Lietuvoje

2021.10.20 17:29

Maitinimas už 2 eurus 20 centų: nors vaikai privalo gauti vaisių, Vilniaus mokykloje lėšų jiems neužteko

Asta Martišiūtė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.10.20 17:29

Pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą tvarką, vaikai darželiuose ir mokyklose turi gauti daržovių ir vaisių. Tačiau atrodo, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) tiesiogiai pavaldžioje mokykloje ir dar trijuose jos filialuose vaisiai beveik visą rugsėjį buvo tik meniu, o vaikų – darželinukų ir pradinukų – lėkštėse jų nebuvo. Tą pripažino ir mokyklos vadovė, sakiusi, kad darželinuką tris kartus per dieną pamaitinti už 2 eurus ir 20 centų, ir už tą pačią kainą nupirkti vaisių, nepavyksta. 

„Supakuojame į specialias mažas termo dėžutes. Sriubą pilame atskirai, antri patiekalai dedami atskirai. Vežame ir salotas“, – LRT RADIJUI pasakojo Ala Kuklienė, įmonės „Namų dvasia maitinimo projektuose“ maisto technologė.

Vienas iš įmonės klientų – Vilniaus rajono Buivydiškių pagrindinė mokykla. Jai priklauso dar trys filialai, visi jie išsidėstę skirtingose rajono vietose. Vienas filialas turi savo virtuvę, kur valgyti gamina pasamdyta virėja. Mokykloje ir likusiuose filialuose virtuvių nėra, maistas kasdien atvežamas.

Anot įmonės „Namų dvasia maitinimo projektuose“ vadovo pavaduotojos Mildos Kavaliauskaitės, kainos kyla, o vaikų maitinimo įkainis – ne.

„Lėšos vaikų maitinimui – pusryčiams, pietums ir vakarienei – yra 2 eurai ir 20 centų. Ši suma nepadengia net žaliavų savikainos. (...) Į tą sumą neįeina virėjų atlyginimai, komunalinės žaliavos, elektra, transportas“, – sakė M. Kavaliauskaitė.

Anot jos, sumokėjus mokesčius darželinuko dienos maitinimui lieka tik 70 centų, todėl išeitis ji mato dvi: turi būti keliamos kainos arba prastinama kokybė. Prastinti kokybės įmonės atstovė sako nenorinti.

„Šiuo metu mes maitiname kelis valstybinius darželius, kurie negali turėti savo virėjų etatų, jie negali patys vietoje gamintis maisto. Šiuo atveju mes tiesiog juos remiame jau kurį laiką, nes nenorime prastinti savo produktų. (...) Laukiame kuo greičiau situacijos sprendimo, nes jau kurį laiką remiame ir matome, kad tai yra labai didelis nuostolis“, – kalbėjo M. Kavaliauskaitė.

„Tikrai nenoriu ginčytis, ar už tiek įmanoma pamaitinti, manau, kad kaina, greičiausiai, yra šiek tiek per maža“, – komentavo ŠMSM Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento direktorius Aidas Aldakauskas.

Už maitinimą moka tos mokyklos moksleivių ir darželinukų tėvai, mokyklos steigėja tik nustato įkainį. Pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą tvarką, darželinukai turi gauti vaisių.

„Yra ta kaina tikrai nedidelė, 2 eurai 20 centų, ir tiekėjai už tą kainą vaisių neteikia. Tai yra mūsų toks susitarimas“, – sakė Vilniaus rajono Buivydiškių pagrindinės mokyklos direktorė Vilma Aponaitė. Vaisius įsipareigojo tiekti pati mokykla.

„Vaikai vaisių gauna mažai. Gauna tik pagal programą „Vaisiai vaikams“, – pripažino mokyklos vadovė. O ši programa veikia tik nuo spalio, tad rugsėjį vaikai vaisių negavo.

Tiesa, patvirtintame valgiaraštyje vaisiai yra. Pavyzdžiui, pirmadienio pusryčių meniu numatyta kukurūzų ir pupuolių košė su trintomis uogomis, atskirai – vaisiai. Antradienio pusryčiai: virtas kiaušinis su žaliais žirneliais, graikiškas jogurtas, juoda duona su sviestu ir vaisiai. Trečiadienio, ketvirtadienio ir penktadienio valgiaraščiuose taip pat yra vaisiai. Vaisiai į meniu įtraukti kiekvieną mėnesio dieną nuo pat mokslo metų pradžios.

Kelias rugsėjo mėnesio dienas vaikams kaip labdarą vaisius vežė maitinimo paslaugą teikianti įmonė, tačiau ilgiau tiekti nemokamai vaisių sako negalėjusi. Vilniaus visuomenės sveikatos biuras pranešė, kad dėl atvejo pradėjo patikrinimą.

Visas reportažas – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt