Lietuvoje

2021.10.18 15:28

Šalčininkų rajono meras: steigiant poligoną svarbiausia padaryti kuo mažiau žalos gamtai

Augustas Stankevičius, BNS2021.10.18 15:28

Šalčininkų rajono meras Zdislavas Palevičius sako, kad Rūdninkuose steigiant karinį poligoną svarbiausia padaryti kuo mažiau žalos gamtai.

„Rūdninkų giria – ne tik mūsų rajono turtas, bet ir visos Lietuvos. Labai svarbu, kad kuo mažiau būtų padaryta žalos gamtai. (...) Lankytinos vietos taip pat turėtų būti, kad ir turistai, ir gyventojai galėtų vaikščioti“, – pirmadienį BNS sakė meras.

Jis teigė pirmadienį dalyvavęs Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdyje, kuriame nuspręsta, kad naujasis kariuomenės poligonas turėtų būti steigiamas netoli Rūdninkų kaimo Šalčininkų rajone, dabartinėje Viešojo saugumo tarnybos treniruočių vietoje.

„Kaip aš priėmiau šią žinią? Gal taip pasakysiu – be didelio entuziazmo, bet ramiai ir su supratimu. Čia ypatingos reikšmės projektas, reikalingas valstybe,i ir mes visi, nepaisant to, kokias pareigas einam, turime suprasti, kur esame šiandien, kokioje situacijoje. Turime bendradarbiauti ir spręsti problemas“, – kalbėjo meras.

Po VGT posėdžio aplinkos ministras Simonas Gentvilas teigė, kad Lietuvoje sunku rasti 150 kvadratinių kilometrų teritoriją, tinkamą kariniam poligonui, ir dabar Vidaus reikalų ministerijai priklausančio Rūdninkų poligono plėtra – racionaliausias kelias.

Pasak jo, poligono plėtra vyks atsižvelgiant į aplinkosaugos reikalavimus, derinant su vietos bendruomene, ne karinių pratybų metu teritorija bus atvira gyventojams.

„Poligonas nebus aptvertas lankymuisi, kai nebus vykdomi karinių pratybų veiksmai, jis bus prieinamas visuomenei ir kertinės saugomos gamtinės vertybės turės būti apsaugotos. Šiuo metu poligonas apima septynias saugomas teritorijas ir absoliuti dauguma iš jų bus nepaliestos“, – sakė aplinkos ministras.

Z. Palevičius pabrėžė, kad komunikavimas su bendruomene yra ypač svarbus, siekiant išvengti neigiamų reakcijų.

„Visada reikia su bendruomene kalbėti. Nesvarbu, ar mums patinka pokyčiai, ar nepatinka. Mes gerbiame valdžią, tai ir valdžia turi gerbti žmones“, – dėstė jis.

Mero teigimu, įgyvendinant poligono projektą, centrinės valdžios bus prašoma investuoti ir į „rajono vystymą“.

„Pateiksime savo prašymus. Yra galimybė pagerinti ir kelių infrastruktūrą šioje vietoje, kelią Jašiūnai–Baltoji Vokė būtina tvarkyti, ir komunalinių ūkių projektų pateiksime“, – pasakojo Z. Palevičius.

Krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko teigimu, realiai naujo poligono steigimas būtų pradėtas 2024 metais, iki to laiko turės būti atliktas socialinis, ekonominis, aplinkosauginis, finansinis ir kiti projekto vertinimai, priimti reikiami teisės aktų pakeitimai.

Rūdninkų poligonas sovietmečiu veikė kaip tankodromas. Sovietų kariuomenei pasitraukus iš Lietuvos 1993 metais, poligonas buvo perduotas Viešojo saugumo tarnybai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt