Lietuvoje

2021.10.17 22:06

Galimybių paso išdavimo trikdžiai: nors išduodama jau gerokai mažiau, nesklandumai nesibaigia

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.17 22:06

Praėjus jau daugiau nei mėnesiui nuo tada, kai daugelis veiklų galimos tik su galimybių pasu, jų dabar išduodama gerokai mažiau, nei buvo įsigaliojimo pradžioje. Vaistinės ir paštai, kuriuose daugiausiai atspausdinama šių dokumentų, teigia, kad nors srautas sumažėjo, nesklandumų pasitaiko, ypač dėl netikslių duomenų, suvestų į e. sveikatą.

Daugelis paslaugų su galimybių pasu gaunamos jau mėnesį. Gyventojai, kuriems patiems sudėtinga jį atsisiųsti, tai gali padaryti ir pašte. Būtent paštuose rugsėjį dauguma vyresnio amžiaus gyventojų ir atsispausdindavo galimybių pasą. Jo atstovai teigia, nesklandumų gaunant pasą, neskaičiavę, tačiau fiksuojami pavieniai.

„Iš pradžių klientų buvo daugiau, mokėjo mokesčius vyresni žmonės, senjorai, ateidavo, prašydavo atspausdinti galimybių pasus. Praėjus trims savaitėms, mėnesiui, tikrai mažėja prašančių atsispausdinti galimybių pasus“, – sako Lietuvos pašto darbuotoja Nijolė Kazlienė.

Panorama. Mėnesį galiojant griežtai galimybių paso tvarkai, vis dar susiduriama su nesklandumais

Vienos populiariausių vietų atsispausdinti galimybių pasus išlieka vaistinės. „Camelios“ vaistininkai sako, kad pikas jau praėjęs, bet kasdien šioje vaistinėje po kelis galimybių pasus tenka atspausdinti. Nors kartais ir nepavyksta to padaryti.

„Turbūt didžiausia problema ta, kad mes negalim pasakyti, kodėl galimybių pasas neišduodamas. Tai nebent pakalbėjus su pacientu galim pasiklaust, ar sirgo, jeigu sirgo, ar buvo registruotas susirgimas, ar kreipėsi į gydytoją“, – sako „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas.

Vaistininko teigimu, gana dažnai gyventojai kreipiasi paso vos dieną po skiepo arba ką tik pasidarę antikūnų testą. Tačiau rezultatai gali atsirasti tik po kelių valandų. Tada iškart galimybių paso atspausdinti neįmanoma.

„Eurovaistinėje“ antplūdžio taip pat nebėra. Pasak vaistininkės, tik pradėjus pasus spausdinti ir žmonių buvo daug, ir nesusipratimų pakako.

„Dažnai turim situacijų su užsieniečiais, kurie, pavyzdžiui, neturi leidimo gyventi Lietuvoje, tai užsieniečiams ne visada galime atspausdinti galimybių pasą, nes reikalingas asmens kodas“, – teigia „Eurovaistinės“ vaistininkė Miglė Kazakevičienė.

Situacijų būna įvairių. Pavyzdžiui, galimybių pasą bando gauti beveik prieš porą savaičių persirgęs žmogus, prieš tai jis buvo ir visiškai paskiepytas. Dokumento nesuformuoja. Vadinasi, eiti į darbą gali, o, pavyzdžiui, į kirpyklą ar prekybos centrą jau nebe.

Sveikatos apsaugos ministerija šią tvarką pakomentavo raštu .

„Galimybių pasą persirgęs asmuo gali gauti praėjus 20-čiai dienų po teigiamo PGR tyrimo rezultato arba gydytojo į sistemą įrašytos ligos diagnozės. Persirgimas gali baigtis ir asmuo galimybių pasą gali gauti anksčiau, nei nurodytas 20-ties dienų terminas, jei gydytojas į sistemą įrašo persirgimo diagnozę“, – informavo ministerija.

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas įsigalioja praėjus 11 dienų nuo teigiamo tyrimo rezultato.

Registrų centras kasdien sulaukia po kelis šimtus užklausų iš negalinčių gauti galimybių paso. Dažniausiai paaiškėja, kad netiksliai įvesti asmens duomenys arba nėra parėjęs laiko tarpas, kada galima gauti šį dokumentą.

„Ką mes ir sakėme startavus su galimybių pasu pavasarį – tai, kad e.sveikatoje ne visais atvejais tie duomenys yra tvarkingi, kai kuriais atvejais yra klaidingi, kai kuriais atvejais jų apskritai nėra – apie, tarkime, persirgimą ar nustatytą ligą“, – sako Registrų centro atstovas Mindaugas Samkus.

Rugsėjį gauti galimybių paso kurį laiką negalėjo pasiskiepijusieji sustiprinančiąja doze. Registrų centras tuomet aiškino, kad taip atsitiko, nes žmonės iš pradžių gavo vieno gamintojo vakciną, o kai pasirinko kitą – galimybių paso nebuvo galima suformuoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt