Lietuvoje

2021.10.18 18:55

Pirmųjų migrantų sulaikymo laikas tiksi į pabaigą: migrantų krizė reikalauja naujų sprendimų

Edvardas Špokas, Augustinas Šemelis, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2021.10.18 18:55

Po daugiau nei mėnesio baigsis pusės metų sulaikymo terminas pirmiesiems į Lietuvą per Baltarusiją atvykusiems migrantams. Vidaus reikalų ministerija siūlo, ar išleisti į laisvę dėl kiekvieno migranto atskirai spręs migracijos departamentas ir pasienio tarnyba. Tokius siūlymus, kaip prieštaraujančius Konstitucijai, kritikuoja teisininkai, o pabėgėlių teisių gynėjams klausimų kelia, ar tikrai migrantų atvejai bus vertinami individualiai.

Migrantams vertėjaujantis kurdas perspėja, kad išleidus visus į laisvę, gali išaugti norinčiųjų per Lietuvą keliauti į Europą skaičius. Baltarusijoje savo kelionės gali laukti iki keliolikos tūkstančių migrantų. Susirūpinimą jų likimu jau pradėjo reikšti ir Briuselis. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pripažįsta, kad reikia pokyčių – rengiamas naujas krizės valdymo modelis.

Irako Kurdistane daugelis jau girdėjo, kad kelias į Europą per Baltarusiją nėra paprastas, tačiau įsitikinę, kad vis dar įmanomas. O ir agentūros vis dar reklamuoja keliones į Baltarusiją ir žmonių kontrabandininkai aktyviai siūlo savo paslaugas.

Minsko oro uostas – į čia iš Irako tiesioginių skrydžių nėra, tačiau migrantai gali atskristi per Turkiją, Libaną, Siriją, ir Jungtinių Arabų Emyratus. Tiesa, įtarimų kelia, kad migrantams jau tenka laukti vizų. Valstybinė žiniasklaida praneša ir apie neįleistus ir apie jau Išsiųstus migrantus.

O Minske baltarusių jau nestebina užsieniečiai. Skirtingais skaičiavimais Baltarusijoje kelionės į Europą laukia nuo kelių iki keliolikos tūkstančių migrantų.

Atvykus prie Baltarusijos sienos kai kurių laukia sunkiausia kelionės dalis: laužai, gelbėjantys nuo šalčio, žaizdotos kojos, kai kurie – peršalę ir be jokios medikų pagalbos, kai kurie sako čia jau ne vieną savaitę, kartu su vaikais.

Jų pagalbos šauksmas: „Leiskite mums eiti bet kur. Į Vokietiją, į Iraką, bet kur. Nepalikite mūsų čia mirti.“

Baltarusijos pasieniečiai ramiai praeina pro migrantus. Jų neįsileidžia nei Lietuva, nei Lenkija, nei Latvija. Gilyn į Baltarusiją neleidžia eiti ir baltarusiai.

„Kalbama, kad pereiti Baltarusijos ir Lietuvos pasienį labai sunku – daug pareigūnų, daug kontrolės, Lietuvos pareigūnai paima jų mobiliuosius telefonus ir krepšius, tad dabar judama link Lenkijos“, – pasakoja Vokietijoje gyvenantis kurdų žurnalistas Omaras Halgoras.

Nors vėl daugėja ir bandančiųjų kirsti Lietuvos sieną, kaip ir auga kritika dėl žmogaus teisių pažeidimų. Europos Sąjungos sienos apsaugos tarnyba „Frontex“ teigia užfiksavusi apie 20 pamatinių žmogaus teisių pažeidimų, migrantus išstumiant atgal į Baltarusiją.

Susirūpinimas dėl miškuose įstrigusių migrantų ir iš Europos Komisijos narės Ilvos Johansson. Briuselis dėl to kviečiasi Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos ambasadorius. Lietuvos užsienio reikalų ministras atkerta –pati Europos Komisija nedaro visko, ką turėtų.

„Aš labiau abejočiau EK reputacija, būtent kaip institucijos, kuri ir už sienų apsaugą atsakinga. Kiek jos žingsnių dėta šita linkme ir tos kritikos skambėjo nemažai ir gali būti, kad tai permetimas kamuolio į mūsų aikštelės pusę ir yra atsakas į skambėjusią mūsų švelnią kritiką“, – teigė G. Landsbergis.

Vidaus reikalų ministrė sako iš kitų Europos Sąjungos šalių girdinti tik palaikymą, o problema – „Europos sąjungos teisė, migracijos politika neatitinka nūdienos realijų ir teisė neatitinka dabartinių realijų.“

Dabartinė migrantų realybė Lietuvoje: už grotuotų langų, ar spygliuotų vielų jie laukia sprendimų dėl prieglobsčio. Kai kuriems jau po maždaug mėnesio baigsis pusmečio sulaikymo terminas. Vidaus reikalų ministerija siūlo, kad migracijos departamentas ir pasienio tarnyba individualiai spręstų, ar dar pusmečiui pratęsti prieglobsčio negavusių ar sprendimo laukiančių migrantų sulaikymą.

„Įvertinę to asmens pasirengimą pasislėpti arba pasišalinti, pagal tai įvertinę priims sprendimą“, – sako A. Bilotaitė.

Institucijų sprendimą migrantai galės apskųsti teismui. Tačiau buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas sako, kad ir toliau išlieka didžiausia problema – nenumatomas teismo sprendimo apskundimas.

„Kuo ten mažiausiai rūpinamasi rengiant šitas pataisas, tai mažiausiai rūpinamasi Konstitucija“, – teigia D. Žalimas.

Tiesa, ir D. Žalimas, ir migrantų teisėmis besirūpinančios organizacijos sako, kad nauji siūlymai turi ir teigiamą pusę. „Daug daugiau dabar skiriama dėmesio žmogaus teisių perspektyvai“, – pastebi Tarptautinės migracijos organizacijos atstovas Eitvydas Bingelis.

Bet svarbiausia – ar institucijos bus linkusios migrantams leisti laisvai judėti.

„Kiek migrantų bus išleista į laisvę? Kaip iš tiesų individualiai bus žiūrima į jų situacijas? Ką ir mini daugelis kitų organizacijų, tai yra vaikų sulaikymo klausimas“, – akcentuoja E. Bingelis.

Vidaus reikalų ministrė sako, kad tai galiotų tik esant ekstremaliajai situacijai ir siūlymus vadina kompromisu: „Turime derinti tuos du labai svarbius dalykus – ir žmogaus teises, ir tarptautinius įsipareigojimus, ir kartu nesukurti to, kad Lietuva taptų pereinamuoju kiemu.“

„Man apskritai labai keista, kai skelbiama, kad žmogaus teisės ir nacionalinis saugumas prieštarauja vienas kitam“, – tvirtina D. Žalimas.

Migrantai nekantriai laukia laisvės judėti ir tikina laisvės prašantys čia, Lietuvoje, iš kurios vykti neketina.

Tiesa, tuo netiki Lietuvoje jau kelerius metus gyvenantis ir migrantams vertėjaujantis Rašidas. Pasak jo, dauguma migrantų tik ir laukia, kada galėtų judėti toliau.

„Jie sumokėjo labai daug pinigų, apie 10 tūkst. [eurų] žmogui. Jei jie grįš atgal, kontrabandininkai turės gražinti bent dalį pinigų, nes žmonės nepaliks jų ramybėje. Dėl to kontrabandininkai spaudžia žmones likti, pakentėti“, – sako Lietuvoje gyvenantis kurdas Rebazas Rašidas.

Tad, pasak Rašido, jei migrantai atgaus laisvę Lietuvoje, ji vėl gali tapti patrauklia šalimi.

„Žmonės bandys vykti. Tai, ką matau socialiniuose tinkluose, jie laukia, kas bus su tais žmonėmis, kurie yra čia. Jei šešių mėnesių sulaikymas nebus pratęstas ir jie bus išleisti, tuomet atvyks daugiau“, – sako Rašidas.

Kol su tokiu migrantų skaičiumi nesusidūrusi Lietuva ar Lenkija bando rasti sprendimus, tūkstančiai migrantų įstrigę šąla Baltarusijos miškuose, vis dar tikintys, kirsti sieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt