Lietuvoje

2021.10.15 11:51

Kasčiūnas apie su teroristais siejamus asmenis Lietuvoje: nustatyti, identifikuoti, izoliuoti ir rizikos valdomos

atnaujinta 13.09
Ignas Jačauskas, BNS, Šarūnas Nekrošius, Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.10.15 11:51

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė nedetalizuoja Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) informacijos apie galimus keliolikos migrantų ryšius su teroristais.

Spaudos konferencijoje penktadienį ji patikino, kad tarnybos identifikuoja grėsmes ir visuomenė turėtų jaustis saugi.

„Norėčiau nuraminti visus, mūsų visuomenę, kadangi mūsų institucijos savo darbą dirba profesionaliai. Visi asmenys identifikuojami, atitinkamai yra imamasi reikalingų procesų ir veiksmų. Tikrai nereikėtų kelti panikos, nes mūsų institucijos vertina visas rizikas, ir, jeigu reikia, imasi visų veiksmų tam, kad apsaugotų mūsų visuomenę“, – teigė A. Bilotaitė.

Anot jos, institucijos reaguoja pagal nustatytus algoritmus „ir esant reikalui tie asmenys yra išsiunčiami arba imamasi kitų saugumo priemonių, kad visuomenė būtų apsaugota“.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas portalui delfi.lt tvirtino, kad nustatyta „keliolika tokių asmenų, kurie pateko į Lietuvą kaip neteisėti migrantai, ir apie kuriuos mes jau turime informaciją, jog jie siejami su viena ar kita teroristine organizacija ar grupuote“.

L. Kasčiūno teigimu, nuo liepą įvestos ekstremalios situacijos iš Lietuvos jau išsiųsti keturi su terorizmu susiję asmenys, dar per dešimt yra stebimi, dėl jų sprendimas nepriimtas.

Šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos pateko beveik 4,2 tūkst. neteisėtų migrantų, dauguma jų – irakiečiai.

Vilnius kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija. Dėl to šalyje paskelbta ekstremali situacija. Rugpjūčio pradžioje siekiant stabdyti neteisėtą migraciją pasienyje imta naudoti apgręžimo politiką.

L. Kasčiūnas apie su teroristais siejamus asmenis Lietuvoje: nustatyti, identifikuoti, izoliuoti ir rizikos valdomos

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas penktadienį vidurdienį teigė, kad nustatyta iki keliolikos asmenų, kurie pateko į Lietuvą kaip neteisėti migrantai, apie juos jau turima informacijos, kad jie siejami su viena ar kita teroristine organizacija ar grupuote.

Tiesa, jis pabrėžia, kad šiuo metu jie neutralizuoti, pavojaus Lietuvai jie nekelia.

„Keliolika. Tai tas skaičius, kuris apibūdina dabartinę situaciją, tik noriu pasakyti, kad yra viskas ramu ir kontroliuojama. Asmenys yra identifikuoti ir nustatyti. Turėkite galvoje vieną paprastą dalyką – mes turime priėjimą prie duomenų bazių, pasinaudodami tam tikrais biometriniais duomenimis. Negaliu detalizuoti, bet kartu su užsienio partneriais galime pasitikrinti, ar yra kokių sutapimų, ir tada mes gauname bendrą vaizdą“, – žurnalistams penktadienio vidurdienį sakė NSGK vadovas Laurynas Kasčiūnas.

Jo teigimu, ES sąrašuose šiuo metu yra apie 50 registruotų įvairių teroristinių organizacijų, dalis jų – iš tam tikrų regionų, bet pabrėžiama, kad teroristai Lietuvos nemato kaip priešo.

„Nereikia suvesti visko į kelis žinomus ženklus“, – sakė L. Kasčiūnas.

Asmenys, kurie yra sąrašuose, nebūtinai yra tam tikrų organizacijų lyderiai ar „smegenų centrai“, organizatoriai.

„Kalbame apie turimus kontaktus, galbūt tai antrinis kontaktas. Tolimesni tyrimai tą rodo. Kur lemputė užsidegė, tai yra tie keliolika žmonių“, – sakė NSGK vadovas.

Jis pabrėžė, kad tie žmonės yra kontroliuojami tam tikrose zonose, todėl visa situacija, pasak L. Kasčiūno, valdoma.

„Tai šis tas daugiau nei tik tai, kad tie asmenys gyveno tose vietose, kur galimai buvo terorizmo centrai.

Pasak L. Kasčiūno, keliolika asmenų yra iš įvairių šalių, didžioji dauguma – iš Irako.

„Taip, ta šalis ten figūruoja. <...> Negaliu pasakyti jokio konkretaus pavadinimo, nenoriu rankiotis konkrečiai. <...> Šie žmonės šiuo metu yra visiškai neutralizuoti, šiandien grėsmių nekelia Lietuvoje. Absoliučiai“, – sakė L. Kasčiūnas.

Jis patikslino, kad bent šiuo metu šis asmenų, susijusių su teroristinėmis organizacijomis, skaičius yra baigtinis.

„Viską padarysime, kad taip nebūtų“, – apie tokių žmonių išsiuntimą pasisakė L. Kasčiūnas.

Organizacijų neįvardijo

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas žurnalistams penktadienį komentavo, kad kiekvienas suaugęs migrantas, kuris patenka į Lietuvą jau anksčiau buvo patikrintas.

Anušauskas: ryšiais su teroristinėmis organizacijomis įtariami migrantai yra izoliuoti

„Patikrintas mūsų galimybėmis, VSD galimybės ir partnerių galimybėmis. Todėl negalėčiau patvirtinti tų procentų, kurie figūruoja remiantis kitų valstybių pavyzdžiais. Tų žmonių, dėl kurių kilo klausimų, skaičiaus neįvardinsiu, tačiau tai yra dalys vieno procento, nedidelis skaičius.

Konkrečių jų biografijos bruožų taip pat negalėčiau įvardinti. Bet kokiu atveju, nustačius tuos keletą asmenų, buvo imtąsi priemonių, kad jie nekeltų grėsmių Lietuvos ir nacionaliniam saugumui, ir, apskritai, visuomenei“, – sakė A. Anušauskas.

Jis sakė negalintis įvardinti, su kokiomis teroristinėmis organizacijomis gali būti siejami migrantai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt