Lietuvoje

2021.10.18 12:10

Prezidento patarėjas: nutarta nesteigti naujo poligono, bus vystomas poligonas Rūdninkuose

atnaujinta 12.26
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.10.18 12:10

Valstybės gynimo taryba (VGT) nutarė, kad Lietuvoje nebus kuriamas naujas karinis poligonas, o bus vystomas jau esamas poligonas Rūdninkuose. Apie tai pirmadienį po tarybos posėdžio pranešė prezidento patarėjas.

Po VGT posėdžio surengtoje spaudos konferencijoje prezidento vyr. patarėjas Darius Kuliešius kalbėjo, kad tarybai buvo pateikta studija su keliais skirtingais galimų poligono vietų variantais. Visgi nutarta ne steigti naują poligoną, o atkurti ir vystyti jau esamą Rūdninkų poligoną.

„Reikia atlikti poveikio vertinimo studiją ir rekomendacija Vyriausybei yra per ateinančius metus išspręsti aplinkosauginius, teisinius, bendruomenės interesus tam, kad kitų metų pabaigoje Seime būtų galima tvirtinti sprendimą dėl infrastruktūros šioje vietoje steigimo“, – kalbėjo D. Kuliešius.

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas po VGT posėdžio teigė, kad naujo karinio poligono steigimas yra Lietuvos kariuomenei itin aktualus klausimas. Anot ministro, šiuo metu trūksta mokymo vietų.

„Buvo keletas teritorijų vertinama, vertintos teritorijos ir kituose rajonuose, bet šiuo atveju buvo pasirinktas Rūdninkų poligono atkūrimas ir vystymas. Atkuriant poligoną šioje teritorijoje reikės išspręsti ir aplinkosauginius klausimus, nes mes siekiame, kad būtų padaryta kuo mažesnė įtaka gamtai“, – teigė A. Anušauskas.

Pasak jo, kariuomenė įvertino kitų šalių patirtį vystant poligonus panašiose vietose. Pavyzdžiui, Danijoje poligonas veika „Natura 2000“ priklausančiose teritorijose.

„Mes galime iš anksto atsižvelgti į aplinkosauginius reikalavimus ir juos įvykdyti. Be abejonės, parengiamieji darbai nėra tokie greiti“, – sakė ministras.

Jo teigimu, socialinis, ekonominis, finansinis, aplinkosauginis vertinimas užtruktų iki kitų metų rudens, o teisinių klausimų, kylančių dėl žemės perėmimo, tvarkymas užtrukrų iki 2024 metų.

„Ir tuo metu prasidėtų poligono steigimas. Šalčininkų rajono meras išsakė poreikį stiprinti ir didinti infrastruktūros finansavimą. Visiškai sutinkame, kad steigiant poligoną tiems keliams, kurie juos Rūdninkų poligoną ir jo įtakoje esančias teritorijas, turės būti skiriamas dėmesys, turės būti įrašyti į prioritetinių kelių sąrašus“, – tvirtino A. Anušauskas.

Prezidento patarėjas: naujas poligonas nebus steigiamas, nuspręsta vystyti jau esamą Rūdninkuose

Kalbėdamas apie poveikį gyventojams, ministras teigė, kad dėl poligono rajone atsiras papildomų darbo vietų. Anot jo, teritorijoje, kurioje bus atkuriamas poligonas, nėra sodybų, privačių žemės sklypų ar gyventojų.

„Noriu pabrėžti, kad poligono steigimas nepadaro tų teritorijų uždaromis. Jos kaip ir buvo, taip ir bus atviros vietos žmonėms, tiems žmonėms, kurie nori susipažinti su gamta“, – sakė ministras.

Anot A. Anušausko, kitos svarstomos poligono vietos buvo Alytaus, Lazdijų ir Varėnos rajonuose. Visgi šiose rajonuose esančios vietos neatitiko keliamų kriterijų, atsirado trukdžių, neleidžiančių kurti poligono tose teritorijose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt