Lietuvoje

2016.10.24 01:57

R. Karbauskis: deryboms su konservatoriais vadovaus R. Baškienė, socialdemokratais – S. Jakeliūnas

Nurimus rinkimų karštinei prasidės derybos dėl valdančiosios koalicijos. Į pergalę savo partiją atvedęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (LVŽS) sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis žvelgia į dvi politines jėgas, tarp kurių nemato didelio skirtumo – Lietuvos socialdemokratų partiją (LSDP) ir Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus (TS-LKD). Derybas ves Rima Baškienė ir Stasys Jakeliūnas.

R. Karbauskis džiaugėsi, kad pirmą kartą per daugybę metų LVŽS turi pilnavertę parlamentinę kontrolę. „Tai yra stiprus Seimas, o stipri Vyriausybė būtų tai, ko dabar reikia Lietuvai. Tikiuosi, kad artimiausiu metu bus susitikimai su Prezidentūra. Kalbėsimės apie tai, kad santykiai tarp Vyriausybės, Prezidentūros ir Seimo normalizuotųsi. Visos institucijos turi dirbti vienu tikslu, kad Lietuvoje būtų stabiliau ir geriau“, – pabrėžė R. Karbauskis.

„Pas mus tokių dalykų nėra“, – LRT.lt paklaustas, ar gerai pasirodžius antrajame Seimo rinkimų ture bus iššautas šampanas, atsakė LVŽS pirmininkas. Jis, be kita ko, pasidžiaugė pokyčiais rinkimų naktį, kai rezultatai apmąstomi ramiai, blaiviai ir neskubant.

R. Karbauskis pakartojo nematantis skirtumo nei tarp socialdemokratų, nei tarp konservatorių. Jie esą turi apsvarstyti savo situaciją. Tačiau, pasak R. Karbauskio, potencialūs LVŽS partneriai yra būtent šios dvi partijos. „Apie Liberalų sąjūdį aš jau minėjau, kad nematau tokios galimybės. Šnekant apie mažesnes partijas, jos sunkins darbą, jei bus koalicijose“, – apibendrino R. Karbauskis.

„Kiek žinau, viena partija rytoj turi savo valdybos posėdį. Nežinau, ką jie darys. Jie [konservatoriai ir socialdemokratai] turi apsispręsti, ar nori būti valdančiojoje koalicijoje; kokiems kompromisams pasirengę. Išsakoma labai daug abejonių mūsų siūlymams ir sprendimams“, – pastebi R. Karbauskis.

LVŽS pirmininkas taip ir nepateikė konkretaus atsakymo, ar galėtų sudaryti koaliciją tik su viena partija.

Tačiau šiąnakt esą jokių derybų nebus. „Mes visada darom tai, ką sakom. Bus sudarytos darbo grupės, kurios derins vertybes, programas, o kai tai bus padaryta, sėsime prie derybų stalo šnekėti apie koalicijas. Tai – visai kitas scenarijus, nei įsivaizdavo mūsų oponentai. [Šiąnakt] galės su savimi pasiderėti“, – komentavo R. Karbauskis.

Deryboms su konservatoriais vadovaus Rima Baškienė, o su socialdemokratais – Stasys Jakeliūnas.

Kitų partijų lyderių veiduose, pasak R. Karbauskio, džiaugsmo  nematyti, o tai esą yra jų atsakomybė prieš savo partiečius ir rinkėjus. 

Kalbėdamas apie premjero postą, R. Karbauskis rinkimų naktį įvardijo dvi kandidatūras: S. Skvernelio ir Broniaus Ropės. 

„Mūsų kandidatas į premjerus į S. Skvernelis. Jei turėtume du postus – Seimo pirmininko ir Vyriausybės vadovo, – tuomet mūsų kandidatu į Vyriausybės vadovus būtų B. Ropė. Jis turi milžinišką patirtį ir galėtų būti puikus premjeras.“

Tuo metu krašto apsaugos ministrą, pasak R. Karbauskio, turėtų pasiūlyti šalies vadovė Dalia Grybauskaitė.  „Aš manau žmogų šiam postui turėtų siūlyti Lietuvos Respublikos Prezidentė, kaip vyriausioji ginkluotųjų pajėgų vadė", – teigė R. Karbauskis.

LVŽS lyderis pasidžiaugė, kad į antrąjį rinkimų turą atėjo net 25 proc. daugiau žmonių nei prieš ketverius metus. Žmonės, pasak R. Karbauskio, balsavo už permainas ir jos esą bus. Pasiteiravus, ar tikėjosi tokio didelio palaikymo, LVŽS lyderis atsakė, jog niekas neina į rinkimus, neplanuodamas jų laimėti.„Mums gali tekti didžiulė atsakomybė, mes ją priimame“, – sakė R. Karbauskis.

Tuo metu G. Landsbergis sekmadienį pareiškė, kad Valstiečių ir žaliųjų sąjungai derybose dėl koalicijos turėtų atstovauti būtent rinkimų sąrašo lyderis S. Skvernelis, o ne partijos pirmininkas R. Karbauskis. „Jų nervai apskritai nebelaiko“, – į tai atsakė R. Karbauskis.

LVŽS pirmininkas teigė nesvarstantis galimybės tapti Seimo pirmininku. „Seime gal frakcijai vadovausiu, nutarsime. Yra žmonių, kurie gali vadovauti Seimui. Mano tikslas, kad frakcija būtų vieninga ir galėtume padaryti daug darbų“ , – LRT.lt sakė R. Karbauskis.

S. Skvernelis džiaugiasi tapęs Seimo nariu

„Šiandien džiaugiuosi, kad esu išrinktas Seimo nariu. Už tai dėkoju Karoliniškių ir Pilaitės gyventojams“, – grįžęs pas partiečius ir juos pasveikinęs kalbėjo S. Skvernelis.

Žurnalistams S. Skvernelio pasiteiravus, ką jis mano apie R. Karbauskio žodžius, kad Vyriausybei galėtų vadovauti ir B. Ropė, atsakė: „Tai puiku. Manau, kad pas mus yra ne vienas žmogus, kuris galėtų vadovauti Vyriausybei. Tai nėra tik mano sprendimas. Yra puiki komanda ir priimsime geriausius sprendimus.

Ateis pirmadienio rytas ir pradėsime konkrečiai kalbėti apie galimus partnerius ir kandidatus. Tikėtina, kad Vyriausybėje bus LVŽS, o toliau priklausys, kaip mes sutarsime dėl prioritetinių darbų, kuriuos turime įgyvendinti.“

S. Skvernelis būsimus koalicijos partnerius taip pat mato konservatorius ir socialdemokratus.

Žurnalistai S. Skvernelio taip pat pasiteiravo, ką jis mano apie konservatorių išsakytą retoriką prieš rinkimus.

„Jei tie žodžiai ir tikslai, kurie buvo deklaruojami visos kampanijos metu, nebuvo tik žodžiai, tai galima, bet, jeigu tai buvo tik žodžiai, reikalingi laimėti rinkimams, tai po šių rinkimų rezultatų, aš matau, kad nuotaikos keičiasi. Tai irgi natūralu. Pirmos emocijos, reikia palaukti. Šaltų nervų ir viskas bus aišku“, – kalbėjo S.Skvernelis.

LVŽS sąrašo lyderis S. Skvernelis patikino, kad dėl koalicijos derėsis tik kartu su R. Karbauskiu.

B. Ropei patinka dirbti Europos Parlamente

Savo ruožtu europarlamentaras Bronis Ropė teigė esantis patenkintas darbu Europos Parlamente (EP). Jis, be kita ko, R. Karbauskio buvo įvardytas kaip galimas kandidatas į premjerus. 

„Yra minėtas anksčiau mūsų Bronis Ropė“, – LRT televizijoje sakė R. Karbauskis, paklaustas, ar S. Skvernelis yra jų vienintelis kandidatas į ministro pirmininko postą.

Pasak jo, B. Ropės kandidatūra būtų svarstoma, jeigu Valstiečiams ir žaliesiems atitektų ir premjero, ir Seimo pirmininko postas.

B. Ropės teigimu, partijoje nuotaikos puikios, nes LVŽS norėjo laimėti rinkimus ir „į Lietuvą atnešti moralią politiką“. „Lietuva nori naujienų, kitokio gyvenimo. Svarbiausia, kad žmonės nori būti girdimi ir kad su jais būtų tariamas; kad žmonės būtų reikalingi ne tik rinkimams“, – rezultatus aptarė B. Ropė.

LRT.lt paklaustas, ar jis ketina grįžti dirbti į Lietuvą, jei jam bus pasiūlytas svarbus postas Vyriausybėje, kalbėjo: „Aš buvau išrinktas į EP. Bent kol kas priekaištų neturiu nei iš Žemės ūkio rūmų, nei iš savivaldybių asociacijos. Bendrauju, dalyvauju renginiuose, keliu problemas europiniu lygiu. Aš manau, kad to, ko reikia Lietuvos švietimui ir žemės ūkiui, stengiuosi tai padaryti.“

LRT.lt taip pat pasiteiravo, kaip partijai pavyko taip stipriai iškilti į Lietuvos politinę orbitą.

„Didžiausias smūgis partijai buvo 2012-ųjų rinkimai, kai praktiškai buvo partijos dugnas. Tuomet mes pradėjome galvoti, ką turime padaryti, kad partija matytųsi Lietuvoje. Vienas iš žingsnių buvo tai, kad reikia skirti daugiau dėmesio visai Lietuvai, ne tik kaimams ar regionams.

Buvo pakeistas partijos pavadinimas įtraukiant žaliųjų vardą. Tačiau atsirado ir Lietuvos žaliųjų partija, kurie „sudegino“ pora mūsų procentų. Tačiau manau, kad mes ateityje surasime bendrą kalbą“, – LRT.lt kalbėjo B. Ropė.

Be to, pasak B. Ropės, LVŽS išsikėlė tikslą dalyvauti visuose rinkimuose. „Privalome dalyvauti visuose rinkimuose – ne tik savivaldybių, tačiau ir Seimo. Tuomet būsime matomi“, –  pridūrė B. Ropė.

Anot europarlamentaro, žmonėms nepatinka, kai viena šnekama prieš rinkimus, o visai kita – po jų. „Pasakėme, kad mūsų programa bus tokia pati ir prieš rinkimus, ir po jų“, – LVŽS iškilimo priežastis vardijo B. Ropė. 

V. Bruveris: sudarys koaliciją su sukalbamesne partija

Dienraščio „Lietuvos rytas“ politikos apžvalgininkas Vytautas Bruveris portalui LRT.lt teigė, jog dabar valdančiosios koalicijos formavimas priklausys nuo LVŽS ir jie esą gali rinktis sukalbamesnius partnerius.

„Prezidentė, manau, norės matyti, kad valdančiojoje koalicijoje būtų TS-LKD. Bet ir šalies vadovė tapo ne tokia svarbi žaidėja, kaip galbūt tikėjosi. Manau, „žalieji valstiečiai“ sudarys koaliciją su ta partija, kuri bus sukalbamesnė. Šioje situacijoje galbūt sukalbamesni yra socialdemokratai, bet TS-LKD, o ypač jaunajai vadovybei, taip pat žūtbūt reikia būti valdžioje“, – kalbėjo V. Bruveris.

Rinkimų rezultatai, pasak politikos apžvalgininko, rodo, kad daugelis rinkėjų norėjo „naujumo ir permainų“. „Nežinau, ar daugelis LVŽS rinkėjų galėtų pasakyti, ko iš tiesų jie norėjo. Galbūt tiesiog balsavo už tai, kas įkūnija tas permainas ir naujumą, kovą prieš kitas partijas.

Jie sugebėjo tapti to naujumo ir permainų traukos centru. Kuo toliau, tuo labiau LVŽS banga tik didėjo. Po pirmojo Seimo rinkimų turo ne nuslūgo, bet dar labiau stiprėjo“, – LRT.lt komentavo V. Bruveris.