Lietuvoje

2021.10.20 21:06

Veryga apie prievolę darbuotojams susimokėti už testą: tai skaldys visuomenę, girdim, kad žmonės planuoja į darbą nebeiti

Aistė Valiauskaitė, Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.20 21:06

Seimas apsisprendė – už COVID-19 testus nuo gruodžio turės susimokėti patys darbuotojai. Naujų susirgimų nemažėjant, tikimasi, kad mokami testai paskatins skiepytis. Kai kurie dirbantieji sako, kad vakcinos vis tiek nesirinks.

Eilėje prie testų laukiantys žmonės piktinasi, kad nuo gruodžio už juos turės mokėti patys. Privačiose įstaigose testo kaina 20–30 eurų. Testuotis kai kurių sričių nepasiskiepiję ir nepersirgę darbuotojai turi kas 7–10 dienų.

Panorama. Lenkijos prezidento vizitas ir besitęsianti šalies valdančiųjų akistata su Europos Sąjunga

Skiepai, kaip valdžia nuolat akcentuoja, nemokami.

Už mokamus testus balsavo 65 Seimo nariai, prieš 2, susilaikė 3.

„Finansavimas biudžeto lėšomis turi turėti ribas“, – kalbėjo premjerė Ingrida Šimonytė.

„Neturi Lietuvos valstybė mokesčių mokėtojų pinigais padengti neatsakingų žmonių elgesio klaidų“, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Daugiau nei pusė parlamentarų balsavime išvis nedalyvavo.

„Tegu savo balsais ir priiminėja įstatymą. Testų kainos didelės, žmonės gal pasitrauks į pogrindį, nebus testavimo, atsekamumo, turėsim atvirkščią rezultatą. Labai skeptiškai žiūriu“, – sako Seimo demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis.

„Ši priemonė toliau skaldys visuomenę – ji pikta, susiskaldžiusi – girdim iš kai kurių sektorių, kad žmonės planuoja apskritai į darbą nebeiti“, – kalba Seimo LVŽS frakcijos narys Aurelijus Veryga.

Pataisos numato, kad darbuotojai galėtų susitarti, jog jų testus apmokėtų darbdaviai. „Darbdavys turi apmokėti šitas išlaidas, praktika tokia“, – Seime kalbėjo socialdemokratų atstovas Algirdas Sysas.

Kai kur tokia tvarka jau veikia. SBA grupėje pasiskiepiję 85 procentai darbuotojų. Kiti – tris kartus per mėnesį testuojami vietoje įmonės sąskaita.

„Kad verslo procesai nenutrūktų, jei darbuotojai negalėtų prasitestuoti savivaldybių punktuose“, – sako „SBA home“ personalo direktorė Sonata Garbenčienė.

Negalintiems skiepytis dėl medicininių priežasčių testus ir toliau apmokės valstybė. Testai privalomi medikams, dirbantiems švietimo, prekybos, gamybos, maitinimo, pramogų ir kituose sektoriuose. Seimui priėmus pataisą, ją turės patvirtinti arba vetuoti prezidentas.

Užsikrėtusiųjų nemažėjant, premjerė sako, kad nei įvesti karantino, nei kitų griežtesnių ribojimų neketinama. Vis dėlto I. Šimonytė teigė, kad susirūpinimą kelia Vėlinės – šiemet per jas keturios laisvos dienos.

„Žmonės, kurie ketina kažkur vykti, turi gerai apgalvoti, kur yra vykstama. Galvojant apie įvairius susitikimus su giminėmis ir artimaisiais, vis dėl to įvertinti, kokia yra rizika tuos gimines ir artimuosius užkrėsti“, – sako I. Šimonytė.

Vyriausybės vadovė taip pat sako: imtis judėjimo ribojimų ilgąjį savaitgalį nežadama, kol kas tik prašoma žmonių sąmoningumo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt