Lietuvoje

2016.10.22 12:02

„Baltosios pirštinės“ׅ: per pastarąsias 2 dienas – apie 40 pranešimų apie rinkimų pažeidimus

LRT.lt2016.10.22 12:02

Vos apie 20 pranešimų apie galimus rinkimų pažeidimus buvo gauta antrąją išankstinio balsavimo antrajame Seimo rinkimų ture dieną. Lygiai tiek pat skundų buvo gauta ir trečiąją, kai balsavimas buvo vykdomas tik specialiuosiuose paštuose ir namuose, praneša „Baltosios pirštinės“

„Didžiąją pranešimų apie galimus pažeidimus dalį sudaro gudrios ir apgalvotos agitacijos pavyzdžiai. Labiausiai rinkėjams užkliuvo tai, kad dalinami lankstinukai ir žaibiškai į jų namus po to atvyksta rinkimų komisijos nariai vykdyti balsavimo namuose. Be to, gaunama nemažai pranešimų su klausmais dėl aktyviai vykdomos politinės agitacijos – dažnai piliečiai klausia, ar kandidatams taip galima elgtis“, – rašoma organizacijos pranešime. 

Dalis pranešimų buvo susiję ir su galimai netinkamu rinkimų komisijų narių darbu, kai šie atvyksta į balsavimą namuose. Senyvo amžiaus ir neįgalūs rinkėjai ar jų artimieji skundžiasi, kad komisijų nariai neužtikrina balsavimo slaptumo. Rinkėjai netgi duoda pastabas nekokybiškai dirbanties komisijų nariams, tačiau pastangos bevaisės – pasak pranešimų, komisijų nariai vis tiek nereaguoja į pastabas ir dirba, kaip yra įpratę, žiūrėdami į kiekvieno rinkėjo balsą. 

Trečiąją antrojo rinkimų turo balsavimo dieną buvo gauta pranešimų ir apie tai, kad Kauno klinikose kartu su pašto darbuotojais po palatas pas rinkėjus nevaikščiojo komisijų nariai, kas yra privaloma. Specialaus pašto darbuotojos patvirtino, kad kiek teko vaikščioti, komisijų narių nebuvo – tai rinkimų proceso pažeidimas. 

Gauta informacijos ir apie galimą rinkėjų spaudimą. Susirūpinęs rinkėjas pranešime teigė, kad jo dėmesį patraukė po namus važinėjantys Darbo partijos narys ir dar vienas kitos (neįvardino) partijos atstovas. Pilietis girdėjo, kad partijų atstovai keliavo po miestelį ne tik agituodami, bet ir kitais būdais spausdami rinkėjus pasirinkti vieną iš kandidatų, rašoma pranešime.

„Baltosios pirštinės“ toliau šeštadienį stebi balsavimą namuose. Visus pagrįstus pažeidimus nagrinėti perduoda pagal kompetenciją Vyriausiajai rinkimų komisijai arba Policijai. 

Jeigu pastebėjote galimus rinkimų pažeidimus, nedelsdami kreipkitės į „Baltąsias pirštines“ – internetu baltosiospirstines.lt/pranesk, elektroniniu paštu info@baltosiospirstines.lt ar telefonu 8 (633) 13177.   

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.