Lietuvoje

2021.10.18 20:23

Zoologijos sodui nepriėmus pelėdos – gyvūnų teisių gynėjų pyktis: ministerija paaiškino, kas atsitiko

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.10.18 20:23

Gyvūnų teisių apsaugos organizacija pasipiktino, kad Lietuvos zoologijos sodas nepriėmė globai sužeistos pelėdos. Visgi Aplinkos ministerija tvirtina, kad tam paprasčiausiai nėra galimybių.

Apie rastą sužeistą pelėdą Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacija (GATO) paskelbė anksčiau šią savaitę. Socialiniame tinkle jie pasidalijo įrašu, kuriame dėstė, kad gavo vienos prieglaudos atstovės skambutį dėl gatvėje rastos pelėdos.

„Apskambinėjusi visas įmanomas Kauno veterinarines gydyklas ir neradusi pagalbos, jos kreipėsi į mus. Įsijungėme į pagalbą. Suorganizavome veterinarinę gyvūno apžiūrą jau ketvirtadienį, kai gyvūną galės priimti reikalingas specialistas.

Beliko išspręsti gyvūno kelių dienų laikinos priežiūros klausimą iki numatytos apžiūros. Pagalvojome, šaunu, juk kaip tik vakar buvo atidaryta nauja, dalinai už valstybės lėšas finansuota veterinarijos klinika LIETUVOS zoologijos sode“, – rašoma GATO įraše.

Netrukome nei dviejų minučių sulaukti atgalinio skambučio, kuriame nuskambėjo kolegei iš direktorės gautas atsakymas „paukščiui vietos nėra“.

GATO

Kaip savo įraše nurodo organizacija, jie pasiūlė kolegei susisiekti su zoologijos sodo direktore ir paprašyti pagalbos su laukinio paukščio laikina globa.

„Na, juk Lietuvos saugoma rūšis, o jie LIETUVOS zoologijos sodas! Netrukome nė dviejų minučių sulaukti atgalinio skambučio, kuriame nuskambėjo kolegei iš direktorės gautas atsakymas „paukščiui vietos nėra“.

Tik priminsime, kad kartu su rekonstrukcijos išlaidomis, viso Lietuvos zoologijos sodui atnaujinti projekto vertė – 18,3 mln. eurų, projektas finansuojamas ES ir valstybės lėšomis... Tad padėkokime Aplinkos ministerijai už Lietuvos gyvūnijos apsaugą ir pagalbą, už tai, kad už mokesčių mokėtojų pinigus išlaikoma biudžetinė įstaiga gali rinktis, ką saugoti savo naujai įrengtoje modernioje klinikoje, o nevyriausybinės organizacijos Lietuvos gyvūnijai saugoti, eilinį kartą, turės pačios surasti pagalbą pasitelkiant visuomenę“, – organizacija rašo įraše.

Ministerija: priimti sąlygų nėra

Portalas LRT.lt paklausė Aplinkos ministerijos, kodėl pelėda nebuvo priimta Lietuvos zoologijos sode. Kaip komentavo ministro patarėjas Marius Čepulis, šiuo metu tam tiesiog nėra sudarytų sąlygų.

Nėra jokių galimybių priimti tą paukštį.

M. Čepulis

„Sužeistais laukiniais gyvūnais Lietuvoje užsiima Gyvūnų globėjų asociacija. Ji turi sutartis su Aplinkos apsaugos departamentu ir jie sužeistus gyvūnus priima, juos gydo, adaptuoja, paleidžia ir t.t. Jie turi sudarę sutartis su pagalbinėmis organizacijomis, klinikomis, „Nuaru“ ir pan. Jiems yra apmokama šita veikla iš valstybės. Jie tuo ir turi užsiimti“, – komentavo M. Čepulis.

Tačiau, anot jo, kai niekas anksčiau tokia veikla neužsiiminėdavo, Lietuvos zoologijos sodas iš tikro priimdavo tokius gyvūnus ir jais rūpindavosi. Visgi dabar, kaip sakė ministro patarėjas, tam zoologijos sode galimybių nėra.

„Dabar yra vos atidarytas ir dar nepriduotas pastatas. Nėra jokių galimybių priimti tą paukštį. Yra ir karantinavimo sąlygos, jeigu tu prisiimi gyvūną, reikia, kad tas gyvūnas kurį laiką būtų karantine. Jo negalima paleisti su kitais paukščiais, negalima įdėti į narvą, nes yra tikimybė, kad perneš ligas ir t.t.

Vyksta rekonstrukcija, zoologijos sodas yra sugriautas ir vietos, kur laikyti tuos gyvūnus, nėra. Į karantino patalpas, kurios bus priduotos greitu laiku, bus suleisti gyvūnai, kurie buvo narvuose ir jų narvų nebėra, jie ten lauks rekonstrukcijos pabaigos. Iki rekonstrukcijos pabaigos priimti gyvūnus tikrai nebus galimybės“, – kalbėjo M. Čepulis.

Jis sakė, kad ministerija norėtų, jog ateityje, kai viskas sutvarkyta, būtų galima kalbėti apie tai, jog zoologijos sodas prisidėtų prie pagalbos laukiniams gyvūnams. Visgi, anot ministro patarėjo, zoologijos sodas labiau orientuojasi į mokslinę ir edukacinę veiklą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
COVID-19 testavimo punktas
COVID-19 TRUMPAI