Lietuvoje

2021.10.16 21:21

Ministerija siūlo steigti logistikos centrus, kad ekologiška produkcija greičiau pasiektų ugdymo įstaigas ir ligonines

Jūratė Anilionytė, Vaidotas Šimkevičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.16 21:21

Žemės ūkio ministerija siūlo steigti regioninius logistikos centrus, kad ūkininkų užauginta produkcija greičiau ir pigiau pasiektų ugdymo įstaigas ar ligonines. Daržovių augintojai sako, tokie centrai galėtų mažinti logistikos išlaidas, būtų lengviau dalyvauti viešųjų pirkimų konkursuose.

Lopšelio-darželio „Ąžuolėlis“ virėjos ruošia priešpiečius – jiems ekologiškas sviestas, duona, sūris ir obuoliai. Lietuviškų ekologiškų arba nacionalinės kokybės produktų valgiaraštyje nuo rugsėjo – daugiau kaip pusė.

Maitinimo organizavimo specialistai sako įvairovė galėtų būti didesnė – nėra ekologiškos žuvies, kiaulienos, nedidelis vaisių pasirinkimas.

„Labai nerimavome dėl vaikų, nes, ypač pieno produktai, turi tokį specifinį kvapą, bet priėmė labai puikiai ir nebuvo reikalo jaudintis. Tėvai patenkinti vien tik dėl to, kad tai yra ekologiška“, – teigia maitinimo organizavimo specialistė Eglė Jundulienė.

Panorama. Siekiant atpiginti biokurą, žadamos pataisos, kurios šilumą gaminti leistų iš miško atliekų

Šis darželis Kauno rajone antras, dalį produktų perkantis iš ekologinių ūkių. Savivaldybės atstovai sako, kad ir daugiau ugdymo įstaigų pirktų ekologiškų produktų, tačiau atbaido didelė biurokratija.

„Darželiuose, kurie vykdo ekologinį maitinimą, tėveliai moka lygiai tokią pačią sumą, kuri yra patvirtinta Kauno rajono savivaldybės tarybos. Tai yra tikrai nedideli pinigai – 2,50 Eur per dieną, o visa kitą mes turime paremti iš projekto lėšų, rašydami paraiškas“, – sako Kauno rajono savivaldybės specialistė Žydra Narbutienė.

Darželis skaičiuoja, kad, pirkdamas brangesnį ekologišką maistą, per keturis mėnesius išleis 14 tūkst. eurų daugiau. Juos skirs Žemės ūkio ministerija.

Tam, kad tokia produkcija greičiau ir pigiau pasiektų ugdymo įstaigas, ligonines ar kariuomenę, ministerija prie didžiųjų miestų siūlo kurti logistikos centruus. Iš jų produktai būtų išvežami į įstaigas.

„Ministerija siūlo 700 tūkst. eurų paramą ūkininkams, kurie imtųsi šio centro. Mes tikimės, kad šie pinigai padėtų įsteigti centrą. Bendra projekto suma būtų apie pusantro milijono eurų. Taip pat tikimės, kad prie to prisidėtų ir savivaldybė“, – pažymi Žemės ūkio ministro patarėjas Daivaras Rybakovas.

„Savivaldybė galėtų užtikrinti sutartimi, įsipareigojimais, kad tikrai pirks vietos produkciją iš to logistikos centro, iš to kooperatyvo“, – nurodo Kauno rajono savivaldybės skyriaus vedėjas Tomas Didžiulis.

Daržovių augintojai sako, kad tokie logistikos centrai pasiteisintų, nes ūkininkams mažėtų produktų vežimo išlaidos, būtų lengviau dalyvauti pirkimuose.

„Daug mašinų važiuoja ir nuveža sąlyginai mažos vertės paketą. Tam kad būtų efektyviau, būtina apjungti jėgas ir kad viena mašina nuvežtų ne tik bulvę, bet ir bulvę, burokėlį, kopūstą ar kaip įmanoma didesnį paketą“, – akcentuoja Daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkas Martynas Laukaitis.

Gauti paramą logistikos centrams kurti galės tik užsiimantieji žemės ūkio ir maisto produktų gamyba bei perdirbimu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt