Lietuvoje

2016.10.24 14:56

Tirti kiaules dėl trichineliozės – būtina

LRT.lt2016.10.24 14:56

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena gyventojams, savo reikmėms auginantiems ir namuose skerdžiantiems kiaules, jog būtina kiekvieną kiaulę ištirti dėl trichineliozės.

Trichineliozė
Trichineliozė – liga, kurią sukelia organizme galinčios ilgai parazituoti apvaliosios kirmėlės trichinos. Visos pasaulyje išaiškintos 8 trichinų rūšys yra pavojingos žmonių sveikatai, rašoma VMVT pranešime spaudai. Europoje labiausiai paplitusios t. spiralis trichinos.

Ligos platintojai
Pagrindiniai šios ligos sukėlėjai yra mėsėdžiai ir visaėdžiai laukiniai ir naminiai gyvūnai bei jūros žinduoliai. Kai kurių rūšių šios kirmėlės gali būti ir paukščių organizmuose. Kiaules trichinomis dažniausiai užkrečia laukiniai gyvūnai (šernai, rudosios lapės, usūriniai šunys, pilkosios žiurkės, miškinės kiaunės, vilkai).

Susirgimų mažėja
VMVT nuolat vykdo trichineliozės stebėsenos programą, šiai ligai nustatyti tiriami sumedžiotų šernų mėginiai. Trejų pastarųjų metų duomenys rodo, kad užsikrėtimo lygis trichinelioze laukinėje faunoje palaipsniui mažėja. Per 9 šių metų mėnesius ištirta daugiau kaip 10 tūkstančių šernų mėginių, nustatyti 38 teigiami atvejai, t. y.  šia liga apsikrėtę šernai sudaro 0,4 %, kai 2015 m. buvo – 1,06 %, o 2014 m. – 2,4 %. Mažėja ir žmonių susirgimų – nuo šių metų pradžios buvo užregistruotas tik vienas trichineliozės atvejis. Pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenis, 2015 m. šia liga sirgo 38, 2014 m. – 20 žmonių.

Apsaugos priemonės ūkiuose
VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėjo pavaduotojo Gintauto Čereškos teigimu, labai svarbu gyvulių laikytojams paisyti biologinio saugumo priemonių: pavyzdžiui, šeriant gyvulius, nenaudoti žvėrių dorojimo atliekų, tvartuose reguliariai šalinti pašarų likučius, naikinti graužikus ir kt. Didžiausias pavojus kiaulėms apsikrėsti trichinelioze yra ten, kur nesilaikoma tvarkos ir sanitarijos reikalavimų.

Profilaktikos priemonės žmonėms
Vienintelis patikimas trichineliozės profilaktikos būdas – nevalgyti gyvūnų mėsos, nepatikrintos veterinarijos gydytojų. Reikėtų atsisakyti pagundos skanauti rūkytus kiaulienos ar šernienos gaminius, neįsitikinus, kad mėsa buvo patikrinta. Taip pat neverta pirkti mėsos gaminių iš atsitiktinių prekeivių, ne tam skirtose prekybos vietose.

Simptomai
Žmonės trichinelioze užsikrečia valgydami žalią ar nepakankamai termiškai apdorotą kiaulieną bei laukinių gyvūnų mėsą. Ligos požymiai gali išryškėti po 2–3 savaičių nuo užkrėstos gyvūno mėsos suvalgymo. Klinika gali būti įvairi – ją lemia į organizmą pakliuvusių trichinų kiekis, organizmo būsena iki susirgimo ir kiti faktoriai. Ligoniai karščiuoja, patinsta veidas arba tik akių vokai. Būdingiausias trichineliozės požymis yra raumenų skausmas, kuris gali būti labai intensyvus.

Atsakomybė
Nereikėtų pamiršti, kad pavaišinus draugus ar kaimynus nepatikrintos mėsos gaminiais ir juos užkrėtus trichinelioze, mėsos šeimininkas užsitraukia teisinę atsakomybę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.