Lietuvoje

2021.10.15 18:01

Pasikeitė studentų testavimo nuo COVID-19 taisyklės: tyrimai – mokami, kaip skiepijimo situaciją vertina aukštosios mokyklos?

Kristina Karlonė, Giedrė Skridailaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.15 18:01

Nuo penktadienio studentai nemokamai nebegali atlikti PGR testo, reikalingo norint gauti galimybių pasą. Tik jį turintys gali lankyti kontaktines paskaitas aukštosiose mokyklose. PGR testas vidutiniškai kainuoja apie 70 eurų ir galioja dvi paras. Aukštosios mokyklos sako – dauguma studentų suspėjo pasiskiepyti ir gali paskaitų klausyti auditorijose.

Vytauto Didžiojo universitete (VDU) paskaita viešosios komunikacijos pirmo kurso studentams. Tarp esančiųjų auditorijoje nė vieno, kuriam norint gauti galimybių pasą ir kartu galimybę ateiti į kontaktines paskaitas reikėtų testuotis. Universitete iš viso per 83 proc. studentų turi imunitetą.

Žinios. Nuo šiandien studentai nebegali nemokamai atlikti PGR testo, reikalingo galimybių pasui gauti

„Pas mus vyksta atsiskaitymai, tie, kurie dar nespėjo pasiskiepyti, testuojasi, bet labai nedidelė dalis liko tokių – kurie negali skiepytis dėl medicininių priežasčių. Tai kalbame apie 100 studentų“, – teigia VDU studijų prorektorė Simona Pilkienė.

Iki šiol studentai PGR testus, reikalingus galimybių pasui gauti, galėjo atlikti mobiliuosiuose patikros punktuose nemokamai. Nuo šios dienos, pasibaigus lengvatos terminui, už testą teks susimokėti. Skirtingose klinikose jo kaina apie 70 eurų. Norint lankyti paskaitas, neskiepytiems ar nepersirgusiems testus reikia atlikti kas dvi paras.

„Spalio mėnesį studentų testavimas sumažėjęs ir galime daryti prielaidą, kad studentai sulaukė antros dozės, gavo galimybių pasus ir tikrai tą skaičių spalio mėnesį galime skaičiuoti vienetais, ką rugsėjį galėjome skaičiuoti dešimtimis“, – sako Kauno mobiliojo punkto koordinatorius Lukas Pavlavičius.

Tiek studentai, tiek aukštosios mokyklos sutinka, kad nustatyto termino testams kompensuoti pakako, pasiskiepijusių studentų padaugėjo.

„Prieš du mėnesius Vyriausybė labai teisingai pasielgė pranešusi iš anksto, kad negalėsi dalyvauti kontaktiniuose užsiėmimuose, jei neturėsi galimybių paso. Taip tie studentai, norėdami atvykti į tarpinius atsiskaitymus, galutinius atsiskaitymus, laboratorinius darbus ar pratybas, turės būti pasiskiepiję ir tai sudarys sunkumų, bet situacija ekstremali ir jie turi būti sąmoningi“, – tikina Vilniaus Gedimino technikos universiteto studijų prorektorius Romualdas Kliukas.

Statistikos departamento duomenimis, daugiausia imunitetą turinčių studentų, 96 proc., yra Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje. Daugelyje universitetų pasiskiepijusių studentų yra per 60 proc.

„Pagal tai, kokius procentus mes matome aukštosiose mokyklose, kiek yra imunizuotų, galime daryti išvadą, kad studentai sugebėjo pasinaudoti ta proga ir nepasiskiepijusių studentų procentas yra labai mažas“, – sako Studentų sąjungos pirmininkas Vytautas Kučinskas.

Seimas po svarstymo yra pritaręs siūlymui, kad iš savo kišenės už greituosius testus, dabar kainuojančius apie 20 eurų, susimokėtų ir darbuotojai. Priėmus šią pataisą ji įsigaliotų nuo gruodžio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt