Lietuvoje

2016.10.23 21:12

Senos problemos niekur nedingo: balsavimo vietos neįgaliesiems nepritaikytos

Monika Petrulienė, Algirdas Igorius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.10.23 21:12

Žmonės su negalia skundžiasi, kad jiems dar nesudarytos sąlygos balsuoti beveik pusėje apylinkių rinkimų dieną, nes jos nepritaikytos rateliuose judantiems rinkėjams. Savo valią galima išreikšti tik iš anksto namuose. Asociacija „Lietuvos neįgaliųjų forumas“ išsiuntė skundą Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai dėl žmonių su negalia lygių galimybių pažeidimo.

Pavilionių rinkimų apylinkė Vilniuje nepritaikyta žmonėms su judėjimo negalia. Šiandien balsuoti atvykusios rinkėjos neturėjo kur pastatyti automobilio, negalėjo užvažiuoti laiptais ir laukė praeivių pagalbos. Prie apylinkės nebuvo informacijos, kas galėtų ją suteikti, į ką kreiptis.

„Aš neįgaliojo vežimėlyje esu 13 metų ir kiek galima apie tą patį kalbėti, suprantat? Mano manymu, jau reikėtų daryti veiksmus, o ne tik kalbėti, rodyti, ir laukti žmonių geranoriškumo“, – teigė judėjimo negalią turinti Ramunė Šidlauskaitė.

Per pastaruosius metus žmonės su negalia tris kartus kreipėsi į VRK, prašydami, kad ir jiems būtų sudaryta galimybė balsuoti apylinkėje, o ne namuose.

„Skaudžiausia, kad kažkodėl ir aplinkui girdisi, kodėl jūs nebalsuojate namie? Tai ką mums dar namuose daryti? Ir mokytis namuose? Ir balsuoti namuose? Ir į kavinę eiti taip pat namuose? Kitose šalyse yra visai kita praktika“, – nusivylimo neslėpė neįgaliųjų asociacijos administracijos direktorė Henrika Varnienė.

Judėjimo negalią turintiems žmonėms pritaikytų apylinkių, palyginti su praėjusiais Seimo rinkimais, padaugėjo – nuo 27-ių iki 40-ies proc., tačiau bendra situacija išlieka kritiška.

Tuo metu lygių galimybių kontrolierė Agneta Lobačevskytė sakė, kad neužtikrinant galimybių balsuoti judėjimo ar regos negalią turintiems žmonėms yra pažeidimas

„Savivaldybė, vadovaudamasi VRK aprašu dėl balsavimo patalpų įrengimo turėtų surasti tokias patalpas, kurios būtų pritaikytos ir neįgaliesiems. Rekomenduojam, kad patalpos būtų pirmam aukšte, kad galėtų patekti visi – ir negalią turintys asmenys – ir savivaldybė ieško tokių patalpų, ir kokias randa patalpas, tokias ir skiria“, – aiškino VRK pirmininko pavaduotojas Laura Matjošaitytė.

Seimo rinkimų įstatymas numato, kad neįgaliesiems, kaip ir visiems kitiems asmenims, turi būti suteikta galimybė balsuoti rinkimų apylinkėje. Tačiau nepritaikytos mokyklos, kultūros namai rodo, kad žmonės su negalia neturi galimybių ne tik per rinkimus patekti į šiuos viešuosius pastatus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.