Lietuvoje

2016.10.25 14:57

R. Karbauskis: jei konservatoriai ir socdemai liks opozicijoje, yra ir trečias variantas

Šarūnas Černiauskas, 15min.lt2016.10.25 14:57

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) konsultacijos su konservatoriais ir socialdemokratais prasideda be didesnių proveržių. Tiek pirmi, tiek antri potencialūs partneriai laido užuominas apie pasilikimą opozicijoje, bet LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis teigia to nebijantis – esą yra ir „trečias variantas“, kuriam nei konservatorių, nei socialdemokratų nereikia.

Konservatoriai pirmąjį pokalbių su LVŽS atstovais ratą jau baigė. Po jo Gabrielius Landsbergis liko prie savo pozicijos ir reikalauja į koaliciją kartu kviesti liberalus, nors LVŽS simpatija jiems netrykšta, o ir patys liberalų lyderiai tvirtina nematantys galimybių dirbti su „valstiečiais“.

Socialdemokratai taip pat nesnaudžia – pirmadienio vakarą, pirmųjų derybų išvakarėse, vienas partijos lyderių Gintautas Paluckas pareiškė, esą jie taip pat nesiveržia į valdžią, o koaliciją su LVŽS mato kaip potencialius spąstus. Negana to, jis užsiminė apie mažumos vyriausybę, kurią socialdemokratai esą galėtų šiek tiek palaikyti „jei konservatoriai taip pat nuspręstų likti opozicijoje“.

Tokie pareiškimai R. Karbauskiui įspūdžio nedaro. „Jeigu nenorės šnekėti nei vieni, nei kiti, tai yra dar trečias variantas“, – 15min teigė LVŽS lyderis.

Pasak jo, mažumos vyriausybe „valstiečių“ gąsdinti nereikia, mat gąsdintojams nepakaktų balsų LVŽS išstūmimui į mažumos pozicijas. „Tai sudėkit skaičius. Sudėkit liberalus, konservatorius ir socialdemokratus – gausit 61, jeigu neklystu. Tikrai ne 71. Dėl to šitoje vietoje mūsų spausti tikrai nereikia“, – sakė LVŽS pirmininkas. 56 kėdes Seime turėsiantys „valstiečiai“ minimalią daugumą Seime užsitikrintų su dar 15 balsų. Be trijų jau minėtų partijų, frakcijas Seime turės dar dvi – po 8 kėdes iškovoję „tvarkiečiai“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija. Be to, dar yra „valstiečių“ paremtas Naglis Puteikis, „Lietuvos sąrašo“ atstovė Aušra Maldeikienė, du Darbo partijos atstovai ir kiti naujos kadencijos parlamentarai, nepriklausantys nė vienai parlamentinei partijai. Reaguodamas į G. Palucko pareiškimą R. Karbauskis teigė abejojantis, ar tai galima laikyti realia partijos pozicija.

„Nesuprantu, kas ten turi teisę pasisakyti dabar ir kas kam atstovauja. Jeigu G. Palucko pareiškimas (...) reiškia nuomonę partijos... matyt, išgirsim dabar. Aš ką tik mačiau [Gediminą] Kirkilą. Mes buvome bendrame renginyje. Tai aš tokių pareiškimų iš jo negirdėjau“, – svarstė LVŽS lyderis. Konservatorių retoriką jis vadino „tikrai keista“. „Visiškai nematyti racionalaus požiūrio“, – apgailestavo R. Karbauskis.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį pareiškė, jog triuškinančią pergalę iškovoję „valstiečiai“ turi formuoti naują daugumą. Anot R. Karbauskio, šalies vadovė nenurodinėjo jokių variantų, kurie jai pačiai būtų labiau priimtini.