Lietuvoje

2021.10.14 22:33

Artėja metas, kai maisto atliekų rūšiavimas bus privalomas: Šiauliai išbandė, kiti miestai neskuba

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.14 22:33

Šiauliuose pradedamas bandomasis maisto atliekų rūšiavimas. Prie jo prisijungė tūkstantis namų ūkių. Nors liko kiek daugiau nei pora metų įgyvendinti europinę direktyvą ir pradėti rūšiuoti maisto atliekas, dalis savivaldybių to daryti neskuba. 

Šiaulietė Irma Gražulienė maisto atliekas rūšiuoja antrą savaitę. Sako kibirėlį pripildanti per kelias dienas.

„Bulvių lupenos, obuolių lupenos, kavos tirščiai, arbatos tirščiai, pakeliai arbatos, kaulai. Visos maisto atliekos. Praktiškai tas kibiras, kur mesdavau šiaip šiukšles, be tų rūšiuojamų, kur be plastmasių, stiklo, – jis stovi tuščias“, – pasakoja šiaulietė Irma Gražulienė.

Šiauliai pradeda rūšiuoti maisto atliekas: skatinama atsakingai vartoti ir nešvaistyti maisto

Šiauliuose maisto atliekas rūšiuoti pradėjo apie tūkstantį žmonių. Kiekvienam namų ūkiui išdalyta po kibirėlį. Jo turinys, surinkus į specialius konteinerius, į sąvartyną išvežamas porą kartų per savaitę.

Regiono atliekų tvarkymo centro specialistai sako, kad šis projektas parodys ne tik žmonių nusiteikimą rūšiuoti atliekas.

„Ar žmonės pakankamai planuoja, ar pakankamai galvoja, ką pirkti, ką valgyti, kiek įsidėti į lėkštę maisto“, – vardija Šiaulių atliekų tvarkymo centro atstovė Sandra Bubienė.

Tikimasi, kad bandomasis projektas padės Šiauliams pasiruošti nuo 2024-ųjų įsigaliosiančiai Europos Sąjungos direktyvai, kai maisto atliekų rūšiavimas taps privalomas. Atliekų tvarkytojai neslepia, kad ateityje mokesčiai už šiukšles gali kilti. Tačiau ne tik dėl rūšiavimo.

„Keičiasi ir aplinkosauginiai reikalavimai, jie griežtėja, keičiasi ir kai kurie mokesčiai, apie kuriuos jau yra garsiai kalbama. Tai dėl tų dalykų gali pabrangti daugiau. <...> Mes dalį atliekų ištraukiam iš vieno srauto ir nukreipsim į kitą srautą“, – aiškina Šiaulių atliekų tvarkymo centro direktorius Žilvinas Šilgalis.

Maisto atliekas Alytaus regionas rūšiuoja jau kelerius metus. Kitos savivaldybės – neskuba. Dalis teigia, kad metinis išmetamų maisto atliekų kiekis yra per mažas, jog jų atskiras surinkimas atsipirktų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt