Lietuvoje

2021.10.18 14:42

Skvernelio partija įkaitins atmosferą kairėje: „dvi rankos sems iš to paties bliūdo“

Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.10.18 14:42

Politikos ekspertai LRT.lt teigia, kad ekspremjero Sauliaus Skvernelio kuriama politinė partija turėtų padidinti konkurenciją kairės ir centro kairės politiniuose laukuose. Didžiausią pavojų, jų teigimu, minima politinė jėga sukels Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, socialdemokratams, Darbo partijai. Be to, ekspertai neatmeta, kad S. Skvernelio komanda mėgins gundyti ir dešiniųjų simpatikus.

Atsiskyrę nuo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) ir Demokratų frakciją „Vardan Lietuvos“ Seime su buvusiu premjeru S. Skverneliu priešakyje įkūrę politikai pirmadienį pranešė kuriantys naują politinę partiją.

S. Skvernelis teigė, kad kuriama politinė jėga bus orientuota į kairiąją socialinę ekonominę politiką.

„Yra pakankamai daug politinių jėgų, kurios deklaruoja kairiąsias pažiūras, bet mūsų išskirtinis dalykas bus tai, kad vis dėlto mes akcentuojame tikrai kairiosios pakraipos socialinę ekonominę politiką. Kalbant apie vertybinius pagrindus, apie valstybę, apie valstybės pagrindinius atributus, konstitucinius elementus, iš tikro, esame tautinių pažiūrų, nacionalinės valstybės šalininkai“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Smūgis „valstiečiams“

LRT.lt kalbintas Klaipėdos universiteto docentas, politologas Saulius Šiliauskas tvirtino, kad S. Skvernelio partija, visų pirma, yra smūgis LVŽS, su kurios vėliava jis tapo premjeru, vėliau kandidatavo į prezidentus.

„Pirmiausia akivaizdžiausia konkurencija tai yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, nes būtent iš šitos politinės jėgos išsiskiria šitas naujasis besiformuojantis politinis darinys“, – pažymėjo politologas.

S. Šiliauskas priminė, kad buvo akivaizdu, jog būtent S. Skvernelis pakėlė „valstiečių“ reitingus, padėjo jiems laimėti 2016 m. Seimo rinkimus. Taigi, šio politiko išėjimas iš LVŽS ir naujos partijos kūrimas, pasak pašnekovo, gali reikšti dalies į „valstiečių“ pusę anksčiau atėjusių rinkėjų išsivedimą su savimi.

„Naujos partijos kūrimas kartu rodo ir tai, kad „valstiečiai“ netenka dominuojančios opozicinės jėgos statuso“, – pažymėjo S. Šiliauskas.

Jam pritarė Vilniaus politikos analizės instituto ekspertas, apžvalgininkas Donatas Puslys. Pašnekovo teigimu, S. Skvernelio kuriamas politinis naratyvas yra itin nepalankus LVŽS.

„Manau, kad dėl to kuriamas ir tam tikras naratyvas, kad neva „būsime autentiška, vertybinį pagrindą išsaugojusi jėga“, kai „valstiečiuose“ yra „vienas ponas, norintis būti tijūnu, o kas jo neklauso, yra šalinami iš partijos“. Bandoma pasakyti, kad jie (S. Skvernelio kuriama partija – LRT.lt) yra kitokie. Bandoma pasakyti, kad S. Skverneliui dirbant premjeru buvo sukrautas kapitalas ir yra ką parodyti rinkėjams, tam tikrus darbus galima pratęsti“, – aiškino ekspertas.

Sulauksime akistatos su Blinkevičiūte?

Politologas S. Šiliauskas svarstė, kad S. Skvernelio buriama politinė jėga gali kaip reikiant supurtyti kairės, centro kairės politinius flangus.

„Manau, kad kairioji politinio lauko dalis bus sujudinta rinkėjų persiskirstymo. Šiandien išgirdome ir deklaraciją, kad tai (S. Skvernelio kuriama partija – LRT.lt) bus kairioji, kairiojo centro politinė jėga. Ko gero, dabar atsiranda daugiau pagrindo tikėtis geresnių rezultatų dešiniosioms jėgoms, nes kairiajame flange įvyks jėgų persiskirstymas, o tai reiškia, kad politinės jėgos gali būti labiau fragmentuotos. Turiu omeny galimybę peržengti 5 procentų barjerą“, – komentavo pašnekovas.

Jis pažymėjo, kad S. Skvernelio komandos buriama partija taip pat kelia pavojų ir Darbo partijai bei socialdemokratams.

„Socdemai dabar po truputį perima arba susigrąžina turėtą lyderystę kairiajame, kairiojo centro flange. Tai rodo ir apklausos. Tikėtina, kad tai bus pristabdyta, bus rinkėjų perbėgimų nuo socialdemokratų į S. Skvernelio partijos pusę. Socdemų rinkėjai juk nėra stabilūs, pastovūs.

[...] Aišku, socdemai yra pagavę bangą dėl naujos lyderės, dėl politinio lauko susiskaldymo ir gebėjimo stovėti nuošalyje. Bet dabar socdemams atsiras papildomas rūpestis, tai yra S. Skvernelio partija“, – tikino S. Šiliauskas.

D. Puslys taip pat akcentavo, kad būsima S. Skvernelio partija ir socdemai veikiausiai kovos dėl tų pačių rinkėjų.

„Anksčiau nuo socdemų kažką atimti būtų buvę lengviau, nes socdemai išgyveno lyderystės krizę [...], bet dabar partijai vadovauja V. Blinkevičiūtė ir čia jau bus pasistumdymas, neaišku, kas nuo ko ir kiek paims. Bus įdomu tai stebėti. Aišku, greičiausiai bus taip, kad dvi rankos bandys semti iš to paties bliūdo“, – kalbėjo apžvalgininkas.

Subtilus flirtas su dešiniųjų rinkėjais

LRT.lt kalbinti politikos ekspertai teigė atkreipę dėmesį ir į S. Skvernelio teiginį, kad kuriama partija bus tautinių pažiūrų, nacionalinės valstybės šalininkai. D. Puslio manymu, tokiu būdu S. Skvernelis subtiliai bando sugundyti ir dešiniųjų rinkėjus.

„Jis to atvirai netransliuoja, bet yra tam tikras parodymas: „esame ir už tai, o jei esate nusivylę valdančiaisiais, tai esame pasirengę tą nišą užpildyti“. Manau, kad tai yra tam tikras „catch all“ (liet. apimti viską) fenomenas, kai sakoma, kad esi ir už socialinę rinką, kalbi apie gerovės valstybę, žaidi su idėjomis, kurios demonstruotos ir per praėjusius prezidento rinkimus, sakai, kad esi ir už tautinę valstybę, ir už tradicinę dešinę. Visa tai primena žvejį, kuris užmeta 10 meškerių, sėdi ir laukia, kur užkibs“, – komentavo politikos ekspertas.

S. Šiliauskas taip pat tikino S. Skvernelio teiginiuose įžvelgiantis norą orientuotis ne tik į kairiųjų rinkėjus. Neatmestina, anot politologo, kad ekspremjero komanda gali mėginti prisivilioti net ir radikaliau nusiteikusių dešiniųjų.

„Tai yra vienas iš būdų praplėsti rinkėjų ratą. [...] Čia taip pat gal yra ir siekis orientuotis į tas radikalesnes jėgas. Bet yra klausimas, kiek tos tautinės jėgos į tai atkreips dėmesį“, – kalbėjo S. Šiliauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt