Lietuvoje

2016.10.23 20:44

Seimo rinkimų antrajame ture balsavo beveik 38 proc. rinkėjų

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2016.10.23 20:44

20 valandos duomenimis, Seimo rinkimų antrajame ture sekmadienį balsavo 31,84 procento rinkėjų, dar 6,01 procentai savo balsą atidavė iš anksto. Iš viso antrajame ture, VRK duomenimis, balsavo 37,85 proc. rinkėjų.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) teigia, kad žmonės balsavo gana aktyviai, didesnių pažeidimų nebuvo užfiksuota.

Komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas sekmadienį sakė, kad informacinė sistema veikė sklandžiai, išskyrus kelias apylinkes, kur buvo sutrikęs interneto ryšys. Be to, vienoje apylinkėje Vilkaviškio mieste buvo sutrikęs elektros tiekimas. Ten teko pastatyti generatorių. Anot VRK komisijos, rinkėjų aktyvumas sekmadienį didesnis nei 2012 metais, bet kiek mažesnis nei šiemet per pirmąjį turą. 

Sekmadienį, kaip praneša Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, sekmadienį buvo gauti 25 pranešimai apie galimus pažeidimus, tačiau ikiteisminių tyrimų nepradėta.

Daugiausia pranešimų apie pažeidimus užfiksuota Vilniaus (7), Kauno, Alytaus ir Tauragės apskrityse po 4. Dauguma pranešimų apie: rinkiminės agitacijos pažeidimus (per arti rinkimų apylinkės iškabinti plakatai, važinėja automobilis apklijuotas agitaciniais plakatais ir pan.); neteisėtas vežimas balsuoti; galimas papirkimas.

Ikiteisminių tyrimų nepradėta.

„Antrojo rinkimų turo metu neturėjome tokių pranešimų, kurie buvo per pirmąjį turą apie tai, kad galbūt vežami rinkėjai balsuoti, perkami balsai ir panašiai“, – sekmadienį per spaudos konferenciją sakė ir VRK pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė.

Iš viso nuo rinkimų kampanijos pradžios iki spalio 23 d. policija gavo 212 pranešimus apie galimus rinkimų tvarkos pažeidimus. Daugiausia pranešimų gauta iš Vilniaus (53), Kauno (32), Tauragės (30) apskričių. Iš jų dėl 13 įvykių pradėti ikiteisminiai tyrimai.

Balsuoti sekmadienį buvo galima iki 20 valandos.

Pakartotiniame balsavime sekmadienį renkami 68 Seimo nariai.

Per pirmąjį turą 70 parlamentarų išrinkta daugiamandatėje apygardoje, dar 3 Seimo nariai išrinkti vienmandatėse apygardose.

VRK pirmininkas: išaiškinta rinkėjų, kurie balsavo du kartus

Vyriausioji rinkimų komisija išaiškino keletą atvejų, kai rinkėjai savo valią per Seimo rinkimus pareiškė du kartus.

„Mes nustatėme, kad per balsavimą iš anksto buvo rinkėjų, kurie įvairiose įstaigose balsavo po keletą kartų“, – sekmadienį per spaudos konferenciją pranešė VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Anot jo, pasitaikė, kad tas pats rinkėjas balsavo iš anksto savivaldybėje ir namuose, kai pas jį apsilankė rinkimų komisijos nariai.

„Rinkimų apylinkėms esame išsiuntę apie tai, kad yra tokia situacija ir kad jie būtų atidūs ir neįskaitytų jokiu būdu antrojo rinkėjų balso“, – sakė Z. Vaigauskas.

Jis teigė, kad tokiais atvejais įstatymas numato, jog skaičiuojamas tik vienas rinkėjo vokas – naujausias.

Trečiadienį ir ketvirtadienį Lietuvos savivaldybėse vyko išankstinis pakartotinis balsavimas renkant Seimo narį, taip pat buvo galima balsuoti specialiuose paštuose, tai yra sveikatos priežiūros, socialinės rūpybos ar globos įstaigose, kariniuose daliniuose, sulaikymo ir įkalinimo įstaigose.

Penktadienį ir šeštadienį namuose balsavo neįgalieji, dėl ligos laikinai nedarbingi rinkėjai, taip pat sulaukę 70 metų ir vyresni, jeigu jie dėl sveikatos būklės patys negali atvykti rinkimų dieną į rinkimų apylinkę.

Baltosios pirštinės: kartojasi rinkimų komisijų darbo klaidos

Per antrojo rinkimų turo dieną iki 19 val. „Baltosios pirštinės“ gavo mažiau nei 80 pranešimų apie galimus pažeidimus. Lyginant su pirmuoju turu, tai rodo, kad rinkimų diena buvo pasyvi, pastebėta mažai pažeidimų, o skundų dėl galimo balsų pirkimo buvo vienetai – ir tie nepagrįsti.

Dažniausiai „Baltųjų pirštinių“ stebėtojai ir atsakingi piliečiai pranešė apie neantspauduotas balsadėžes, apylinkes, kuriose komisijų nariai neprašydavo rinkėjų asmens tapatybės dokumentų, atvejus, kai keli rinkėjai leidžiami į balsavimo kabiną, rinkėjai nėra įtraukti į sąrašus arba prie savo vardo randa kito asmens parašą.

Kaip ir kitais rinkimų laikotarpiais, didelę dalį pranešimų sudaro agitacijos pažeidimai. „Baltosios pirštinės“ gavo informacijos apie skleidžiamą politinę reklamą agitacijos draudimo laikotarpiu – straipsniai ir skydeliai internetiniuose portaluose, radijo pranešimai, reklama socialiniuose tinkluose, viešose vietose dalinami rinkiminiai lankstinukai.

„Baltųjų pirštinių“ duomenimis, šią savaitę daugiausiai pranešimų yra gaunama iš Varėnos-Trakų, Nemenčinės, Panerių, Raseinių-Kėdainių, Telšių apygardų. Į šias vietoves planuojama nukreipti daugiau mobiliųjų ekipažų.

„Baltųjų pirštinių“ atstovai per visą rinkimų laikotarpį gautą ir pasitvirtinusią informaciją apie galimus pažeidimus pagal kompetenciją perduoda nagrinėti rinkimų komisijoms arba policijai.

Pagrindinę antrojo turo rinkimų dieną „Baltosios pirštinės“ aktyviai dirbo nuo apylinkių atidarymo – 7 val. ryto. Apylinkes nuo rinkimų dienos pradžios stebėjo virš 200 stebėtojų. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.