Lietuvoje

2021.10.19 13:39

Savaitgalį bažnyčioje skambėjo agitacinė Narkevič kalba: ir mokyklose turime ugdyti atsparumą iškreiptoms vertybėms

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.10.19 13:39

„Būsiu atviras – mano šūkiai ir mano komandos šūkiai yra už tradicines vertybes. (...) Žinau, kad tai ne vien tik šūkis – tai mūsų gyvenimo kryptis. Dabar yra išbandymas, kokia kryptimi mes eisime toliau“, – tokie rinkiminiai Jaroslavo Narkevič žodžiai skambėjo bažnyčioje po pamaldų Aukštadvaryje, ruošiantis antrajam rinkimų turui ateinantį sekmadienį.

Portalas LRT.lt primena, kad spalio 10 dieną vyko pirmasis Trakų rajono merų rinkimų turas. Antrajame ture susitiks Liberalų sąjūdžio kandidatas Andrius Šatevičius ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) kandidatas J. Narkevič.

Vaizdo įrašą su J. Narkevič kalba portalui LRT.lt atsiuntė skaitytojas, pasipiktinęs tokia agitacija bažnyčioje.

Vyriausiosios rinkimų komisijos teigimu, pažeidimo nėra. LRT.lt susisiekus su parapijos kunigu Juozu Bakšiu, jis atsakė neturintis laiko kalbėti ir baigė pokalbį.

„Tikriausiai bažnyčia nėra ta vieta, kurioje mes turėtume kalbėti apie kažkokius politinius motyvus, bet situacija yra tokia, kokia yra. Man didžiulė garbė ir atsakomybė dalyvauti šiuose rinkimuose, turėti pasitikėjimą daugelio žmonių ir garbė dalyvauti antrame ture. Dėkoju visiems jums, kurie balsavote čia, Aukštadvaryje, už mano kandidatūrą“, – sekmadienį nuo pakylos prie altoriaus Aukštadvario bažnyčioje kalbėjo J. Narkevič.

Trakų mero rinkimams įsibėgėjus – kandidato Jaroslavo Narkevičiaus agitacinė kalba Aukštadvario bažnyčioje

Savo kalboje jis akcentavo tradicines vertybes: „Gerbiamas kunigas Juozas pabrėžė tam tikrą liberalizmo grėsmę. Būsiu atviras – mano šūkiai ir mano komandos šūkiai yra už tradicines vertybes. Man gyvenime teko daugelyje situacijų dalyvauti, žinau, kad tai ne vien tik šūkis – tai mūsų gyvenimo kryptis. Dabar yra išbandymas, kokia kryptimi mes eisime toliau“.

J. Narkevič tvirtino esantis pasiruošęs į klausimus atsakyti prie bažnyčios, tikino besistengiantis į žmogų žiūrėti pagal žmogiškąsias vertybes.

„Jūs žinote, aš esu Trakų krašto lenkų tautybės pilietis, be abejo, mano gimtoji kalba ir kultūra man yra svarbi, tačiau tiems, kuriems yra svarbi sava kalba, gali suprasti svarbumą ir kitos kalbos, todėl nėra tokių praktiškai atvejų, kada ne tik būčiau prieš, bet kad neremčiau ir nesuprasčiau poreikio naudotis savąja kultūra. Tiesiog nebijokime“, – bažnyčioje kalbėjo J. Narkevič.

Jis pridūrė: „Aš išdrįstu kreiptis į jus: laikas parodyti – nieko jūs, gerbiamieji, neprarasite, o atrasti mūsų pasitikėjimą ir mūsų draugystę yra galimybė. Nebijokite žvelgti žmogiškai, nebijokite atverti širdis. (...) Vienija vienas – mūsų žmogiškųjų tradicijų išsaugojimas, džiaugiuosi visada matydamas jaunimą, ypač bažnyčiose, nes būtent tai yra (...) kryptis, kada ir mokyklose mes turime ugdyti atsparumą iškreiptoms vertybėms. (...)

Didelis jums ačiū ir prašau nepykti, kad užėmiau jūsų laiką. Pasitikėkime vienas kitu, viskas bus gerai“, – kalbą baigė J. Narkevič.

„Dievo namai yra visų žmonių namai, kiekvienas turėtų teisę pasakyti“

J. Narkevič manymu, kalbą bažnyčioje būtų galėjęs sakyti ir kitas kandidatas į merus, tačiau jo nebuvo.

„Aš visada ir visur sakau apie savo vertybes, sakau apie grėsmes, kurias sudaro iškreiptos liberalizmo vertybės – ypač tradicinės šeimos vertybėms. Ir apie tai aš taip pat kalbėjau, dalyvauju įvairiose vietose, pamaldose, dažniausiai, aišku, savo parapijoje, bet galvoju, kad žmonės apie tai turi teisę žinoti ir jiems spręsti“, – portalui LRT.lt komentavo J. Narkevič.

Jis atkreipė dėmesį, kad į susirinkusius žmones kreipėsi jau po pamaldų: „Aš visada stengiuosi kalbėti atvirai su žmonėmis, skirtingose vietose, manau, kad Dievo namai yra visų žmonių namai, kiekvienas turėtų teisę pasakyti, kreiptis, papasakoti. Čia yra susitikimas žmonių, galvoju, kad aš savo kalboje laikiausi etikos principų ir kalbu atvirai apie vertybines grėsmes, kurias gali suteikti iškreiptos šeimos sąvoka“.

Pasiteiravus, ar pasakyti kalbą bažnyčioje pasisiūlė pats, atsakė, kad „čia jau niuansai, ar pats, ar ne pats“.

„Tiesiog kunigas pasakė, kad yra svečiai. Visada, kai lankosi pas juos bažnyčioje, jei nori svečias pasisakyti, tai prašau, bažnyčia yra atvira“, – LRT.lt sakė politikas.

Dar kartą pasitikslinus, kas iniciavo kalbos sakymą, atsakė, kad „aš pasisveikinau su kunigu prieš tai. Pasisveikinom mes.“

Paklausus, ar pasisveikinimo metu ir buvo pasiūlyta pasakyti kalbą, J. Narkevič sakė: „Jūs dabar einate į detales, kurias gana sudėtinga atkurti“.

„Esminis dalykas, kad jis pasakė, kad viešėjo anksčiau svečiai iš kitų parapijų, iš kitur, jis visada suteikia galimybę pasveikinti ir susitikti. Ir suteikė dabar galimybę. (...) Kunigas mane pakvietė ir suteikė žodį“, – tvirtino kandidatas į merus.

Vyskupija vertina neigiamai

Kaišiadorių vyskupijos generalinis vikaras Rolandas Bičkauskas portalui LRT.lt sakė, kad bendravo su kunigu, kuris tvirtino, jog prieš kelias savaites buvo atvažiavęs kitas kandidatas, prašęsis pasisakyti bažnyčioje. Anot R. Bičkausko, jam taip pat buvo suteikta galimybė.

„Pats kunigas neagitavo, nesakė balsuoti, bet leido, suteikė teisę kreiptis į žmones. Iš vienos pusės, tai nėra nusikaltimas, bet mes visuomet dvasininkų prašome, kad tai yra netinkama erdvė, netinkama vieta (...). Jei tai būtų buvęs koks nors pakvietimas, kad eikite, kas norite į seniūnijos salę, dabar yra kandidatas atvykęs, jis pristatys savo programą – tai nebūtų nusikaltimas.

Kaip ir šiuo atveju, nusikaltimo nėra, teisiškai viskas tvarkoje, nusikaltimo nėra, bet (...) kiekvienas žmogus turi skirtingas politines pažiūras, tokie dalykai įneša susiskaldymo šiek tiek“, – LRT.lt teigė Kaišiadorių vyskupijos generalinis vikaras R. Bičkauskas.

Jis pažymėjo, kad draudžiama primygtinai reikalauti balsuoti už vieną ar kitą asmenį arba partiją, tačiau tikintieji yra Lietuvos piliečiai ir jie turi teisę susipažinti su kandidatais.

„Tik mes sakome, kad netinkama erdvė, netinkama vieta. (...) Šioje dvasinėje erdvėje, kurioje vyksta pamaldos, netinkanti vieta“, – pridūrė R. Bičkauskas.

Pažeidimo nėra

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) atstovė spaudai Indrė Ramanavičienė portalui LRT.lt sakė, kad tokia agitacija bažnyčioje yra leidžiama.

„Iš Vyriausiosios rinkimų komisijos požiūrio, ponas Narkevič nepadarė jokio politinės agitacijos pažeidimo“, – teigė I. Ramanavičienė.

Pasak jos, tai yra ne pirmas atvejis, kai VRK informuojama, kad politikai agituoja rinkėjus maldos namuose, bažnyčiose po pamaldų ar pamaldų metu.

„Tokiais atvejais visada išsiaiškiname tą atvejį, pasižiūrime ir visą laiką informuojame Vyskupų konferenciją, informuojame bažnyčių vadovus, kad tokie atvejai vyksta, paliekame tai vertinti pagal jų kanonus“, – pridūrė VRK atstovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt