Lietuvoje

2016.10.26 12:23

Viceministras: ES ir Lotynų Amerikos bei Karibų šalių partnerystė turi būti grįsta bendromis vertybėmis

LRT.lt2016.10.26 12:23

Užsienio reikalų viceministras Mantvydas Bekešius spalio 25–26 dienomis Santo Dominge, Dominikos Respublikoje, dalyvavo Europos Sąjungos ir Lotynų Amerikos ir Karibų šalių bendruomenės CELAC užsienio reikalų ministrų susitikime, kuriame įvertintas regionų bendradarbiavimas, galimybės stiprinti politinius ir ekonomikos ryšius, aptartos vystomojo bendradarbiavimo ir klimato kaitos temos, rašoma pranešime spaudai.

„ES ir CELAC partnerystės stiprinimas turi būti paremtas bendromis vertybėmis, ekonominiais, kultūriniais ir žmonių ryšiais, tarptautine teise, neginčijama pagarba žmogaus teisėms ir teritoriniam vientisumui. Šios vertybės tuo pačiu padėtų mūsų valstybėms partnerėms sustiprinti gero valdymo principus ir lyčių lygybę“, – pažymėjo M. Bekešius.

Renginyje paskelbta Santo Domingo susitikimo deklaracija, kurioje pabrėžiama dviejų regionų bendradarbiavimo svarba ir nubrėžiamos gairės tolesnei veiklai.

Tai yra pirmasis užsienio reikalų ministrų susitikimas, surengtas atskirai nuo ES ir CELAC aukščiausio lygio susitikimo.

Viceministras taip pat pasisakė papildomame renginyje, skirtame moterų vaidmeniui užtikrinant taiką ir saugumą.

„Lietuva dalyvauja tarptautiniu lygiu siekiant didesnio moterų atstovavimo visuose valdymo lygmenyse, sprendžiant prievartos prevencijos ir padėties darbo rinkoje klausimus“, – susitikime kalbėjo M. Bekešius.

Jis atkreipė dalyvių dėmesį, kad Lietuva yra viena pirmųjų šalių, finansiškai parėmusių Jungtinių Tautų globalų moterų, taikos ir saugumo darbotvarkės įgyvendinimo ir humanitarinės veiklos instrumentą humanitarinei pagalbai teikti („Global Acceleration Instrument for Women, Peace & Security and Humanitarian Action“). Instrumentui skirta 10 000 eurų iš URM vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšų.

Viceministras Lietuvos Respublikos vardu Santo Dominge pasirašė susitarimą, kuriuo įsteigiama tarptautinė organizacija – Europos Sąjungos bei Lotynų Amerikos ir Karibų fondas. Šio fondo tikslas – stiprinti ES ir šio regiono dvišalę partnerystę, įgyvendinti su tuo susijusius projektus. Fondo būstinė yra Hamburge, kur šis fondas jau veikia nuo 2011 metų, tik iki šiol jis neturėjo tarptautinės organizacijos statuso. Planuojama, kad 2017 metais fondas skirs ypatingą dėmesį Baltijos valstybėms, taip pratęsdamas analogiškas iniciatyvas, kurios 2014 metais buvo skirtos Višegrado, o šiemet – Karibų šalims.

Svarstomas projektas, kuris padėtų Baltijos šalių informacinių technologijų bendrovėms įsilieti į Lotynų Amerikos ir Karibų rinkas. Juolab, kad šio regiono rinka jau yra pažįstama Lietuvos informacinių technologijų verslui – Lietuvos įmonės yra sėkmingai pritaikiusios Lietuvos  mokesčių elektroninio deklaravimo sistemas 6 Rytų Karibų šalyse (Gvatemaloje, Dominikoje, Dominikos Respublikoje, Grenadoje, Sent Lusijoje ir Sent Vinsente ir Grenadinuose).

CELAC (Comunidad de Estados Latinoamericanos y Caribeños) buvo įkurta 2010 m. vasario 23 d. Pirmasis organizacijos susitikimas įvyko 2011 m. gruodžio 2–3 d. Karakase (Venesuela). Bendrija vienija apie 600 mln. gyventojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.