Lietuvoje

2021.10.20 09:21

Profsąjunga ragina prezidentą vetuoti Seimo sprendimą dėl mokamų COVID-19 testų nepasiskiepijusiems darbuotojams

LRT.lt2021.10.20 09:21

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą, prašydama vetuoti Seime priimtas įstatymų pataisas, kurios numato, kad už testus dėl COVID-19 turi mokėti nepasiskiepiję darbuotojai, rašoma profsąjungos pranešime žiniasklaidai.

„Tai būtų socialiai neteisingas įstatymas, užkraunantis visą testavimo išlaidų naštą ant darbuotojų pečių. Lietuvos darbuotojų atlyginimai nėra tokie dideli, kad jie galėtų nenuskriaudžiant savęs ir savo šeimų už juos susimokėti“, – teigiama pranešime.

Anot profsąjungos, vadovaujantis Darbo kodeksu už darbo sąlygų saugumą yra atsakingas darbdavys, kuriam darbuotojas sukuria pridėtinę vertę. Todėl už darbuotojų testus turėtų mokėti darbdaviai arba valstybė, reikalaujanti juos daryti, arba darbdaviai ir valstybė kartu.

Profsąjungos nuomone, priėmus šį įstatymą vieni darbuotojai išeis iš darbo, o kiti emigruos į Europos Sąjungos šalis, kuriose už testus nereikės mokėti.

LRT.lt primena, kad antradienį Seimas priėmė galutinį sprendimą dėl to, kas turėtų mokėti už nepasiskiepijusių darbuotojų testus.

Parengtomis įstatymo pataisomis siūloma, kad darbuotojų, kuriems yra numatytas privalomas profilaktinis testavimas, sveikatos patikrinimai dėl COVID-19 ligos būtų finansuojami ne valstybės biudžeto lėšomis, kaip buvo iki šiol, o darbuotojo arba, jei darbdavys taip nusprendžia, darbdavio lėšomis.

Tiesa, parengtame projekte numatomos dvi išimtys, kai sveikatos patikrinimai ir toliau bus finansuojami valstybės lėšomis. Projekte numatoma, kad testai bus finansuojami iš biudžeto, kai bus neužtikrintas vakcinų prieinamumas arba kai darbuotojas negali pasiskiepyti dėl medicininių kontraindikacijų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt