – dėstė V. Uspaskichas.

Pasak jo, jeigu teismas leis, jis yra pasiruošęs duoti parodymus.

„Nustebinti per daug nenustebins, bet jums tai tikrai atvers šiek tiek akis, nes daug žmonių, kuriuos reikėjo iškviesti į teismo posėdžius, nebuvo iškviesti. Nebuvo iškviesti du pirmi būstinės vadovai - tie, kurie priiminėjo visus buhalterius, vedė visą buhalteriją. Kaip neiškviesti jų, neapklausti?“ – klausiamas, ar parodymai nustebins, sakė Darbo partijos lyderis.

Darbo partija kaltinama 2004-2006 metais galėjusi neapskaityti daugiau nei 24 mln. litų pajamų ir 23 mln. litų išlaidų.

Kaltinimai byloje buvo pateikti ir Darbo partijai kaip juridiniam asmeniui, ir kai kuriems asmenims. Seimo vicepirmininkas V. Gapšys kaltinamas nurodęs buhalterinę apskaitą vesti apgaulingai ir pasirašęs žinomai neteisingus dokumentus, Darbo partijos vyriausioji iždininkė M. Liutkevičienė – valstybės institucijoms finansinėse deklaracijose žinomai pateikusi neteisingus duomenis. Tarp kaltinamųjų – ir buvusi centrinės būstinės vadovė V. Vonžutaitė, kuriai, pasak prokurorų, V. Uspaskichas nurodė vesti dvigubą buhalteriją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi