Lietuvoje

2021.10.14 10:31

Gaižauską šokiravo ir papiktino elgesys su migrantais: tai jau ne atstūmimas nuo sienos ir Lietuvai tai kainuos

LRT.lt2021.10.14 10:31

„Valstietis“ Dainius Gaižauskas tikina esą šokiruotas po trečiadienį įvykusio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdžio. Politiko teigimu, dalis posėdžio informacijos yra įslaptinta, tačiau net ir tai, kas yra viešoje posėdžio dalyje, pasak D. Gaižausko, sukrečia.

„Vakar komitete, kurio uždaras posėdis netikėtai buvo pavadintas „bryfingu“, nors tokio žanro nenumato joks teisės aktas, buvo aiškiai pasakyta, kad sulaikyti į Lietuvos teritoriją prasmukę migrantai nuvežami prie pasienio ir jiems liepiama grįžti į Baltarusijos teritoriją. Tai jau ne atstūmimas nuo sienos, kuomet potencialūs sienos pažeidėjai yra atgrasomi nuo neteisėto sienos kirtimo. Tai jau nelegaliai sieną kirtę ir sienos kirtimo faktu baudžiamąjį nusikaltimą, numatytą Baudžiamojo kodekso 291 straipsnyje, padarę asmenys, kuriems arba turi būti pradėta baudžiamoji teisena, arba, jei jie kreipėsi dėl pabėgėlio statuso suteikimo, taikomas atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės. Trečio kelio joks įstatymas nenumato“, – savo komentare žiniasklaidai rašo Seimo „valstiečių“ frakcijos narys.

Anot D. Gaižausko, paklausus, kas Lietuvoje duoda tokius įsakymus valstybės sienos pažeidėjams netaikyti Baudžiamojo kodekso ir nurodo, kad juos tiesiog reikia išmesti į kitos valstybės teritoriją, politiko teigimu, jam buvo atsakyta, kad operacijų vadovė Agnė Bilotaitė ir NSGK vadovas Laurynas Kasčiūnas.

„NSGK pirmininkas vakar ir pats net neslėpė, kad jis nurodymus taip pat davęs. O kas šiems dviems suteikė tokių įgaliojimų? Kaip tai suprasti? Ir apskritai, nuo kada Baudžiamojo kodekso taikymas ar netaikymas yra politikų sprendimo reikalas? Jeigu laužomi įstatymai tokiu būdu, nurodymus duoda tam teisės neturintys pareigūnai, kyla daugybė rimtų klausimų – kur įstatymai dar laužomi, kodėl tai toleruojama?“, – retoriškai klausia politikas.

Pats D. Gaižauskas pabrėžia, jog yra už tai, kad valstybės siena būtų stiprinama, saugoma ir uždaryta, tačiau, pasak jo, tai, kaip elgiamasi dabar, kai viduje esantys nelegaliai sieną kirtę žmonės, galimai padarę nusikalstamas veikas, yra išvežami į pasienį ir išstumiami per sieną – tai, D. Gaižausko manymu, jau nepataiko į jokį teisinės valstybės principą.

„Negana to, akivaizdu, kad Lietuvai tai kainuos. Mažų mažiausiai Europos Žmogaus Teisių Teismo sankcijas, kurios visų pirma yra finansinės, „Frontex“ pasitraukimą ir partnerių Europos Sąjungoje praradimą. O juk mūsų partnerių paramos mes turėtume siekti ir sienos statybai, ir migraciją reguliuojančių teisės aktų tobulinimui, kad ateityje lengviau atremtume tokius hibridinius karus. Užuot apie tai galvoję, šaudomės į kojas ir ne tik nesuvaldome migracijos krizės, bet dar ir save diskredituojame tarptautinėje plotmėje. Visa tai, į kur dabar nekreipiame dėmesio, anksčiau ar vėliau atsisuks prieš mūsų valstybę ir piliečius. Tačiau, matyt, konservatoriams tai nesvarbu, nes kol apsisuks tarptautinių teismų karuselė, jie tuomet jau nebus valdžioje“, – teigia D. Gaižauskas.

Politikas nuogąstauja, jog šiuo metu didžiausią nerimą kelia tai, kur yra į Lietuvą jau patekę ir dingę migrantai.

„Jų kone 600 šimtai. Operacijų vadovė Agnė Bilotaitė nedarydama nieko, kas užtikrintų nacionalinį saugumą, sudaro visas galimybes nenustatytiems asmenims, kurie galimai susiję su teroristinėmis ir nusikalstamomis organizacijomis laisvai veikti ne tik prieš Lietuvos piliečius, bet ir ES valstybių gyventojus. Vakar dienos nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto „brifinge“ supratau, kad tikrieji nacionalinio saugumo klausimai, susiję su nelegalia migracija, šiai valdžiai iš esmės nerūpi. Problemos glaistomos tik viešai, o rūpestis nacionaliniu saugumu prasideda ir baigiasi toje vietoje, kur kalbama apie pinigus tvoroms ir nameliams. Akivaizdu, kad rūpinamasi tik pinigais. Jie net neturi laiko išsamiai išklausyti tarnybų surinktos informacijos, vengia užduoti konkretinančius su valstybės saugumu susijusius klausimus. O sunerimti yra dėl ko: nes galimai, kad į Lietuvą ar per Lietuvos teritoriją į ES kartu su migrantais patenka ir teroristai, ir nusikaltėliai, ir šnipai, ir kas tik nori, nes ši valdžia nelegalią migraciją supranta tik kaip galių žaidimą, kur tarsi viešai bandoma parodyti, kad kažkas daroma, bet realiai situacija paleista iš rankų“, – piktinasi D. Gaižauskas.

VRM pateikė naujas įstatymo pataisas dėl migrantų

LRT.lt primena, kad trečiadienį Vidaus reikalų ministerija (VRM), atsižvelgusi į teisės ekspertų ir tarptautinių institucijų pastabas, teikia Vyriausybei Užsieniečių teisinės padėties įstatymo (UTPĮ) pakeitimus.

Naujausiomis pataisomis siūloma tobulinti prieglobsčio nagrinėjimo procedūras ekstremaliosios situacijos laikotarpiu. Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės teigimu, tai kompromisinis variantas, leidžiantis suderinti šalies nacionalinio saugumo interesus ir atliepiantis migrantų teisių aspektus.

Dėl kiekvieno neteisėto migranto spręs individualiai

A. Bilotaitė mano, kad Lietuvai pavyko rasti kompromisą tiek su tarptautinėmis institucijomis ir įsipareigojimais joms, tiek dar vienu svarbiu aspektu – nacionalinio saugumo klausimu.

„Tikiu, kad mums pavyko rasti kompromisą tarp mūsų tarptautinių įsipareigojimų, kurie yra susiję su žmogaus teisėmis, ir kito svarbaus dalyko – mūsų nacionalinio saugumo interesų. Po šešių mėnesių kiekvienas atvejis dėl neteisėto migranto bus vertinamas individualiai, priklausomai nuo jo statuso. Jei tas asmuo vis dar turės prieglobsčio prašytojo statusą, bus atliekamos tam tikros procedūros ar vyks teisiniai procesai, tai dėl tokio asmens sprendimą priims Migracijos departamentas, įvertinęs to asmens galimybes pasislėpti ar pasišalinti“, – sako Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Politikė teigia, kad dėl tokių asmenų taip pat sprendimai bus priimami ir iš VSAT. Pastarieji įvertins asmenų galimas grėsmes nacionaliniam saugumui, jei toks asmuo keltų pavojų, jie taip pat galėtų kreiptis į teismą, kad jis priimtų sprendimą dėl suėmimo ar kitos alternatyvios priemonės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt