Lietuvoje

2021.10.19 12:23

LRT žurnalistų aptikti migrantai sako: išstumti iš Lietuvos, bandys čia patekti vėl

atnaujinta 17.47
Jurga Bakaitė, LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba2021.10.19 12:23

Šiąnakt net 11 migrantų, bandžiusių kirsti Lietuvos ir Baltarusijos sieną, liko VSAT patalpose, kol, kaip tvirtina pareigūnai, tikslinamos jų patekimo ir kitos aplinkybės. Du žmonės, tvirtinantys esantys jų šeimos nariai, buvo atstumti ir antradienį sakė ketinantys prašyti prieglobsčio Raigardo kontrolės punkte.

Ankstesnė šio teksto versija skelbė, kad pasienyje buvo išskirta besilaukiančios moters ir jos vyro šeima: vyras buvo išstumtas į Baltarusiją, o moteris liko Lietuvoje. Pagal naujausią informaciją, moters nėštumo faktas nebuvo patvirtintas ir ji kartu su vyru naktį buvo grąžinta į Baltarusijos teritoriją.

Dvi šeimos iš Afganistano, iš viso 13 žmonių, į Lietuvą pateko prieš dvi dienas, vakar juos Lietuvos pietuose netoli Kabelių aptiko LRT žurnalistai, vėliau atvyko ir VSAT pareigūnai.

Vienai iš moterų pasijutus blogai, visa migrantų grupė vėlai vakare buvo išvežta pasitikti medikų pagalbos. Šįryt VSAT patvirtino, kad 11 iš šių asmenų liko VSAT patalpose, kol bus įvertintos jų patekimo į Lietuvą „ir kitos“ aplinkybės.

Tuo metu LRT.lt susisiekus su vienu iš migrantų grupėje buvusių vyrų, jis patvirtino, kad pasieniečiai jį išstūmė Baltarusijos teritorijoje, atsiuntė nuorodą, kad yra pasienyje prie Raigardo kontrolės punkto. Jis taip pat jau anksčiau buvo prisistatęs kaip vienos iš grupėje esančių moterų vyras – moteris sakė esanti nėščia.

„Prašau man padėti“, – žinutėje žurnalistams rašė vyras. Jis sakė bandysiantis pasiekti Raigardo kontrolės punktą, kuris, pagal jo atsiųstas koordinates, buvo už kilometro, ten prašytis prieglobsčio, skundėsi „kankinimu“.

VSAT atstovas spaudai Giedrius Mišutis antradienio ryte neatskleidė, ar tarp Lietuvoje laikinai apsistojusių migrantų tikrai yra besilaukianti moteris. Jis paneigė, kad pareigūnai tą vakarą naudojo jėgos priemones ir pridūrė, kad sulaikyti migrantai buvo sušildyti ir pavalgydinti, ryte jie dar miegojo VSAT patalpose, o po pietų vyksta pokalbiai su jais ir vertėju.

Teisininkams kyla klausimų

Paklaustas, ar pasieniečiai elgiasi teisėtai, išskirdami žmones, kurie sako esantys šeima, VSAT atstovas paminėjo, kad migrantai neturi dokumentų, sunku nustatyti jų tapatybę. Ši migrantų grupė turėjo Afganistane išduotus dokumentus, vienas iš jų buvo vestuvių liudijimas.

„Buvo iškviesti medikai, medikai juos visus apžiūrėjo, jiems buvo atlikta apžiūra. Nė vienam nebuvo, kad grėstų pavojus. Jau nekalbu apie gyvybę, net sveikatai pavojaus nėra, taip pasakė medikai“, – teigė G. Mišutis.

Kadangi išsiųsti migrantai jau buvo Lietuvos teritorijoje, teisininkams kyla klausimų.

„Išsiuntimas negali būti kolektyvinis, turi teisę apskųsti sprendimą dėl išsiuntimo. Panašu, kad to nebuvo“, – sako Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentė Vygantė Milašiūtė.

Nauja tendencija?

Praėjusią parą į Lietuvą iš viso bandė patekti apie pusantro šimto migrantų. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako pastebinti naują tendenciją.

„Asmenys, kurie neįleidžiami į Lenkiją, Baltarusijos pareigūnai tuos žmones tiesiog fiziškai nuveža iki Lietuvos pasienio ir tiesiog stumia pas mus“, – teigia vidaus reikalų ministrė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt