Lietuvoje

2021.10.18 21:19

Skvernelis apie steigiamos partijos „Vardan Lietuvos“ užkulisius: nėra primestos niekieno valios

Raigardas Musnickas, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2021.10.18 21:19

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovai pranešė steigsiantys naują politinę jėgą – partiją. Pasak frakcijos seniūno Sauliaus Skvernelio, partija bus centro kairės politinė jėga, kuri jau turi valstybės valdymo patirties ir gali imtis atsakomybės už šalies dabartį ir ateitį.

LRT laidoje „Dienos tema“ – pokalbis su demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnu Sauliumi Skverneliu ir Vytauto Didžiojo universiteto profesoriumi Lauru Bieliniu.

– Pone S. Skverneli, ar ne per anksti steigiate partiją? Iki rinkimų dar laiko yra, gal strategiškai ir taktiškai būtų geriau prieš pat rinkimus tai daryti?

S. Skvernelis: Kokia strategija ir taktika? Jeigu nori vienadienės politinės jėgos, skirtos rinkimams, tada tai padarai likus 3–4 mėnesiams iki rinkimų, ir viskas. Bet tai nėra, matyt, šitas atvejis. Po frakcijos įkūrimo daug teko bendrauti ir pačioje frakcijoje, ir su žmonėmis teritorijose, miestuose, miesteliuose. Matėsi, kad tas poreikis yra. Tai buvo pagrindinis akcentas ir postūmis, kad reikia tai daryti, ir mes bandome. Aš tikiuosi, kad pavyks įkurti tikrą politinę partiją, kurioje – ne popieriniai, anketiniai, o tikri nariai, kurie turi tas pačias pažiūras arba yra politiškai aktyvūs žmonės. Tai yra tik pradžia. Kada partija bus įsteigta, kada bus suvažiavimas, kol kas apie tai anksti kalbėti, bet to tikrai nebus šiais metais.

Dienos tema. Skvernelis apie su juo siejamą partiją „Vardan Lietuvos“: visi nariai yra vienodos svarbos

– Centro kairioji tautinių pažiūrų partija, nacionalistai?

S. Skvernelis: Turbūt atskirkime du dalykus. Jeigu kalbėtume apie ekonominę politiką, tai labai aiškiai yra tik deklaracija, bet konkretūs darbai, buvusi Vyriausybė, tai yra mano vadovaujama Vyriausybė, komanda, kur labai aiškiai matyti ta linija buvo. Tai yra socialinės atskirties, skurdo mažinimas, silpniausių visuomenės grupių apsauga, pajamų gausinimas, vidurinės klasės stiprinimas. Mes tikrai pasiryžę ta linkme toliau darbuotis. Kalbant apie valstybę, tai taip, yra nacionalinės valstybės idėja ir mes esame proeuropietiškai, Europos Sąjungos kryptimi nusiteikusi politinė jėga. Tokia ir būsime, tačiau Lietuvos valstybė yra suvereni, turinti savo tautinį identitetą, ir jos vertybes mes pasiryžę ginti, atstovauti Europos Sąjungos valstybių bendruomenėje, bet nedeleguojant daugiau nacionalinių teisių, nei tai numatyta Europos Sąjungos sutartyje.

Tokia ir būsime, tačiau Lietuvos valstybė yra suvereni, turinti savo tautinį identitetą, ir jos vertybes mes pasiryžę ginti, atstovauti Europos Sąjungos valstybių bendruomenėje, bet nedeleguojant daugiau nacionalinių teisių, nei tai numatyta Europos Sąjungos sutartyje.

– Steigiant partiją geriausia būtų turėti 3 tūkstančius žmonių. Kaip supratau, žmonės galės registruotis į partiją ir internetu?

S. Skvernelis: Gali tą daryti. Dabar reikalingi steigėjai, minimalus jų skaičius yra 2 tūkstančiai. Natūralu, kad norisi turėti daugiau, nes kada yra riba, tai žmonės ir persigalvoja, keičia nuomonę. Jau nuo šiandien yra galimybė registruotis ir elektroniniu būdu, tas procesas prasideda. Bus ir popierinis variantas, ir elektroninis, nes dabar steigėjai yra pagrindinis dalykas. Bent 2 tūkstančiai žmonių, kurie tikrai galėtų įsteigti politinę partiją, ir ne tik pasirašyti. Mes norime, kad nuo pirmos minutės būtų įtraukimas, įsitraukimas ir žmonės, kurie jungiasi, tikrai galės prisidėti prie pačių pamatų statymo – nuo vertybinių dalykų politinei partijai, nuo organizacinių klausimų, tokių kaip nuostatai, programiniai dalykai, tai yra tiesiog kurti kartu su mumis.

– O kaip jų savybės? Žmonėms registruojantis internetu nežinosite, kas čia per žmonės, kokios jų vertybės, kokios organizacinės savybės, ką jie mąsto apskritai apie Lietuvą.

S. Skvernelis: Iš esmės tai yra pirmas žingsnis, kai deklaruojamas ketinimas būti steigėjais, o tada procesas pajudės. Mes tikrai negalime įlįsti į žmogaus vidų, pažiūrėti, kas jis, neturime galimybių pasitikrinti ir reputacijos, išskyrus viešuosius registrus, tačiau orientuojamės į struktūros sukūrimą visuose Lietuvos miestuose ir rajonuose. Ten žmonės vienas kitą pažįsta, manau, kad bus visokių – kurie sąmoningai nori, kurie galbūt nori pajuokauti. Neatmeskime ir tokių dalykų, bet manau, kad vykstant procesui į suvažiavimą atvažiuos tie žmonės, kurie bus apsisprendę kartu dalyvauti politinėje veikloje.

– Pareigūnai bus prioritetas?

S. Skvernelis: Tai labai svarbi dalis – ir buvę pareigūnai, buvę tarnautojai, esami tarnautojai, tai yra visos visuomenės grupės. Tikrai nebus to, kas galbūt buvo ketverius metus, kada man teko vadovauti Vyriausybei, ir buvo tam tikras kompleksas, kad jeigu jau buvę pareigūnai, tai premjeras turi stengtis jų nematyti. Manau, tai buvo viena iš klaidų. Tai yra žmonės, kurie turi labai tvirtus valstybinius pagrindus. Jie davę priesaiką, sąžiningai, dorai tarnavę valstybei, daug atidavę ir, jeigu jie politiškai aktyvūs, o jie tikrai aktyvūs visose srityse, tai mes tikrai laukiame visų Lietuvos žmonių. Žiūrėtume, kokia jų praeitis, ar jie buvo pareigūnai, tarnautojai, verslininkai, ar tiesiog namų šeimininkės.

– Pone L. Bielini, kaip manote, ar Lietuvos politiniame partijų spektre trūksta tokios partijos, kuri šiandien steigiama?

L. Bielinis: Iš tikrųjų tokių klausimų gal nevertėtų net kelti, nes visada yra tiek partijų, kiek joms sukurti atsiranda visuomenės ir politikų valios. Normos, kad, sakykime, turi būti tiek ir ne daugiau, neegzistuoja. Todėl aš manyčiau, kad partija išlieka realiai politiniame lauke tuomet, kai išties parodo savo gebėjimą ginti visuomenę, dirbti valstybės labui. Galų gale tie, kurie dalyvauja toje politinėje partijoje, rodo savo aktyvumą ir vienaip ar kitaip įsitraukia į valstybės valdymo procesus. Tai ir yra politinės partijos bazinis uždavinys.

– Kaip jūs manote, ar dabar steigiama partija turi perspektyvų?

L. Bielinis: Sunku pasakyti, nes kol kas yra tik pradžia. Kadangi yra siekis, interesas, mes galime konstatuoti viena: yra interesas sukurti partiją ir, ko gero, perspektyva yra normali, visiškai optimistinė, nes paskui S. Skvernelį gali nueiti labai daug žmonių iš įvairių politinių grupuočių, iš mažesnių politinių partijų, galų gale tiesiog laisvi žmonės, turintys vienokį ar kitokį atsakomybės lygį. Šansą susikurti ši partija turi. Ar ji turi šansą išlikti ir tapti viena stipriausių politinių partijų, pamatysime tuomet, kada ji pradės veikti. Kol kas nematome tos partijos veikiančios, nes jos tiesiog dar nėra. Mes matome jos steigimo proceso pradžią.

– Ant ko ji turėtų laikytis? Jūs esate buvęs ne vieno politiko patarėju, tad ką patartumėte daryti S. Skverneliui ir jo bendražygiams, kad partija greičiau įsisiūbuotų politiniame gyvenime?

L. Bielinis: Sunku pasakyti, reikia labiau įsižiūrėti, bet, manau, ši partija, jos steigėjai turi savyje atrasti bendro veiksmo, susikalbėjimo galią, nes labai dažnai pradedant kurti partiją staiga prasideda įvairiausi siūlymai, prieštaringi variantai ir, užuot kūrus partiją, plečiasi įvairiausių pasiūlymų diapazonas, susiformuoja kažkokia struktūra ir ji veikia visomis kryptimis, neturėdama aiškios hierarchijos. Manau, reikia susimąstyti apie tai, kaip gali atrodyti šios partijos politinė hierarchija. Ne tik struktūrine prasme, bet ir vertybių, politinių interesų. Tada, ko gero, lengviau susidėlios ir visa politinė masė, kuri reikalinga šiai partijai ne tik įsikurti, bet ir funkcionuoti.

Manau, reikia susimąstyti apie tai, kaip gali atrodyti šios partijos politinė hierarchija. Ne tik struktūrine prasme, bet ir vertybių, politinių interesų. Tada, ko gero, lengviau susidėlios ir visa politinė masė, kuri reikalinga šiai partijai ne tik įsikurti, bet ir funkcionuoti.

– Pone S. Skverneli, ši partija nuo pirmų dienų vadinama Skvernelio partija. Ar bandysite su tuo ką nors daryti?

S. Skvernelis: Na, mes bandome su tuo ką nors daryti. Šią minutę, kada kalbame, turbūt tie skaičiai jau kitokie. Yra trylika steigėjų, visi frakcijos nariai yra visiškai vienodo politinio svorio ir politinės svarbos. Aš niekuo neišsiskiriu. Mes tokiu principu dirbome frakcijoje ir kol kas, atrodo, sekasi. Nėra primestos niekieno valios, mes diskutuojame, turime skirtingą požiūrį net ir kada reikia balsuoti. Tiesiog tada, kada nerandame bendros pozicijos, tai nėra esminiai, kertiniai dalykai. Mes tiesiog pasakėme, kad išreikškime savo valią laisvai ir nedarykime spaudimo kolegoms.

Manau, natūralu, kad [partija] siejama su kokia nors pavarde. Turbūt niekada kitaip ir nebuvo Lietuvoje, bet tai tikrai nėra Skvernelio partija. Aš tikiu ir noriu tikėti, kad tai yra žmonių, kurie susijungs, ir tai bus ne vienas tūkstantis žmonių, politinis darinys, politinė partija, kuri tikrai naudosis tomis galimybėmis, kurias suteikia buvimas politinėje partijoje: demokratija, idėjų laisvė, minčių laisvė, kompromiso paieška, kolegialūs sprendimai. Mes tikime ir aš tikiu, kad mes tokią politinę organizaciją bursime.

Manau, natūralu, kad [partija] siejama su kokia nors pavarde. Turbūt niekada kitaip ir nebuvo Lietuvoje, bet tai tikrai nėra Skvernelio partija.

– Jus kas nors parems? Šiame etape jau vyksta derybos, kas bus rėmėjai, kas duos pinigų? Partijai juk reikia pinigų.

S. Skvernelis: Kol kas tikrai nėra apie tai kalbos, nes pirminius darbus reikia padaryti tais resursais, kuriuos turi, o po to yra variantų. Pagal galiojančius įstatymus politinė partija, jeigu bus įkurta, gali gauti valstybės dotaciją. Kada dalyvauja rinkimuose, tampa politinės kampanijos dalyviu, tada atsiranda, kas ir numatyta kiekvienai politinei partijai, galimybė gauti aukų iš fizinių asmenų.

– Kaip manote, atims iš jūsų valstybės dotaciją draugai politikai?

S. Skvernelis: Visko būna. Gali būti, bet tiesiog būtų pritaikytas labai konkretus sprendimas konkrečiai politinei jėgai, kuri dar tik kuriasi. Tai turbūt parodytų daug simptomų tokių politinių jėgų arba politinių partijų, kurios užsiimtų tokiu sprendimu arba žaidimu.

– Jūsų programoje užsimenama apie keletą punktų labai trumpai. Ar partija, pavyzdžiui, siūlys didinti mokesčius stambiam kapitalui?

S. Skvernelis: Be abejo. Mes, kaip jau minėjau, esame centro kairės politinė jėga ir esame už viešojo sektoriaus gėrį, kuriam reikalingas finansavimas, nes tą gėrį gauname visi ir iš niekur nieko nepaimsite. Dabartiniame biudžete lyg ir daug žadama išdalyti visiems, bet apie valstybės pajamas nekalbama. Valstybės pajamos turi būti tvarios ir iš tikrųjų reikėtų apmokestinti daugiau, kas susiję su kapitalo pajamomis, kurios gaunamos ne iš darbo santykių. Su tam tikrais mokesčiais, kurie iš tikrųjų neperkaitina ekonomikos, neveikia to proceso, kurį mes šiandien turime, kuris eskaluoja infliaciją, kainų kilimą. Tad taip, mes pasisakome už tai, kad stambus kapitalas arba iš tų santykių, kurie yra nesusiję su darbo santykiais, gaunamos pajamos būtų daugiau apmokestinamos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt