Lietuvoje

2016.10.22 14:09

Buvęs kandidatas į Lenkijos Seimą teisiamas už neapykantos prieš Lietuvą kurstymą

BNS2016.10.22 14:09

Lenkijoje prieš teismą stojo buvęs kandidatas į Lenkijos Seimą Alexanderis Kossas, kuris kaltinamas, kad savo rinkimų programoje kurstė neapykantą prieš Lietuvą.

Kaip rašo wyborcza.pl, 27-erių A. Kossas, su rinkimų komitetu „Kukiz'15“ nesėkmingai dalyvavęs pernai vykusiuose rinkimuose į parlamentą, savo rinkimų kampanijoje skelbė, jog Lietuvos sostinė Vilnius turi būti grąžintas Lenkijai ir kad „Lenkijos patriotai gali atsakyti jėga“.

Į Generalinę prokuratūrą dėl neapykantos kurstymo dar pernai kreipėsi Lenkijos užsienio reikalų ministerija, kurios dėmesį atkreipė žiniasklaida bei užsienio diplomatai. Gdansko teismas bylą atvertė šį ketvirtadienį.

Savo rinkiminiuose šūkiuose jis įtraukė pareiškimus „lenkų Vilnius“ ir „lenkų Lvovas“, o 2015-ųjų spalį nusifilmavo Lietuvos konsulato Gdanske fone. Tarptautinės reakcijos sulaukusiame vaizdo įraše kandidatas į parlamentarus pareiškė stovintis prie diplomatinės atstovybės „vadinamosios Lietuvos respublikos“, kuri buvo „teritoriškai apdovanota“ po sovietų kariuomenės 1939-aisiais vykdytos agresijos prieš Lenkiją.

„Teisingumas reikalauja, kad būtų atiduota tai, kas (...) prieš tai buvo atimta jėga“, – dėstė A. Kossas. – Vadinamoji Lietuvos respublika ne tik nesiruošia atiduoti Lenkijai jai teisėtai priklausančios teritorijos, bet ir iki šiol persekioja visus lenkus, kurie gyvena Vilniaus regione“.

„Jei iškils tokia būtinybė, atsakysime jėga. Lenkijos kariuomenė be vargo užimtų visą Lietuvos teritoriją“, – įraše pareiškė jis.

Šis vaizdo klipas, įsikišus teisėsaugai, buvo pašalintas iš portalo „Youtube“ ir šiuo metu yra nepasiekiamas.

Daug dėmesio savo pasisakymuose A. Kossas skyrė ir Ukrainai. Viename iš vaizdo klipų jis skelbia, jog sieks Varšuvoje sukviesti Vengrijos, Rumunijos ir Rusijos vyriausybės atstovų susitikimą, kurio tikslas – aptarti „žemių, esančių žlungančios Ukrainos valstybės sudėtyje“ klausimą. Dienraštis šiame pasisakyme įžvelgia panašumų su Rusijos liberaldemokratų (RLDP) lyderio Vladimiro Žirinovskio pareiškimu 2014-aisiais. A. Kossas taip pat kvietė Lenkiją pripažinti „Krymo grąžinimą gimtajai šaliai“, kalbėdamas apie Rusiją.

A. Kossas kaltinamas neapykantos kurstymu prieš Lietuvą ir jos piliečius. Jei teismas patvirtins kaltinimus, A. Kossui gresia bauda arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.