Lietuvoje

2016.10.25 19:23

P. Urbšys po susitikimo su socdemais: jie pozityviai žiūri į darbą koalicijoje

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.10.25 19:23

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) antradienį popiet buvo susitikusi derybų su socialdemokratais dėl galimos valdančiosios koalicijos. Susitikimas, kuris įvardijamas kaip konsultacijos, truko apie porą valandų. LVŽS derybų grupės vadovo Povilo Urbšio teigimu, socialdemokratai pozityviai vertina galimybę dirbti koalicijoje ir sutiko su LVŽS keliamomis sąlygomis, bet galutinio jų atsakymo reikės palaukti.

Pasak socialdemokrato Algirdo Syso, partija sprendimą dėl koalicijos priims penktadienį partijos prezidiumo posėdyje.

„Socialdemokratai penktadienį turi prezidiumą, mes diskutuosime, ar turime likti opozicijoj, ar eiti į poziciją, tada galėsime pasakyti, ar tęsiam konsultacijas. Mes tikrai labai konstruktyviai padiskutavome, aptarėme vertybinius dalykus, yra tam tikrų nesutarimų yra ir tai visiškai logiška, bet tai yra tolesnių konsultacijų klausimas“, – kalbėjo A. Sysas.

Į klausimą, ar mato galimybę dirbti valdančiojoje koalicijoje su „valstiečiais“, A. Sysas atsakė: „Mes niekada nesakėme, kad nėra galimybių“. Jis taip pat patvirtino, kad „valstiečiai“ kelia sąlygą, jog naujajame kabinete nebūtų dabartinių ministrų.

LŽVS derybininkas P. Urbšys sakė, jog po antradienio susitikimų „valstiečiai“ lauks atsakymo iš abiejų partijų, ar sutinka derėtis dėl valdančiosios koalicijos sudarymo.

„Yra du dalykai – patys socialdemokratai tars savo žodį, antras dalykas, mes irgi turėsime apgalvoti ir įvertinti tam tikrus dalykus, kurie buvo išsakyti pokalbių metu. Mes apibendrinsime pokalbius, kurie yra, ir tada spręsime, ar tęsime konsultacijas, ar vis dėl to nusprendžiame eiti link derybų, bet iš pradžių mums reikia galutinai išgirsti nuomones tiek konservatorių, tiek socialdemokratų“, – kalbėjo P. Urbšys.

Jis taip pat sakė, kad „valstiečiai“ kol kas neatsisako savo siūlymo formuoti plačią koaliciją, nors ši idėja nepriimtina tiek konservatoriams, tiek socialdemokratams: „Mes duodame laiko partijoms priprasti prie tos idėjos ir galbūt jos išdrįs peržengti per partinį interesą“.

Klausiamas, ar „valstiečiai“ svarsto galimybes derėtis su kitomis politinėmis jėgomis nei socialdemokratai ir konservatoriai, P. Urbšys atsakė: „Šiuo atveju mes kol kas tikrai negalvojam apie trečią partnerį“.

Anksčiau antradienį „valstiečių“ derybininkai buvo susitikę su konservatoriais, šie laikosi pozicijos nedirbti su socialdemokratais ir koalicijoje reikalauja liberalų, nors pastarieji pabrėžia nesiveržiantys į koaliciją. Konservatoriai taip pat reikalauja, kad visi, kurie dalyvaus pasirašant koalicijos sutartį, būtų patikrinti specialiųjų tarnybų.

„Asmenys, kurie pasirašys būsimąją koalicijos sutartį, turi pereiti Valstybės saugumo departamento patikrą. Mes to prašome, tokia mūsų pozicija. Nes mes manome, kad žmogus, kuris užima premjero, Seimo pirmininko poziciją arba dirba Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete, jie yra patikrinami dėl teisės dirbti su slapta informacija. Dabar asmenys, kurie deda savo parašus, neprisiima atsakomybės už būsimas pareigas – galėtų teoriškai būti ir Gabrielius Landsbergis, kuris irgi lygiai taip pat turėtų būti patikrintas. Lygiai taip pat ir kitų partijų vadovai, kurie pasirašytų, bet neitų į pareigas. Tai yra speciali sąlyga abiems“, – po susitikimo sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis.

LVŽS per Seimo rinkimus užsitikrino 56 parlamentarų mandatus, konservatoriai Seimo rinkimuose iškovojo 31 mandatą, socialdemokratai – 17 mandatų.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį susitiko su LVŽS bei Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų vadovais ir palinkėjo Seimo rinkimus laimėjusiems „valstiečiams“ suburti skaidrią ir atsakingą valdančiąją koaliciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.