Naujienų srautas

Lietuvoje2016.10.24 09:58

Lietuvoje vyksta rinkimai: kas juos laimės?

Sekmadienį vyksta antrasis Seimo rinkimų turas, kuriame parlamentarai renkami vienmandatėse rinkimų apygardose. Iš viso per antrąjį turą paaiškės 68 nauji Seimo nariai.

Paprastai vienmandatėse apygardose išrenkamas 71 parlamento narys, bet šįkart 3 politikai laimėjo pirmame ture.

Iš viso Seime yra 141 vieta, iš jų 70 Seimo narių buvo išrinkta daugiamandatėje rinkimų apygardoje pagal partijų sąrašus.

Sekmadienį balsuojama už vieną iš dviejų kandidatų. Rinkimų apylinkės atsidaro 7 valandą ryto ir užsidaro 20 valandą vakaro.

Išankstinio balavimo metu jau balsavo 68 695 rinkėjai. Tai sudaro 2,88 proc. visų rinkėjų. Lyginant su praėjusiais Seimo rinkimais, šįkart iš anksto buvo balsuojama aktyviau (2012 m. 1,95 proc.).

Likus 30 valandų iki rinkimų pradžios draudžiama rinkimų agitacija. Vadinasi, agitacijos draudimas galioja šeštadienį ir sekmadienį.

Kiek kas turi mandatų?

Sekmadienį vienmandatėse kaunasi ir daugelio politinių partijų lyderiai.

Po antrojo rinkimų turo paaiškės, kuri partija laimės daugiausia mandatų ir kas įgis galimybę formuoti valdančiąją koaliciją. Paprastai koalicijos formavimas prasideda naktį, iškart po rinkimų.

Po pirmojo turo daugiausia mandatų turi Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai: daugiamandatėje apygardoje konservatoriai iškovojo 20 mandatų, dar vienas mandatas laimėtas vienmandatėje. Taigi iš viso partija jau turi 21 vietą.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga jau turi 19 mandatų.

Socialdemokratai kol kas iškovojo 13 mandatų, Liberalų sąjūdis – 8 vietas.

Lietuvos lenkų rinkimų akcija jau turi 7 mandatus (5 vietos daugiamandatėje ir 2 vienmandatėse), partija „Tvarka ir teisingumas" laimėjo 5 vietas.

Vienmandatėse kaunasi ir lyderiai

Konservatorių lyderis mandato siekia Kauno Centro-Žaliakalnio apygardoje, valstiečių žaliųjų pirmininkas Ramūnas Karbauskis – Šilainių apygardoje Kaune.

Socialdemokratų pirmininkas Algirdas Butkevičius kandidatuoja Vilkaviškio vienmandatėje apygardoje.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas, Vilniaus meras Remigijus Šimašius Seimo rinkimuose nedalyvauja, mat pataisius Seimo rinkimų įstatymą europarlamentarai, merai ir savivaldybių tarybų nariai, laimėję Seimo nario mandatą, negali rinktis ir automatiškai praranda turėtas pareigas.

Seimo rinkimuose nedalyvauja ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis, kuris yra Europos Parlamento narys.

Tuo metu „Tvarka ir teisingumas“ po Rolando Pakso pasitraukimo iš lyderio posto turi laikiną pirmininką Remigijų Žemaitaitį.

Kas, jei kandidatai surenka po lygiai balsų

Seimo rinkimų įstatymas numato, kad vienmandatėje apygardoje per pakartotinį balsavimą išrinktu laikomas tas kandidatas, kuris gavo daugiau balsų, neatsižvelgiant į rinkimuose dalyvavusių rinkėjų skaičių.

Jeigu abu kandidatai gavo vienodą balsų skaičių, Seimo nariu tampa tas kandidatas, kuris pirmą kartą balsuojant buvo gavęs daugiau balsų.

Jeigu abu kandidatai pirmą kartą balsuojant buvo gavę vienodą balsų skaičių, Seimo nariu tampama burtais.

Beje, 2000 m. galiojo visai kita tvarka. Surinkus daugiausia balsų laimėjusiu kandidatu buvo paskelbtas pagal amžių vyresnis kandidatas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi