Lietuvoje

2021.10.20 05:30

LRT apklausa. Daugiau nei pusė palaikytų privalomą mokinių testavimą – ministerija įžvelgia vaikų įkalinimo namuose pavojų

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.10.20 05:30

Kad testavimas dėl COVID-19 mokiniams turėtų būti privalomas, pritaria 55 proc. LRT inicijuotos apklausos respondentų. Daugiausia tokią kontrolės priemonę palaiko vilniečiai, aukštąjį išsilavinimą įgijusieji, specialistai ir tarnautojai. 

Mokinių testavimas dėl koronaviruso infekcijos praėjusį pavasarį sukėlė didžiulę pasipriešinimo bangą. Vis dėlto ilgainiui, kaip rodo statistika, besitestuojančiųjų ugdymo įstaigose daugėja. Tiesa, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) nesvarsto galimybės prašyti nustatyti privalomą mokinių testavimą, mat praėjusių mokslo metų patirtis parodė, kad, didelei daliai tėvų nesutinkant leisti vaikams testuotis, daugiau kaip 200 tūkst. vaikų galimai nesimokytų klasėse.

Kaip tikino LRT.lt kalbinti mokyklų vadovai, testavimas padeda pričiupti virusą jam dar neatlikus juodo darbo – neišplitus ugdymo įstaigoje. Tėvų, sutinkančių vaikus testuoti, skaičius vis didėja, nors ir vangokai.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, šiuo metu testuojasi 46 proc. mokinių.

Tarkime, Šiaulių rajono Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijoje rugsėjį testavosi 53 mokiniai, dabar – 123. Skuodo Bartuvos progimnazijoje rugsėjį mokiniai išvis nesitestavo – taip nusprendė tėvai. Pastaruoju metu testuojasi 76 proc. vaikų.

Kaip sakė mokyklų vadovai, argumentas vienas – pasipylus protrūkiams, iškilo būtinybė izoliuotis, o to niekas nenori.

Labiausiai testavimą palaiko vilniečiai

2021 metų rugsėjo 24–spalio 17 dienomis UAB „Norstat LT“ LRT užsakymu atliko reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą. Tyrimo metu buvo apklausta 1000 Lietuvos gyventojų, vyresnių nei 18 metų. Apklaustų respondentų pasiskirstymas yra proporcingas Lietuvos gyventojų pasiskirstymui pagal lytį, amžių, gyvenamąją vietą. Iš 1000 respondentų 784 buvo apklausti telefoninės apklausos būdu.

Į klausimą, ar pritartumėte privalomam mokinių testavimui dėl COVID-19, teigiamai atsakė 55 proc. respondentų. 38 proc. atsakymas buvo neigiamas, 7 proc. neturėjo nuomonės šiuo klausimu.

Daugiausia pritariančiųjų vaikų testavimui gyvena Vilniaus mieste – 66 proc. apklaustųjų. 61 proc. pritariančiųjų yra įgiję aukštąjį arba aukštesnįjį išsilavinimą. Daugiausia palaikančių tokią COVID-19 plitimo valdymo priemonę – tarp didžiausias pajamas gaunančių žmonių.

Daugiausia privalomą mokinių testavimą palaikančiųjų, 64 proc., – tarp specialistų ir tarnautojų. Mažiausiai palaikančiųjų – tarp darbininkų, techninių darbuotojų (37 proc.), studentų ir moksleivių (40 proc.), namų šeimininkų (42 proc.).

Teigiamai į apklausos klausimą atsakė 66 proc. vyresnių nei 75 metų, 61 proc. 35–44 metų respondentų.

Jei testai būtų privalomi, daug vaikų negrįžtų į klases

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, rugsėjo pabaigoje besitestuojančių mokinių buvo apie 30 proc., spalio pradžioje – apie 40, dabar – 46 proc.

„Ministerija nesvarsto galimybės prašyti nustatyti privalomą mokinių testavimą. Tai būtų puiki priemonė, siekiant valdyti viruso plitimą, tačiau jei būtų privalomas testavimas, tai, remiantis praėjusių metų patirtimi, galėtų būti, kad, tėvams nesutinkant su testavimu, apie 200 000 vaikų nebūtų mokyklose.

Šiemet jau daugiau tėvų leidžia vaikams testuotis, šiuo metu skaičius pasiekė 46 proc. Esame dėkingi tėvams už tai, o mokytojams bei mokyklų administracijai – už tai, kad jie rūpinasi testavimo procesu. Mokytojai yra šių dienų herojai ir pavyzdys kitiems“, – paaiškino švietimo, mokslo ir sporto ministrės atstovas Dainoras Lukas.

Kaip sako visuomenės sveikatos specialistai, testavimas nesustabdo viruso plitimo visiškai, bet padeda anksti nustatyti susirgimus ir užkirsti kelią jiems nevaldomai plisti.

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos saugos skyriaus vedėjos Ritos Sketerskienės, visi suaugusieji turėtų siekti, kad vaikai ugdytųsi kontaktiniu būdu. Viena iš kompleksinių priemonių tam pasiekti, anot jos, ir yra taikomas prevencinis simptomų nejaučiančių žmonių testavimas. Pasak specialistės, jis ypač aktualus, kai visuomenėje toks didelis koronaviruso infekcijos paplitimas.

Rugsėjo 10-oji tapo lūžio diena

Šiaulių rajono Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijoje šiuo metu savikontrolės testus dėl COVID-19 atlieka 123 mokiniai iš 363 gimnazistų. Išgrynintos gimnazijos dauguma abiturientų pasiskiepiję, o pirmose ir antrose klasėse pasiskiepijusių mokinių – po tris keturis. Apie 10 proc. mokinių persirgo COVID-19.

Rugsėjo 10-ąją, sakė gimnazijos direktorė Dalia Tamoševičiūtė, besitestuojančių buvo vos 53 vaikai. Ši diena tapo lūžiu. Tądien mokykla bendruomenę informavo, kad susirgo pedagogas.

„Visi, kurie nesitestavo, turėjo izoliuotis. O visi nori kontakto, visi nori į mokyklą. Vaikai nori į mokyklą. Namie jiems pabodo per praėjusį nuotolinį mokymą“, – aiškino D. Tamoševičiūtė.

Direktorė pabrėžė, kad gimnazija, vengdama nesutarimų šeimose, atsiklausia dėl testavimo net ir pilnamečių abiturientų tėvų. D. Tamoševičiūtė sakė, kad dalis tėvų sutikimą parašo tik tuomet, kai mokykloje nustatomas koronaviruso infekcijos atvejis, o kitomis dienomis nesutinka, kad vaikas būtų tikrinamas.

„Būna nelogiškų paaiškinimų, tarkime, kad nereikia intervencijos į kūną. Realiai tėvai nepateikia logiškų argumentų. Kas savaitę turime po susirgimą. Turbūt padaugės ir vaikų, turinčių antikūnų. Nėra labai bloga padėtis, dalį užsikrėtusiųjų „pagauname“ testuodami savikontrolės testais, tad jie nespėja kitų užkrėsti. Testavimas yra geras dalykas. Būtų labai gerai, jei visi testuotųsi“, – kalbėjo direktorė.

D. Tamoševičiūtė pasidžiaugė, kad jos mokyklos mokiniai sirgo arba serga nesunkiai. Pasak vadovės, daugiausia tarp susirgusiųjų yra tų, kurie turi jaunesnių brolių ar seserų.

Lauryno Ivinskio gimnazijos mokytojai pasiskiepiję 100 proc.

Direktorius: tėvai pamatė, kad grįžta nuotolinis mokymas

Skuodo Bartuvos progimnazijos direktorius Virginijus Jokšas neseniai LRT.lt pasidžiaugė, kad 76 proc. jo vadovaujamos mokyklos vaikų testuojasi. Tiesa, besitestuojančiųjų gretos pagausėjo ne taip jau seniai.

Direktorius pasakojo, kad pirmas rugsėjo savaites mokiniai nesitestavo – nepritarė tėvai. Bet padėtis pasikeitė, kai susirgo du aštuntokai, o bendraklasiams teko izoliuotis. Dar vienu argumentu tapo koronaviruso atvejis specialiojoje klasėje, teko izoliuotis ir bendramoksliams.

„Tėvai pamatė, kad vėl grįžta nuotolinis ugdymas. Tuomet darsyk pasiūlėme testuotis. Apie rugsėjo vidurį dauguma sutarė testuotis. Tada ir pamatėme, kad situacija prastesnė, nei manėme. Vienoje, antroje, trečioje klasėje vis teigiamas testas. Taip spalio pradžioje pasiekėme prasčiausią padėtį“, – sako V. Jokšas.

Direktorius pasakojo, kad neseniai vieną dieną su tėvų sutikimais atėjo aštuoniolika anksčiau nesitestavusių vaikų.

Tėvas: negalime uždaryti mokyklų neįgyvendinę visų priemonių

Apie testavimo įtaką ugdymo procesui ne kartą yra kalbėjęs Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos tėvų atstovas Arūnas Penkaitis. Ši mokykla, taikydama kaupinių metodą, pirmoji praėjusį pavasarį po nuotolinio mokymo atvėrė duris mokiniams.

Šioje mokykloje testuojant vaikus ne kartą buvo nustatytas koronaviruso infekcijos atvejis ir visi tie, kurie turėjo aukštos rizikos kontaktų, turėjo izoliuotis.

„Negalime uždaryti mokyklų neįgyvendinę visų jas atidarant pavasarį pasiteisinusių priemonių. Tarp jų – ir vėdinimo bei oro dezinfekavimo sprendimai, ir privalomas moksleivių testavimas.

Nors dabartinė tvarka leidžia greitai nustatyti susirgimo židinį, o kitiems moksleiviams toliau lankyti mokyklą, ji neveikia, jei klasėje testuojasi mažuma. Tai klausimas, ar mažesnė blogybė būtų įvesti nuotolinį ugdymą, ar privalomą visų vaikų testavimą su galimybe toliau mokytis mokykloje“, – kalbėjo tėvas.

A. Penkaitis pabrėžė, kad svarbu yra suteikti mokykloms pačioms daugiau galių valdant COVID-19, kad, kilus įtarimų, jog formuojasi židinys, mokykla pati galėtų keletą dienų klasei įvesti nuotolinį ugdymą, o, suvaldžiusi situaciją, jį atšaukti.

„Nežudykim vaikų ateities dėl savo negebėjimo suvaldyti COVID-19. Veikime ryžtingai ir kartu“, – ragino tėvas.

Anot jo, tėvų sutarimą testuoti vaikus leido pasiekti nuolatinė komunikacija, kalbėjimasis ir atsakymai į visus iškylančius klausimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Vilnius
COVID-19 TRUMPAI