Pasaulyje

2021.10.19 11:15

Landsbergio siūlymas: avialinijos, kurios skraido į Minską, negalėtų skraidyti į Europos Sąjungą

atnaujinta 11.23
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.10.19 11:15

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sakė teikiantis siūlymą, kad avialinijos, kurios skraido į Minską, negalėtų skraidyti į Europos Sąjungą (ES).

Antradienį Seime ministras G. Landsbergis kalbėjo, kad pirmadienį Liuksemburge vyko Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų posėdis. Jame buvo skirta laiko ir migracijos klausimams.

„Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos pasienyje vykstanti krizė neatsitraukia. Tiesą sakant, matome signalų, kad kai kurie dalykai yra pablogėję, na, klimato sąlygos akivaizdu, kad blogėja.

Aš iškėliau klausimą, kad man atrodo, jog Europos Komisija turėtų savo prioritetus peržiūrėti ir grąžinti migracijos klausimą prie pagrindinių. Diskusija įsisiūbavo ir pradėjome diskutuoti apie tai, kokių konkrečių veiksmų galėtų Europos Komisija imtis“, – sakė G. Landsbergis.

Pasak ministro, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė kreipėsi dėl teisės aktų pakeitimų, buvo kreiptasi ir dėl fizinio barjero statybos finansavimo. Visgi, anot G. Landsbergio, yra politinių priemonių, kurių galima imtis.

„Viena iš jų yra skrydžių stabdymas. Pavyko Irako avialinijas įtikinti, kad jos nebeskraidytų, tas pats buvo padaryta su Jordanijos avialinijomis, skrydžiai buvo sustabdyti. Tačiau kiekvieną savaitę atsiranda naujų skrydžių, mes sekame bilietų pardavimus ir matome, kad yra parduodami nauji bilietai. Tada Europos Komisija, bėgiodama paskui kiekvienas avialinijas, mėgina jas sustabdyti ir tai trunka labai ilgai.

Todėl mano siūlymas buvo toks, kad tos avialinijos, kurios skraido į Minską, jos negalėtų skraidyti į Europos Sąjungą. Tam tikra tokia sankcija, plačiai apimanti. Dauguma avialinijų skraido į Minską iš įvairių Artimųjų Rytų sostinių, jos skraido ir į Europos Sąjungą“, – kalbėjo ministras.

Jis teigė, kad Lietuvai yra aiškinama, jog tai yra komercijos, turizmo klausimai, o Lietuva, statydama fizinį barjerą, iš esmės subsidijuoja komercinių avialinijų verslą: „Jos uždirba iš migrantų atvežimo į Minską, o mes išleidžiame savo mokesčių mokėtojų pinigus, kad tuos migrantus sustabdytume. Man atrodo, kad tai yra nepriimtina.“

Ministras teigė, kad jaučiamas palaikymas iš kitų Bendrijos valstybių, susiduriančių su migracijos iššūkiais.

Paklaustas, kada jo teikiamas siūlymas galėtų tapti realybe, G. Landsbergis sakė, kad Europos Komisija šiuo metu dirba su konkrečiomis avialinijomis, bet šiuo metu Lietuva siūlo kurti mechanizmą, kuris būtų viską plačiai apimantis.

„Europos Komisijos atstovų reakcija buvo iškart, vakar jie pradėjo kalbėti, kad neturime dabar instrumentų. Bet prieš metus neturėjome sankcijų režimo, plataus, apimančio žmogaus teisių pažeidimus, bet dabar jau turime. Kai nori, ES gali sukurti naujus instrumentus, reaguodama į besikeičiančią situaciją.

Situacija dabar yra nauja, tokios situacijos, kokią matome, ES nėra anksčiau turėjusi. Reikia naujų instrumentų, privalome juos turėti greitai, nes žiema yra labai arti ir jei ji panaši, kaip praėjusiais metais, matysime labai daug problemų“, – komentavo G. Landsbergis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt